REKLAMA

Polska 2050 wyprzedza KO. Sondaż United Survey

2021-03-07 09:50
publikacja
2021-03-07 09:50
fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

Gdyby wybory odbyły się w niedzielę,  PiS otrzymałoby 33 proc. poparcia, Polska 2050 - 17,7 proc., a KO 17,5 proc.; na kolejnych miejscach znalazły się: Lewica (9,6 proc.) oraz Konfederacja i PSL-Koalicja Polska (po 5,3 proc.) - wynika z sondażu United Survey na zlecenie Wirtualnej Polski.

Z najnowszego sondażu United Survey dla Wirtualnej Polski wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość. Rządząca partia zdobyłaby 33 proc. głosów, czyli o pół pkt. proc. więcej niż w podobnym badaniu przed dwoma tygodniami.

Według sondażu, drugą siłą polityczną w nowo wybranym Sejmie byłby ruch Szymona Hołowni Polska 2050, na który zagłosowałoby 17,7 proc ankietowanych. To o 3,1 pkt. proc. więcej niż dwa tygodnie temu. Teraz Polska 2050 minimalnie wyprzedziłaby Koalicję Obywatelską, którą popiera 17,5 proc. ankietowanych (spadek o niecałe 2 pkt proc.).

W sejmowych ławach zasiedliby także posłowie Lewicy, na których głosowałoby teraz 9,6 proc. badanych, co oznacza spadek o 1,8 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania. Do Sejmu dostaliby się jeszcze kandydaci Konfederacji i PSL-Koalicji Polskiej. Na oba te ugrupowania zagłosowałoby po 5,3 proc. respondentów. 11,6 proc. badanych nie wskazało żadnej partii.

Ankieterzy United Survey zapytali także o alternatywny scenariusz dla wyborów parlamentarnych, który zakłada odłączenie się Porozumienia od Zjednoczonej Prawicy i budowę szerszego bloku Koalicji Polskiej z Jarosławem Gowinem i konserwatywnymi posłami Platformy Obywatelskiej.

W tym hipotetycznym układzie zwyciężyłaby Zjednoczona Prawica, składająca się z polityków PiS i Solidarnej Polski. Zagłosowałoby na nią 34,8 proc. ankietowanych. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska z wynikiem 14,2 proc. Na trzecim miejscu badani umieściliby Polskę 2050 - 12,1 proc głosów. Koalicja Polska (w skład której weszłyby: Polskie Stronnictwo Ludowe, Jarosław Gowin i konserwatywni posłowie z PO) w takiej sytuacji zdobyłaby 11,6 proc. głosów. Konfederacja znalazłaby się poza Sejmem z poparciem 4,8 proc.

Z sondażu wynika również, że gdyby wybory odbyły się w niedzielę, to frekwencja wyniosłaby 55,3 proc. Na pytanie o udział w ewentualnych wyborach odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 31,9 proc. ankietowanych, a 23,4 proc. respondentów wybrało odpowiedź "raczej tak". Niechęć do udziału w wyborach zadeklarowało 39,3 proc badanych, z których 20,4 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie nie".

Sondaż United Survey na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadzony został 5 marca, metodą CATI, na grupie tysiąca dorosłych Polaków. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (47)

dodaj komentarz
newcommer
W mojej sondażowni Global Survey, Polska 2050 wyprzedziła PiS. Ktoś chce kupić wyniki ?
pedro123
Polacy niestety ale w tym wzgledzie nie odstaja bardzo od Ukraincow. Latwo nimi manipulowac - wystarczy, ze pojawi sie nowy wodz, ktory twierdzi, ze wszystko naprawi. Jego zaplecze, przygotowanie merytoryczne i program nie sa wazne. Polacy naiwnie wierza, ze jeden wodz zmieni wszystko.
Na Ukrainie wygral komik u nas wygra prezenter
Polacy niestety ale w tym wzgledzie nie odstaja bardzo od Ukraincow. Latwo nimi manipulowac - wystarczy, ze pojawi sie nowy wodz, ktory twierdzi, ze wszystko naprawi. Jego zaplecze, przygotowanie merytoryczne i program nie sa wazne. Polacy naiwnie wierza, ze jeden wodz zmieni wszystko.
Na Ukrainie wygral komik u nas wygra prezenter telewizji sniadaniowej - w obu przypadkach zajdzie cofniecie kraju w rozwoju, wstyd na arenie miedzynarodowej, duze roczarowanie spoleczne, a Polska stanie sie latwym celem dla sluzb innych krajow. Niestety, ale kopiujemy wariant ukrainski.
innowierca
Jak juz wspomniano ponizej "wszystko" teraz mowi o Holowni.Masa krytyczna zostala na tym etapie juz osiagnieta i nowa swiadomosc ze to Holownia przeciez, na stale zagoscila juz w umyslach. Jako osoba nie glosujaca na zadne partie i politykow zastanawiam sie, czy osoby ktore popieraja to "nowe zjawisko" polityczne,Jak juz wspomniano ponizej "wszystko" teraz mowi o Holowni.Masa krytyczna zostala na tym etapie juz osiagnieta i nowa swiadomosc ze to Holownia przeciez, na stale zagoscila juz w umyslach. Jako osoba nie glosujaca na zadne partie i politykow zastanawiam sie, czy osoby ktore popieraja to "nowe zjawisko" polityczne, zdaja sobie sprawie ze rownoczesnie popieraja PO- Muche. Albo gdyby tlum potrafil oderwac sie od sympatii politycznych i pomyslal na trzezwo, to nie widze powodu albo roznicy gdyby do tego nowego loga Po-2050-Holowni dolaczyl Schetyna.
No co niby takiego by sie stalo. Matrix.
endes
Pstrzezek jeszcze w łóżku?... musiał cała nic trolowac
antybolszewik
To raczej wskazuje, że nie jest trollem bo pojawia się tu nieregularnie. Słabo obrażać kogoś podczas jego nieobecności.
jacyna2017
Pompowanie medialnego balona trwa! A potem już nie tylko p Holownia będzie płakał, bo elekcja ludzi znikąd (czyli kto za nim stoi?), bez wykształcenia i doświadczenia zawsze tak się kończy - patrz Ukraina i prezydent z ichniego ‚tefalen’
karbinadel
To tylko pokazuje, jak ludzie mają dość tych, którzy rządzili przez ostatnie kilka kadencji - i jak rozpaczliwie poszukują jakiejś alternatywy
qart
Hołownia to ten co beczał na wizji? Gdzie chce startować? Do rady starszaków w przedszkolu?
jes
Lepiej zagłosować na beksę niż towarzyszy złodziei z pisu. Wszystko byle nie pis.
P.S. Mam tylko nadzieję, że nie będę zmuszony głosować na lewicę z towarzyszami, którzy przysięgali wierność ZSRR.
jacyna2017 odpowiada jes
Widzę, ze otumanianie przynosi skutki - ‚wszystko byle nie...’ to deklaracja braku myślenia. Szkoda, ze takich coraz więcej. Tym co chcą uwalić nasz kraj o takich chodzi!

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki