REKLAMA

Polscy księża nie chcą przymusowego celibatu

2006-06-07 07:00
publikacja
2006-06-07 07:00
47 procent polskich kapłanów chce życia w normalnych rodzinach - pisze "Życie Warszawy", powołując się na badania poznańskich naukowców. Wynika z nich, że prawie połowa księży zrezygnowałaby z celibatu, gdyby Watykan na to pozwolił.

Kilkuletnie badania pod hasłem ’Kryzys tożsamości kapłańskiej" przeprowadził prof. Józef Baniak, ankietując 1836 księży obecnych i 375 byłych. To jedyne tego typu badanie w skali europejskiej.

Naukowcy zapytali księży: Czy gdyby miał ksiądz możliwość wyboru, to wybrałby życie księdza żonatego czy w celibacie? 47 procent ankietowanych odpowiedziało, że wolałoby mieć żonę i rodzinę, 28 procent wybrałoby samotność w celibacie, pozostali odpowiedzieli ’nie wiem", bądź nie udzielili odpowiedzi.

Duchownym zadawano następnie pytanie: Czy obecna forma celibatu, to znaczy celibat przymusowy jest, zdaniem księdza, właściwa? 42 procent odpowiedziało, że niewłaściwa, 35 procent - właściwa, reszta wstrzymała się od odpowiedzi lub nie miała zdania.

Prof. Józef Baniak zadał też ankietowanym księżom pytanie, czy spodziewają się, że Watykan zmieni kiedyś obecny system celibatu na dobrowolny. 51 procent odpowiedziało, że nie zmieni, 31 procent że stanie się to w odległej przyszłości.

Dalsze szczegóły i komentarze - w "Życiu Warszawy".

ŻW/km/jędras
Źródło:IAR
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Franek
Kolejna prowokacja ze strony polsko języcznych mediów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki