REKLAMA

Polityka szkodzi giełdzie

2000-06-07 00:00
publikacja
2000-06-07 00:00

Polityka szkodzi giełdzie

Emil Wąsacz: prywatyzacja będzie kontynuowana

Rozpad koalicji AWS-UW ponownie doprowadził do zwątpienia inwestorów w możliwość wzrostów na GPW. WIG spadł na fixingu o 1,9%, do 19 677,6 pkt. Taniały prawie wszystkie
walory, zwłaszcza zaś spółki IT. WIG20 stracił na fixingu 2,4%. Największe straty przyniosły inwestorom akcje spółek teleinformatycznych (WIG--Teleinfo spadł aż o 4,1%). Tendencja spadkowa przeniosła się na notowania ciągłe, na których WIG20 obniżył się o 1,7%, a TechWIG aż o 2,7%.
– Moim zdaniem, spadki na giełdzie mają czysto polityczny charakter – mówi Andrzej Tabor, dyrektor Wydziału Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego COK BH. Według niego, czynniki fundamentalne nie uzasadniają tak gwałtownych ruchów, jakie miały miejsce wczoraj. A. Tabor zwraca uwagę na odmienne reakcje inwestorów w poszczególnych fazach polskiego kryzysu politycznego: giełda gwałtownie spadła w momencie jego nadejścia, potem zaś zwyżkowała, choć sytuacja w koalicji daleka była od sielanki. – Rynek dyskontował porozumienie, które, jak widać, nie nastąpiło – dodaje dyrektor A. Tabor.
Mimo wyjścia z koalicji Unii Wolności i prawdopodobieństwa utworzenia rządu mniejszościowego przez Akcję Wyborczą Solidarność, minister skarbu Emil Wąsacz zapowiada, że w sprawie prywatyzacji nic się nie zmieni. – Główne założenia polityki prywatyzacyjnej będą nadal realizowane – powiedział Reuterowi E. Wąsacz. Oznacza to m.in., że będą kontynuowane rozmowy z France Telecom w sprawie sprzedaży pakietu TP SA. Według analityków, w najbliższych dniach bardzo ważną wiadomością dla rynku będzie ogłoszenie szczegółów drugiej oferty publicznej Polskiego Koncernu Naftowego Orlen. Konferencja prasowa w tej sprawie odbędzie się jutro (przed rozpoczęciem sesji giełdowej). Wiadomo, że MSP, chcąc przyciągnąć drobnych inwestorów, zaoferuje dyskonto w cenie sprzedaży (wg nieoficjalnych doniesień 10% i 4% w zależności od terminu składania ofert).
– Zainteresowanie ofertą PKN jest bardzo duże. Widać, że spółka ta należy do bardzo wyprzedanych. Moim zdaniem, jej kurs będzie w najbliższych dwóch tygodniach „żyć własnym życiem” – powiedział PARKIETOWI pragnący zachować anonimowość analityk zaangażowany w przygotowanie oferty przedsiębiorstwa. Jego zdaniem, wielu inwestorów instytucjonalnych nie ma akcji PKN Orlen w swoich portfelach i dlatego nerwowo reagują oni na każdą informację o spółce. Tak było np. w poniedziałek, kiedy prasa doniosła, że minister skarbu zamierza sprzedać akcje PKN Orlen zagranicznemu inwestorowi w trybie bezprzetargowym. – Nawet tak nieprawdopodobne spekulacje wywołały zwyżkę walorów PKN. Świadczy to niewątpliwie o tym, jak wrażliwi są inwestorzy – twierdzi analityk.

G.B.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki