Politycy: oszustwa podatkowe na paliwach do prokuratury i komisji śledczej

Brak przeciwdziałań oszustwom podatkowym przy imporcie paliw to sprawa dla komisji śledczej - powiedział w TVP wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki; zdaniem PO prokuratura powinna się zająć szarą strefą rynku paliw albo celnikami, którzy nie przeciwdziałali procederowi.

(fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska / FORUM)

Wiadomości TVP wyemitowały w niedzielę komentarze polityków do wypowiedzi Sławomira Siwego ze Związku Zawodowego Celnicy PL nadanej dzień wcześniej. "Myśmy alarmowali już za poprzedniej władzy, że te paliwa wjeżdżają i są sprzedawane bez VAT-u, nie wolno było tego ruszać" - powiedział Siwy.

"To by wskazywało, że grupy polityków działały w interesie jakichś grupek złodziei, a nie w interesie państwa polskiego. To jest sprawa nawet na komisję śledczą" - powiedział wiceminister Patryk Jaki.

Zdaniem Sławomira Neumanna (PO) sprawę pozbawiania państwa wpływów z podatków przy imporcie paliw należy skierować do prokuratury.

Rzecznik PO Jan Grabiec uznał natomiast, że prokuratura powinna zająć się celnikami i Siwym. "Jako funkcjonariusz, jako celnik miał obowiązek powiadomić wówczas organa ścigania i jeśli tego nie zrobił, to popełnił przestępstwo, i prokuratura powinna wszcząć postępowanie i zbadać odpowiedzialność tych, którzy mieli rzekomą wiedze o nieprawidłowościach i nie zgłosili jej w prokuraturze" - powiedział.

Były wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński (PSL) zapewnił, że sprawą zajmowały się instytucje państwa, nie tylko resort gospodarki. Ocenił, że "pan Siwy jest niepoważny". Pytany, czy Siwy mówił nieprawdę, stwierdził, że nie wie, "czy mówił nieprawdę czy prawdę".

TVP przypomniała, że straty skarbu państwa z tytułu niezapłaconego VAT za paliwa mogły wynieść dziesiątki miliardów złotych oraz że zwalczaniu szarej strefy i uszczelnieniu systemu ma służyć powstała w marcu br. Krajowa Administracja Skarbowa.

brw/ jbp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~Yushs

Wszystkiego można było sobie spodziewać po PoPsl. A kasy brakowało w budżecie a na emerytury trzeba było wsiąść z OFE. Dobrze że już nie rządzą.

! Odpowiedz
1 5 ~Jer

Za PO nic nie wyszło

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 14 ~Piotr

Do ,,puchy,, malwersantów i złodziei z Platformy Oszustów!

! Odpowiedz
3 28 ~Hmm

Czytam i widzę fakty.To co mówią ci z PO i PSL jest załosne.Litość juz bierze za te kłamstwa i zaprzeczaniem oczywistej oczywistości.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl