REKLAMA

Polki chcą więcej zarabiać

2019-06-07 15:24
publikacja
2019-06-07 15:24

Fundacja Sukces Pisany Szminką opublikowała raport dotyczący satysfakcji Polek z pracy i zarobków. Wynika z niego, że kobiety chcą więcej zarabiać i nie odczuwają satysfakcji z sytuacji zawodowej. Ogranicza ich w rozwoju zawodowym potrzeba poczucia bezpieczeństwa i opieka nad potomstwem. 

/ YAY Foto

Respondentki biorące udział w ankietach wskazały, w jakim stopniu są zadowolone z pracy, na co wydają swoje wynagrodzenie oraz jakie są przeszkody dla nich w rozwoju zawodowym. Tylko 24 proc. ankietowanych określiła swoje zarobki jako bardzo dobre lub dobrze pasujące do ich kompetencji - i to zarobki budzą wśród kobiet największe frustracje. 

Na pytanie, czy praca jest dla kobiet satysfakcjonująca, 32,5 proc. badanych odpowiedziało, że "może być". Niecałe 23 proc. było za tym, że nie satysfakcjonuje, a 19 proc. że jest dla nich ważna.

66 proc. ankietowanych jest zdania, że ich zarobki nie są adekwatne do kompetencji i chciałoby otrzymać podwyżkę w wysokości minimum 1000 zł netto, 72 proc. respondentek zapytało szefa o podniesienie wynagrodzenia. Lwia część ich płac zostaje przeznaczona na zaspokojenie ich podstawowych potrzeb, jak opłacenie rachunków czy kupno jedzenia. 6,4 proc. inwestuje, 5,9 proc. przeznacza wynagrodzenie na podróże, a 4,2 proc. finansuje swój rozwój zawodowy. Potrzeby związane z dziećmi były trzecim co do wielkości wydatkiem Polek. 

Jak wynika z rozmów z ankieterami, przeszkodą w realizacji zawodowej jest brak wsparcia ze strony najbliższych i potrzeba poczucia stabilizacji. 

"Największą barierą w podejmowaniu nowych wyzwań zawodowych są dla kobiet brak wsparcia męża czy partnera, podcinanie skrzydeł przez przełożonych, strach przed ryzykiem oraz szklany sufit. Wiele kobiet nie wierzy w siebie i nie ufa umiejętnościom oraz doświadczeniu, które posiadają. Po drugie ogranicza je posiadanie potomstwa - mając dzieci, nie mają czasu na samorozwój, wyjazdy czy dodatkowe obowiązki służbowe, dlatego oczekują elastycznych form zatrudnienia i pomocy ze strony pracodawców w opiece" - podają autorzy raportu.

WS

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
kasanowaistara
Ja mam tylko nadzieje ze Polska nie wprowadzi takich populistycznych i komunistycznych rozwiazan, juz obecnych w niektorych krajach na zachodzie (tzw. kapitalistycznych) ktoreby nakazywaly zatrudniac okreslony odsetek kobiet albo placic kobietom tyle samo co mezczyznom (patrz football w Australii etc). Bylby to strzal w kolano. Glownie Ja mam tylko nadzieje ze Polska nie wprowadzi takich populistycznych i komunistycznych rozwiazan, juz obecnych w niektorych krajach na zachodzie (tzw. kapitalistycznych) ktoreby nakazywaly zatrudniac okreslony odsetek kobiet albo placic kobietom tyle samo co mezczyznom (patrz football w Australii etc). Bylby to strzal w kolano. Glownie z reszta dla kobiet. Nie chcial(a)bym miec poczucia ze zarabiam tyle ile inni tylko dlatego bo jest taka ustawa. Wolal(a)bym miec poczucie ze pracodawca nie musi mi tyle placic ale placi bo uwaza ze jestem tyle wart(a).
1984
Co za problem by więcej zarabiać? Na szczycie listy płac jest informatyka. Coś mi się wydaje, że to najmniej sfeminizowany kierunek, dlaczego? Za to te na dole obsadzone kobietami. Nie wiecie ile zarabiają przedszkolanki, że tam się pchacie?

Szanowne panie, proszę się zdecydować czy chcecie więcej ZARABIAĆ czy
Co za problem by więcej zarabiać? Na szczycie listy płac jest informatyka. Coś mi się wydaje, że to najmniej sfeminizowany kierunek, dlaczego? Za to te na dole obsadzone kobietami. Nie wiecie ile zarabiają przedszkolanki, że tam się pchacie?

Szanowne panie, proszę się zdecydować czy chcecie więcej ZARABIAĆ czy więcej DOSTAWAĆ. Jeżeli drugie to dalej narzekajcie na płace w zawodach które bez problemu wykona 80% społeczeństwa lub pierwszy z brzegu imigrant. Bez ustawy więcej nie dostaniecie bo nie wypracowałyście. Jeżeli rzeczywiście ZARABIAĆ to wybierajcie zawody na które jest popyt.

Nota bene co ta za "szklane sufity" i większe obciązenia w domach? Dzietność na poziomie 1.5, ilość zawieranych małżeństw pod psem, a feministki dalej o dyskryminacji kobiet z powodu potomstwa i mężów. Złej baletnicy...
znawca_inwestor
Ja też chcę więcej zarabiać.
nostsherlock
"4,2 proc. finansuje swój rozwój zawodowy" - wszystko jasne, chcą więcej zarabiać ale tylko 4,2% coś w tym kierunku robi
oklahoma_kid
poprzyjeżdżały dziewoje z wiosek i małych miasteczek, naoglądały się "Seksu w wielkim mieście" i są rezultaty
skasowane_konto
KIM JESTEŚMY ? kobietami
CZEGO CHCEMY ? więcej zarabiać
DLACZEGO ?? bo tak
adamp222666
Kobiety parę dni w miesiącu są mniej " wydajne a wręcz destrukcyjne - to musi mieć odbicie w wynagrodzeniu
1a2b
Polacy też. W ogóle wszyscy chcą więcej zarabiać.
specjalnie_zarejstrowany1
Zarabianie wiecej ma tylko sens wtedy jak inni zarabiaja mniej. Skad w takim razie wziac tych do zarabiania mniej jak kobiety nie chca? Trzeba przywrocic niewolnictwo.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki