Połowa Brytyjczyków uważa, że kraj nie przetrwa w obecnym kształcie

2019-11-08 19:13
publikacja
2019-11-08 19:13

50 proc. obywateli brytyjskich uważa, że Zjednoczone Królestwo za 10 lat nie będzie już istnieć w obecnym kształcie - wynika z opublikowanego w piątek sondażu Ipsos MORI. Przekonanych, że w ciągu dekady nic się nie zmieni jest tylko 29 proc. ankietowanych.

/ Pexels

Sondaż pokazuje rosnące wątpliwości Brytyjczyków. W podobnym sondażu, przeprowadzonym w 2014 roku, na trzy miesiące przed referendum na temat niepodległości Szkocji, 45 proc. badanych wyraziło opinię, że Zjednoczone Królestwo będzie istnieć za 10 lat w niezmienionej formie, a odmiennego zdania było 43 proc. respondentów.

Te wątpliwości dotyczą także krótszej perspektywy czasowej, czyli pięciu lat - przekonanych o tym, że kraj będzie wówczas istniał w obecnym kształcie jest 42 proc. pytanych, podczas gdy 45 proc. uważa, że nie przetrwa w obecnej formie.

"Brytyjczycy są teraz znacznie bardziej podzieleni w oczekiwaniach co do przyszłości unii (brytyjskiej) niż w 2014 roku, gdy jej przyszłość była przedmiotem intensywnej debaty w związku z tym, że Szkocja była zaledwie trzy miesiące przed referendum w sprawie niepodległości" - skomentowała dyrektor zarządzająca Ipsos MORI Scotland Emily Gray.

"Ponieważ niepodległość jest kluczową kwestią w debacie wyborczej w Szkocji, te wyniki będą niepokoić tych, którzy chcą, aby Szkocja pozostała w Unii, a ci, którzy prowadzą kampanię na rzecz niepodległej Szkocji, będą mieli nadzieję, że jest to trwała tendencja" - dodała.

Wraz z niepewnością związaną z brexitem coraz silniejsze są tendencje odśrodkowe w poszczególnych częściach Zjednoczonego Królestwa, zwłaszcza w Szkocji, gdzie w referendum w 2016 roku wyraźna większość opowiedziała się za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Szefowa autonomicznego rządu szkockiego i liderka Szkockiej Partii Narodowej Nicola Sturgeon zapowiada, że po wyborach do Izby Gmin 12 grudnia prześle do rządu w Londynie formalny wniosek o zgodę na nowe referendum niepodległościowe.

Sturgeon chce, aby plebiscyt odbył się w drugiej połowie 2020 roku. W pierwszym taki głosowaniu, jesienią 2014 roku, za pozostaniem Szkocji w Zjednoczonym Królestwie opowiedziało się 55 proc. głosujących, a za niepodległością - 45 proc.

Ale także w Irlandii Północnej partie republikańskie coraz głośniej mówią o zjednoczeniu z Irlandią, a głosy na rzecz niepodległości zaczynają być słyszane również w Walii.

Zjednoczone Królestwo powstało w 1707 roku na mocy aktu unii między Anglią a Szkocją, a w obecnym kształcie istnieje od podziału Irlandii w 1921 roku, w wyniku którego jej północna część pozostała pod zwierzchnictwem Londynu, a południowa stała się później niepodległym państwem.

Badanie Ipsos MORI przeprowadzono w dniach 24-28 października na reprezentatywnej próbie 1001 osób z całego Zjednoczonego Królestwa.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ fit/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
talmud
caly ten "anglo-saski porządek" zostanie zmiażdżony - jeżeli nie wywołają wojny to beda na "poziomie" san salvador.....LOL
silvio_gesell
Jeśli ktoś wywołałby wojnę to wszyscy bylibyśmy na dużo niższym poziomie, i to nie na poziomie San Salvador, tylko na poziomie San Escobar.
set79
Miód na me serce, mam nadzieję że będzie dane mi to ujrzeć.
karbinadel
Prawdziwy Polak zawsze się ucieszy, gdy sąsiadowi krowa zdechnie, albo mu konia ukradną
set79 odpowiada karbinadel
Sprzedali nas i to wielokrotnie ale Tobie to chyba obojętne.
set79 odpowiada karbinadel
Zapewne nie znasz powiedzenia"Dziurki nie zrobi a krew wypije" tacy są angole.
silvio_gesell
To znaczy, że proces upadku niegdyś największego imperium w historii, Brytyjskiego, właśnie dobiega końca i od tego momentu będą rozszerzać swoje wpływy.
talmud
BUAHAHA HAA HAAA HAHAHA HAA HA......"rozszerzać swoje wpływy"
BUAHAA HAH HAAA HHA HA HAA........portugalia tez bedzie ....swoje wpływy rozszerzać.......tak samo jak polin "rozszerza & blokuje".,....LOL
silvio_gesell odpowiada talmud
Polska już rozszerza swoje wpływy, trzeba być ślepym by tego nie widzieć. Następny krok to uzależnienie oddania mienia żydowskiego od reparacji wojennych z Niemiec. Żydowska machina prawnicza zrobi już swoje, no będzie miała w tym interes.
drabio
oj nie powiedziałbym, ze Anglia kogokolwiek sponsoruje. jezeli Szkoci przejmą zloża na szelfie Morza połnocnego może okazać sie że jednak to Szkoci sposorowali Anglików.

Inną kwesti jest ze ten cyrk pod tytułm "Brexit" podminował zaufanie obywateli Zjednoczonego Królestwa do wlasnego Pańśtwa. W społęczeństwie
oj nie powiedziałbym, ze Anglia kogokolwiek sponsoruje. jezeli Szkoci przejmą zloża na szelfie Morza połnocnego może okazać sie że jednak to Szkoci sposorowali Anglików.

Inną kwesti jest ze ten cyrk pod tytułm "Brexit" podminował zaufanie obywateli Zjednoczonego Królestwa do wlasnego Pańśtwa. W społęczeństwie gdzie wiekzośc obywateli jest bardzo sabo wykształcona a wielkim wydarzeniem jest mecz drużyny pilki nożnej efekt samospelniajacej sie przepowiedni realizuje sie wyjatkowo sprawnie. Boris Johnson jest tak inteligentny że nie rozumie tego że swoimi wyimaginowanymi klamstwami dosłownie skopał z buta UK.

Nie żebym czuł sie lepiej od Brytyjczyków - nasza bobra zmiana kocha półprawdy i niedopowiedzenia. Wystarczy włączyć TVP.

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki