Polkomtel chce w I kw. uruchomić sieć 5G w co najmniej siedmiu miastach

Polkomtel, operator sieci Plus z grupy Cyfrowy Polsat, rozpoczyna budowę komercyjnej sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz. Sieć ma ruszyć w pierwszym kwartale 2020 r. i być dostępna w co najmniej siedmiu dużych miastach - podał Polkomtel w komunikacie prasowym.

(fot. FrankHH / Shutterstock)

"Przeprowadzone w 2019 roku testy zakończyły w grudniu przygotowania Plusa do stworzenia i uruchomienia pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G. Obecnie rozpoczęła się już budowa sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz" - napisano w komunikacie.

Budowa sieci 5G grupy Cyfrowy Polsat na początku ma być realizowana w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Na jej potrzeby zostały przeznaczone zasoby w paśmie 2600 MHz, które mają pozwolić na uzyskanie prędkości przesyłu danych na poziomie powyżej 500 Mb/s.

"W pierwszym kwartale 2020 roku jest planowane uruchomienie 5G na około 100 stacjach bazowych. Stacje bazowe będą wyposażane w sprzęt sieciowy 5G dostarczony przez firmy Nokia i Ericsson" - napisano w informacji prasowej.

Sieć ma być realizowana w technologii TDD (Time Division Duplex), która pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink oraz uplink.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie wykorzystywanej sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

W grudniu Play poinformował, że planuje udostępnić sieć w technologii 5G na terenie aglomeracji trójmiejskiej, dzięki modernizacji ponad 100 stacji bazowych działających w paśmie 2,1 GHz. (PAP Biznes)

kuc/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 kawitt

Ładny wynik myślałem, że dużej zejdzie. Spółka na tym może sporo ugrać. Na pewno wiele osób chętnie skorzysta z nowej sieci, a jak będą mieć do wyboru tylko jednego operatora to wiadomo gdzie przejdą.

! Odpowiedz
2 20 iwonka50

5G to również zagęszczenie elektrosmogu ale o tym w mediach głównego nurtu cicho sza. Wiadomo biznes is biznes.

! Odpowiedz
8 5 hfjdj

Zawsze sie mozesz przeprowadzic do brazylijskiej dzungli.

! Odpowiedz
1 1 iwonka50 odpowiada hfjdj

Tam też brakuje światłowodów, tak jak w Polsce. Za taką nowoczesnością rządzący nie są. Wolą ludzi gotować w mikrofalowej zupie. Już podwyższyli górny zakres normy z 7 V/m na 61 V/m dla PEM. Pieniądze za częstotliwości piechotą nie chodzą... Mimo, że użytkownicy wszelkiej maści implantów i rozruszników serca są od tego momentu narażeni na poważne problemy, gdyż te urządzenia wytrzymują do 3-10 V/m. Nie wspomnę o ludziach narażonych na raka, mieszkających w sąsiedztwie stacji bazowych.
25 stycznia - ogólnopolski dzień protestu przeciw 5G.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 hawu odpowiada iwonka50

Za dużo wiary w teorie spiskowe. Gdyby fale elektromagnetyczne z sieci 5G nam szkodziły to nie dopuściliby sieci w innych państwach, na przykład w USA. A dzięki temu że sieć działa już w wielu krajach możemy być spokojni.

! Odpowiedz
0 0 kawitt

Żeby w ogóle powstał elektrosmog to muszą być przekroczone pewne normy, a przy naszych turborestrykcyjnych jakie mieliśmy do tej pory to nawet nie ma co mówić o takim zjawisku. A nowe normy są dopuszczalne przez WHO i sprawdzone w większości Europy.

! Odpowiedz
11 12 jes

Plus jak uruchomi 5G to może w końcu dorówna 3G z innych sieci. Lepiej niech się wezmą za swoją sieć bo często nie można wykonać połączenia z powodu przeciążenia sieci - najgorszy operator.

! Odpowiedz
2 0 pomorzaninm

w tym roku w koncu uwolnili limity promieniowania dla nadajnikow wiec powinno sie ogolnie poprawic w mobilnym necie z transferami.

! Odpowiedz
3 22 barr

Play opowiadał bajki o 5G a Plus robi 5G

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.