REKLAMA

Politycy: winni tragedii w kopalni "Wujek-Śląsk" muszą zostać ukarani

2009-09-20 13:25
publikacja
2009-09-20 13:25
Wszyscy politycy są zgodni, że winni tragedii w kopalni "Wujek-Śląsk" muszą zostać ukarani. Wiele bowiem wskazuje na to, że dramatu można było uniknąć. Już w kwietniu tego roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostała zgłoszenie, że jeden z górników kopalni odnotował zwiększone stężenie metanu i poinformował o tym swoich przełożonych.

Prezydencki minister Aleksander Szczygło odpowiedzialnością obarcza ABW. Jego zdaniem sprawa została przez Agencję zbagatelizowana. Dodatkowo Szczygło wytknął ABW zrzucanie odpowiedzialności na szeregowych funkcjonariuszy.

Tymczasem szef klubu Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski wyjaśnia, że ABW przekazała tę sprawę policji, a ta z kolei zgłosiła to Wyższemu Urzędowi Górniczemu, który powinien ją szczegółowo zbadać. Chlebowski uważa, że to właśnie WUG może działać nieprawidłowo i dlatego trzeba poczekać na wyniki śledztwa prokuratury.

Również Lewica domaga się jak najszybszego wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Jak tłumaczy szef klubu Grzegorz Napieralski jeśli mamy do czynienia z błędem człowieka to osoby odpowiedzialne muszą ponieść konsekwencje.

Najbardziej wstrzemięźliwy w ocenie jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Karol Karski. Jego zdaniem z obwinianiem kogokolwiek należy poczekać do końca żałoby narodowej. Przyznaje on jednak, że sprawa budzi wiele wątpliwości.

W pożarze metanu w kopalni "Wujek- Śląsk" zginęło 13 osób. Okolicznościami wypadku zajęła się komisja złożona z ekspertów górniczych. Śledztwo prowadzi również katowicka prokuratura. Czy w kopalni nie doszło do nadużyć sprawdza również Państwowa Inspekcja Pracy.
Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~kargull
ukarzą samych siebie? byłby precedens!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki