Polscy politycy zapalili znicze przed ambasadą Francji w Warszawie

Premier ustępującego rządu Ewa Kopacz zapaliła w sobotę znicz przed ambasadą Francji w Warszawie. Potem podobne gesty wykonali m.in. politycy PiS z szefem partii Jarosławem Kaczyńskim i marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, posłowie Kukiz'15 i Nowoczesnej oraz Leszek Miller.

(fot. Piotr Guzik / FORUM)

Do francuskiej placówki przyszło też wielu zwykłych ludzi.

Kopacz towarzyszyli wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska oraz rzecznik ustępującego rządu Cezary Tomczyk.

"Z tego miejsca płynie wielki smutek, ale też solidarność z narodem francuskim i bardzo ważna deklaracja, że dzisiaj nie tylko Polacy, nie tylko Europejczycy, ale wszystkie narody świata powinny być jednomyślne co do tego, żeby skutecznie walczyć z terroryzmem. Dzisiaj giną niewinni ludzie, którzy chcą żyć, którzy chcą pracować, a świat jest chwilami bezradny. Dlatego mocne rozmowy, przyspieszenie tempa strategii walki z terroryzmem - to jest priorytet na najbliższe tygodnie i miesiące" - powiedziała Kopacz dziennikarzom.

Przekazała ponadto wyrazy współczucia dla rodzin wszystkich ofiar zamachów, dla świadków zamachów oraz życzenia najszybszego powrotu do zdrowia osobom rannym. "Polacy są z wami w tych trudnych chwilach i wtedy, kiedy trzeba będzie walczyć z terroryzmem" - dodała.

Kopacz sprzed ambasady Francji udała się do Centrum Antyterrorystycznego ABW, gdzie odebrała meldunek od szefów służb specjalnych i mundurowych.

Wcześniej Kopacz rozmawiała z ambasadorem Francji w Polsce Pierrem Buhlerem. Przed spotkaniem ambasador powiedział dziennikarzom, że otrzymuje ze strony Polaków liczne wyrazy wsparcia. Mówił, że Polska jest razem z Francją. Przypomniał, że w nocy prezydent Francji Francoise Hollande zapowiedział, iż stoczy bezlitosną walkę z terroryzmem.

Kwiaty przed ambasadą francuską złożył były premier, szef SLD Leszek Miller. W ostrych słowach krytykował politykę kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Podkreślił, że wojna jest nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale również w Europie. Wyraził ponadto nadzieję, że nowy polski rząd będzie skuteczniej walczył z zagrożeniem terroryzmem.

"Mam nadzieję, że nowy polski rząd będzie skuteczniej współpracował ze służbami wszystkich państw Europy i państwami NATO w zwalczaniu terroryzmu" - podkreślił. Pytany o politykę europejską w sprawie uchodźców i walki z terroryzmem powiedział, że "to jest kolejny dowód (zamachy we Francji), że ta polityka, którą symbolizuje pani Merkel poniosła fiasko".

"Pani Merkel jest największym szkodnikiem w UE. Poprzez swoje nieprzemyślane gesty spowodowała bardzo poważny kryzys" - ocenił polityk.

Później znicz przed ambasadą zapalił także prezes PiS Jarosław Kaczyński; wpisał się również do księgi kondolencyjnej wystawionej przed ambasadą. Podkreślił, że we Francji doszło do wielkiej tragedii, mówił o bólu i żalu. "Bądźcie dzielni, bądźcie silni. To wszystko, co można w tym momencie powiedzieć" - zwrócił się do Francuzów. Pod ambasadę przybyli także politycy PiS marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałek Senatu Adam Bielan, posłowie: Jacek Sasin, Jarosław Krajewski; kandydaci na ministrów: Witold Waszczykowski (MSZ), Mariusz Błaszczak (MSWiA) i Konrad Szymański (sprawy europejskie).

Kwiaty złożyli i zapalili znicz także przedstawiciele partii KORWiN m.in., prezes Janusz Korwin-Mikke i Przemysław Wipler. Ostrzegali, że kontynuowanie dotychczasowej europejskiej polityki w sprawie imigrantów doprowadzi do kolejnych zamachów. Zdaniem Wiplera nieobecność przedstawicieli Polski na szczycie na Malcie, który poświęcony był kryzysowi imigracyjnemu jest dowodem, że nikt ze strony Polski nie chce firmować tej polityki.

Kwiaty złożył też lider Nowoczesnej Ryszard Petru, posłowie Kukiz'15 Robert Winnicki i Piotr Liroy-Marzec a także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak. Przed ambasadą była w sobotę także Barbara Nowacka, liderka Zjednoczonej Lewicy.

Przed ambasadę licznie przybywali też mieszkańcy Warszawy oraz przebywający w Polsce obcokrajowcy, którzy m.in. wpisywali się do księgi kondolencyjnej wystawionej na zewnątrz. Przy ogrodzeniu placówki paliły się w sobotę setki zniczy, a na ziemi ułożono wiele kwiatów, a także dziecięce rysunki.

mmu/ kos/ ral/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~stan5013

wrażam swój ból ,smutek i żal tego bestialskiego mordu ,współczuję poszkodowanym rodzinom ,jestem z Wami w modlitwie ...!

! Odpowiedz
0 2 ~krzewgorejacy

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 5 ~SS

WYPUSCIC BREVIKA--TYLKO ON MOZE ZROBIC PORZADEK Z NIMI

! Odpowiedz
0 3 ~krzewgorejacy

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 ~robot

To szok i niewyobrazalna tragedia te debilne terrorystyczne mozgi uslyszeli ,ze Unia pomaga
uchodzcom a mimo to zaatakowali .
Nie mam pojecia co zrobic by sparalizowac dzialania terrorystow ale nie powinnismy dac im
satysfakcji i pokazac ze sie ich boimy ze udalo im sie sparalizowac nasze zycie .
Nie rozumiem tez czemu akurat Francja stala sie ich celem .
To slepi fanatycy i mimo ze chodze do kosciola by sie modlic na wiesc ze kilku z nich zginelo
ucieszylam sie ze spotkala ich kara z gory .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~argetheh

To takie wzruszające jak oni składają te kwiaty i palą znicze. To na pewno są dobrzy ludzie. Będę ich popierał i na nich głosował. Oni nie robią tego w świetle kamer abym tak myślał. Oni po prostu maja dobre serce. Zgadzam się na wszystkie ustawy jakie zechcą przyjąć, bo teraz juz im ufam.

! Odpowiedz
2 2 ~Waldemar

Wyebane na francje, mają czego chcieli hehe niech giną
Niech przyjmą wiecej uchodźców.

! Odpowiedz
0 8 ~Bogdan

Za robotę konkretną się weźcie. Nikt nie chce tego w Polsce a zwłaszcza pseudo emigrantów.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil