Polki boją się powrotu do pracy po macierzyńskim

Duże nadzieje i równie duże obawy wiążą kobiety w związku z zakończeniem urlopu macierzyńskiego - wynika z najnowszych badań Pracuj.pl. Ponad połowa respondentek czuje niepewność, następnie strach, a dopiero na trzecim miejscu - odczuwają radość. W 2017 roku z prawa do urlopu na opiekę nad dziećmi skorzystało rekordowe 708 tys. osób. 

(YAY Foto)

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z jakiejkolwiek formy urlopu związanej z opieką nad dzieckiem skorzystało 519 tys. Polek oraz 188,7 tys. Polaków. Jak wynika z badania Pracuj.pl mężczyźni preferują w większości urlopy ojcowskie (64 proc.) - w wymiarze do dwóch tygodni, 29 proc. w ogóle rezygnuje z dodatkowego wolnego, a 25 proc. decyduje się na dzielenie urlopu rodzicielskiego z matką. 

Pracujące matki zazwyczaj starają się dbać podczas urlopu o swój rozwój osobisty. - Co piąta respondentka w trakcie urlopu nie podejmowała żadnych działań związanych z życiem zawodowym. Chociaż spora grupa kobiet realizowała pasje, przebranżawiała się i starała się być "na bieżąco" w swoim obszarze, zebrane dane nie powalają ocenić, jak intensywne były te działania i czy przyczyniły się do faktycznego złagodzenia trudności związanych z zakończeniem urlopu. Znacząca większość powrotów kobiet na poprzednie stanowiska sugeruje niewielką dynamikę karier w odniesieniu do macierzyńska - komentuje wyniki dr Paula Pustułka, socjolog z Uniwersytetu SWPS. 

Młode matki i młodzi ojcowie decydują się na powrót do pracy w związku z sytuacją finansową. 48 proc. rodziców deklaruje, że nie może zostać z dzieckiem z uwagi na utracenie płynności finansowej, natomiast 26 proc. - chce pozostać niezależnym finansowo. 48 proc. wskazań dotyczyło chęci realizacji w zawodzie. 

Po urlopie matki odczuwają przede wszystkim niepewność (54 proc.), a następnie strach (29 proc.), pozytywne emocje jak radość i ekscytacja stanowiły mniejszy odsetek proc. - 27 i 24 proc. 16 proc. zapytanych kobiet odczuwało smutek na myśl powrotu do pracy. 4 na 10 zapytanych boi się, że nie będzie mogła efektywnie pracować po długiej przerwie. Niemal połowa uważa, że w powrocie będzie im przeszkadzała rozłąka z dzieckiem. Jak czytamy w raporcie, blisko jedna trzecia kobiet obawia się, że po powrocie zmieni się zakres jej obowiązków lub stanowisko. 

WSZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 20 prosefor

A jak tam wyłudzone zwolnienia od 9. miesiąca PRZED urodzeniem dziecka?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.