REKLAMA

Polki wróciły do pracy. Liczba pracujących jest już wyższa niż przed pandemią

2021-08-25 11:30
publikacja
2021-08-25 11:30
Polki wróciły do pracy. Liczba pracujących jest już wyższa niż przed pandemią
Polki wróciły do pracy. Liczba pracujących jest już wyższa niż przed pandemią
fot. Margy Crane / / Shutterstock

Liczba pracujących Polaków była w II kwartale wyższa niż przed pandemią - wynika z Badania Ekonomicznej Aktywności Ludności (BAEL). To przede wszystkim efekt otwarcia sektora usługowego i powrotu stacjonarnej nauki w szkołach.

W II kwartale liczba pracujących w Polsce sięgnęła rekordowego poziomu 16,6 mln - wskazuje GUS. Jak zauważają analitycy Banku Pekao, jest to przede wszystkim zasługa powrotu na rynek pracy osób biernych zawodowo, głównie kobiet mieszkających w miastach. Liczba biernych zawodowo zmniejszyła się o 127 tys., z czego 121 tys. dotyczyło kobiet. W miastach liczba osób niepracujących i nieszukających pracy spadła o 134 tys. Równocześnie o 79 tys. osób mniej deklarowało, że pozostaje nieaktywna zawodowo z powodu obowiązków rodzinnych i związanych z prowadzeniem domu.

"Można to interpretować jako powrót kobiet do pracy po różnego rodzaju zwolnieniach chorobowych (m.in. kwarantanna) oraz opiekuńczych (w maju na tryb stacjonarny przeszły najmłodsze roczniki szkół podstawowych)" - komentują eksperci. "Jest to też pewnie związane z powrotem dużej części sektora usługowego do względnie normalnej działalności, w której wysoki udział stanowią kobiety. Według badania BAEL w 2Q21 w sektorze usługowym przybyło aż 278 tys. pracujących" - dodają.

GUS, Pekao Analizy

W efekcie rekordowa była nie tylko liczba pracujących, ale i współczynnik aktywności zawodowej, który wyniósł 57,6 proc. w grupie 15-89 i 79,2 proc. wśród osób w wieku produkcyjnym (18-59/64). Stopa bezrobocia BAEL - ilustrująca, jaki odsetek osób w wieku 15-89 lat nie pracował i aktywnie poszukiwał pracy - spadła do 3,5 proc. z 4 proc. w I kwartale, ale pozostała powyżej poziomów sprzed pandemii Covid-19. Liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 81 tys., a pomijając czynniki sezonowe - o 15 tys., wskazują analitycy Banku Pekao.

Z kolei z danych GUS wynika, że w czerwcu i lipcu stopa bezrobocia rejestrowego wynosiła blisko 6 proc., spadając do najniższego poziomu od kwietnia 2020 r. Więcej o różnicach między oboma podejściami do mierzenia sytuacji na rynku pracy przeczytasz w artykule „Ilu właściwie jest w Polsce bezrobotnych i kim są? [Tłumaczymy]”.

Eksperci zakładają, że druga połowa roku przyniesie dalszą poprawę sytuacji na rynku pracy, ale tempo odbudowy zatrudnienia będzie wolniejsze niż w ostatnich miesiącach. O dobrych perspektywach świadczy m.in. rosnąca liczba publikowanych ofert pracy. Zagrożeniem jest z kolei czwarta fala zakażeń COVID-19.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
hal9ooo
niestety po premierze dziewczyn z Dubaju zaczną emigrować
bha
Czyli jest cudownie na rynku pracy???.
the_mind_renewed
Fantastyczna dziewczyna z charakterem też wróciła : https://www.youtube.com/watch?v=yRG5YSFiKYo
jarunia
Czynem popieramy Polski Ład Merde!!!
3456
prawie dwa lata leżenia fi fi fi a tu trzeba wstać rano , co zdalnie nie idzie bo ja komuś zdalnie auto naprawie po obniżonej cenie ha ha ha .amerykański styl .
vonmisses
Hmm... 38 mln minus 16,6 mln (w tym pewnie Ukraińcy i inni)...
Mamy 22 mln osób niepracujących w kraju. Ile z nich to osoby w wieku produkcyjnym?
grzegorzkubik
No to szacun. Nie trzeba feministek. Polska jest tolerancyjnym krajem i Polski tak samo jak Polacy mają szansę na awans i dobre zarobki.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki