REKLAMA

Polityka dywidendowa PKN Orlen może się zmienić po przejęciu PGNiG

2020-11-30 17:44
publikacja
2020-11-30 17:44

Polityka dywidendowa PKN Orlen, zakładająca wypłatę co najmniej 3,50 zł dywidendy na akcję, może się zmienić, jeśli dojdzie do przejęcia PGNiG - poinformowali przedstawiciele płockiego koncernu podczas telekonferencji dla analityków.

Przedstawiciele PKN Orlen, pytani, czy prawidłowy jest wniosek, że obecne założenia dotyczące wypłaty co najmniej 3,50 zł dywidendy na akcję, utrzymają się tylko przez rok - dwa lata, do czasu przejęcia PGNiG, odpowiedzieli, że "tak, to prawda".

W ogłoszonej w poniedziałek nowej strategii PKN Orlen do 2030 roku przyjęto założenie, że Orlen będzie płacił co roku co najmniej 3,50 zł dywidendy na akcję.

Ze słów przedstawicieli Orlenu wynika, że może się to zmienić, jeśli dojdzie do przejęcia PGNiG w formie bezgotówkowej, poprzez zamianę aktywów PGNiG na akcje Orlenu.

Dodali też, że po finalizacji przejęcia PGNiG strategia PKN Orlen do 2030 roku zostanie zaktualizowana tak, żeby uwzględniała efekty włączenia do grupy kapitałowej gazowego koncernu. Obecnie strategia uwzględnia przejęcia Energi i Grupy Lotos, ale nie PGNiG, gdyż negocjacje na temat tej ostatniej transakcji "są jeszcze na bardzo wczesnym etapie".

W zeszłym tygodniu, w wywiadzie dla PAP Biznes prezes Orlenu Daniel Obajtek odniósł się do struktury transakcji przejęcia Grupy Lotos zaznaczając, że preferowany byłby model bezgotówkowy. Zaznaczył, że decyzja w tej sprawie należy do Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Pytany, czy podobna bezgotówkowa struktura transakcji mogłaby być zastosowana przy przejmowaniu PGNiG, prezes odpowiedział, że chciałby, żeby taka konstrukcja była stosowana przy każdej akwizycji.

Zapowiedzi wypłaty co najmniej 3,50 zł dywidendy na akcję zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez analityków i inwestorów giełdowych.

"Bardzo dobrym elementem nowej strategii Orlenu jest podtrzymanie chęci wypłaty dywidendy na poziomie co najmniej 3,5 zł na akcję. To jest dla nas zaskoczenie, bo zakładaliśmy, że i w przyszłym i kolejnym roku spółka nie będzie wypłacać dywidendy" - powiedział Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ.

Po ogłoszeniu strategii w poniedziałek przed godziną 11.00 akcje Orlenu, które chwilę wcześniej spadały nawet 4 proc., zaczęły szybko odrabiać straty i zwyżkowały w pewnym momencie ponad 7 proc. Na zamknięciu sesji za jedną akcję płockiego koncernu płacono 55,34 zł, po zwyżce o 3,40 proc. (PAP Biznes)

pr/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki