Polscy kierowcy zapłacą za wykroczenia popełnione na drogach UE

Coraz gęstsza sieć fotoradarów na polskich drogach to nie jedyny powód do zmartwień dla kierowców. Od listopada amatorzy szybkiej jazdy nie będą bezkarni także na drogach innych krajów UE.

kierowca
Źródło: Thinkstock

Począwszy od 7 listopada 2013 r. kierowcy w UE będą musieli liczyć się z konsekwencjami popełnienia wykroczeń drogowych w innym kraju unijnym. Stanie się tak na skutek wprowadzenia do krajowych porządków prawnych dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/82/UE w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. W konsekwencji od jesieni br. również polscy kierowcy będą ponosili odpowiedzialność za wykroczenia drogowe popełnione przez nich w innym państwie UE, a zarejestrowane przez fotoradary.

Fotoradary nie zawsze skuteczne

Obecnie w przypadku zarejestrowania przez fotoradar wykroczenia popełnionego przez zagranicznego kierowcę, to czy kierujący poniesie karę uzależnione jest od państwa, w którym popełnił wykroczenie. Jak pokazuje praktyka państw UE często nie egzekwują kar za wykroczenia popełnione przez zagranicznych kierowców. Podobnie w Polsce nie ma możliwości sprawnego i skutecznego ścigania kierowców z zagranicy, popełniających wykroczenia drogowe zarejestrowane przez fotoradar.

Jak rozliczyć wypadek samochodu w jednoosobowej firmie?»Jak rozliczyć wypadek samochodu w jednoosobowej firmie?

Dotąd zmorą kierowców podróżujących poza granice kraju były jedynie patrole policyjne, które egzekwowały karę w chwili zatrzymania. Jeżeli natomiast zdarzało się tak, że kierowca nie miał przy sobie wystarczającej ilości gotówki musiał ją pobrać z najbliższego bankomatu.

Nowe regulacje unijne, transponowane do krajowych porządków prawnych państw UE, mają sprawić, że sprawcy wykroczeń i przestępstw drogowych będą mogli być ukarani zarówno przez patrol policyjny, jak na podstawie zdjęć z fotoradarów.

Cel regulacji

Celem instytucji unijnych jest uproszczenie i przyspieszenie wzajemnego przekazywania pomiędzy państwami UE danych dotyczących pojazdów oraz ich właścicieli lub posiadaczy w związku z wykroczeniami drogowymi. Wszystko po to, aby sprawcy przestępstw lub wykroczeń drogowych skutecznie i szybko ponosili odpowiedzialność niezależnie od tego, w jakim kraju UE dopuścili się danego czynu. Postanowienia dyrektywy zostaną wprowadzone w całej Unii, z wyjątkiem Danii, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Za co możemy zostać ukarani?

Nie wszelkie naruszenia przepisów związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego będą egzekwowane. Dyrektywa określa katalog przestępstw i wykroczeń, do których ma zastosowanie, a mianowicie:

kierowca» Pracownik za kółkiem z dodatkowymi badaniami
 • przekroczenie dozwolonej prędkości;
 • niestosowanie pasów bezpieczeństwa;
 • niezatrzymanie się na czerwonym świetle;
 • kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
 • jazda bez kasku ochronnego;
 • korzystanie z niedozwolonej części drogi;
 • niezgodne z prawem używanie telefonu komórkowego lub innych środków łączności podczas kierowania pojazdem.

Jak to działa?

W każdym państwie UE (z wyjątkiem Danii, Wielkiej Brytanii i Irlandii) utworzony zostanie krajowy punkt kontaktowy, odpowiedzialny za przepływ informacji o sprawcach wykroczeń drogowych, w tym danych dotyczących pojazdów i ich właścicieli lub posiadaczy.

Zobacz także:
dieta dla kierowcy
Pracodawca nie wypłaca kierowcy należnej mu diety

Zadaniem krajowego punktu kontaktowego będzie także przekazywanie danych dotyczących przestępstw lub wykroczeń w ruchu drogowym, uzyskanych od innych państw UE, uprawnionym krajowym służbom, posiadającym kompetencje w zakresie kontroli ruchu drogowego. Punkt kontaktowy będzie przyjmować wnioski od swoich zagranicznych odpowiedników, udzielać im informacji o sprawcach wykroczeń, a także wysyłać zapytania o analogiczne dane na wniosek uprawnionych służb.

W przypadku wszczęcia postępowania dotyczącego popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, właściwy organ państwa, w którym doszło do tego rodzaju zdarzenia (np. policja), będzie zobowiązany powiadomić o tym pisemnie sprawcę w jego ojczystym języku.

W zawiadomieniu tym powinny być wskazane: charakter przestępstwa lub wykroczenia związanego z bezpieczeństwem ruchu drogowego, miejsce, data i czas popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, tytuły tekstów naruszonych przepisów prawa krajowego,kara, a w stosownych przypadkach także dane dotyczące urządzenia, przy pomocy którego wykryto dane przestępstwo lub wykroczenie.

Zmiany w polskim prawie

Dyrektywa 2011/82/UE wymaga, aby przepisy dostosowujące krajowe prawodawstwo do zawartych w niej regulacji zostały wprowadzone najpóźniej do dnia 7 listopada 2013 r. Od tej daty zacznie obowiązywać m.in. odpowiednio znowelizowane prawo o ruchu drogowym.

paliwo» Od lipca podwójny VAT za paliwo dla przedsiębiorców?

Projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym przewiduje, iż krajowy punkt kontaktowy będzie utworzony i prowadzony przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, a służbami uprawnionymi do uzyskiwania informacji za pośrednictwem krajowego punktu kontaktowego będą:

 1. policja,
 2. Inspekcja Transportu Drogowego,
 3. straże gminne(miejskie),
 4. służba celna,
 5. straż graniczna.

Projekt przewiduje także utworzenie w strukturach organizacyjnych powyższych służb punktów kontaktowych do uzyskiwania informacji o przestępstwach i wykroczeniach w ruchu drogowym za pośrednictwem krajowego punktu kontaktowego.

Wymiana informacji między krajowym punktem kontaktowym w Polsce a krajowymi punktami kontaktowymi państw członkowskich UE oraz punktami kontaktowymi uprawnionych służb będzie się odbywała w systemie teleinformatycznym, poprzez przekazywanie danych w postaci elektronicznej, będzie zatem przebiegała sprawnie i szybko.

Marta Wilczęga, radca prawny, wspólnik w kancelarii Wilczęga Wojtowicz Radcowie Prawni

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~jerzy

Częściej puszczać w telewizji film"Folwark zwierzęcy",niech ludzie wiedzą dokąd zmierza unia,komuland.

! Odpowiedz
0 0 ~reml,

kosze na śmieci zrozumiał każdy, ale co to kszak, albo nisz z tym będzie problem

! Odpowiedz
0 0 ~Omg

Tak tak, masz racje w "kszakach" szczegolnie niedouczony drogowy matole

! Odpowiedz
0 0 romdan

Coraz gęstsza sieć fotoradarów wyłapujących piratów drogowych i poprawiających bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest zmartwieniem kierowców? Trzeba być niespełna rozumu, żeby tak napisać.

! Odpowiedz
1 0 ~biedny szarak

Jak widać, ta cała UE istnieje nie po to by mi ułatwiać życie, tylko po to by zniewolenie rozciągnięte było na jak największy obszar.
Przypomina mi się tu porównanie do chłopów pańszczyźnianych ,którym stopniowo, w ciągu 2oo lat tak ograniczono prawa, że masowo uciekali na Ukrainę, na Dzikie Pola.
Teraz , dzięki globalizacji, nawet dzikie pola zostaną zlikwidowane.
Trzeba zacząć przygotowywać się do buntu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Omg

I bardzo dobrze, jakie zniewolenie? O czym ty bredzisz pisuarski talibie. To sie nazywa nieuchronnosc kary i tak powinno byc wszedzie, skoro popelniles wykroczenie powinienes poniesc tego konsekwencje, ale widac w pisie tego nie ucza, zamiast tego tylko krecic, mataczyc i p*** jak potluczony jaro a na koncu i tak opluc innych i wolac nawolywac do buntu. Jak sie nie podoba w tym kraju lub UE to wynocha stad, nikt przeciez na sile nikogo nie zatrzymuje, tylko ze jest maly problem - wy nic nie potraficie tylko biadolic, narzekac i opluwac innych i..... nikt was nie chce, bo kazdy kraj ma swoich nierobow pod dostatkiem. Prawda bardzo boli ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~jan

dobra poradzimy sobie -nie ma nic gorszego nisz fotoradary w polsce w kszakach ,w koszach na smieci zajmijmy sie Polska

!
Polecane
Najnowsze
Popularne