Politycy KO, PSL, PiS i SLD podpisali Pakt dla Zdrowia 2030

Z inicjatywy "DGP" liderzy czterech największych komitetów uzgodnili priorytety zdrowotne na najbliższe lata, podpisując Pakt dla Zdrowia 2030 - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna". W Pakcie znalazło się 11 punktów, m.in. dotyczący zwiększenie finansowania co najmniej do średniej unijnej.

(fot. Piotr Lampkowski / FORUM)

"Zwiększenie finansowania co najmniej do średniej unijnej, obowiązkowa profilaktyka oraz opieka psychiatryczna blisko domu najmłodszych pacjentów – to niektóre z punktów, które politycy obiecali poprzeć ponad podziałami partyjnymi. Za namową "DGP" politycy KO, PSL, PiS i SLD podpisali Pakt dla Zdrowia 2030" - czytamy w gazecie.

Jak informuje dziennik, negocjacje treści dokumentu, który stanowiłby ponadpartyjny konsensus, trwały kilka miesięcy.

"Ostatecznie politycy podpisali się pod 11 punktami, za którymi – niezależnie od partyjnych podziałów – mają razem głosować. Zdaniem ekspertów to szansa, by po latach nawarstwiających się zaniedbań zdrowie stało się priorytetem" - podaje dziennik.

W Pakcie znalazły się postulaty dotyczące m.in. zmian finansowych i organizacyjnych. Ponadto, politycy zgodzili się, że należy podnieść nakłady na kształcenie większej liczby kadry medycznej oraz wprowadzić personel pomocniczy w szpitalach. Kolejnym pomysłem, który rywale uznali za kluczowy dla systemu lecznictwa, jest utworzenie specjalnego funduszu opiekuńczego. Pieniądze z niego miałyby wspierać osoby starsze i niesamodzielne. Nie mniej ważny jest punkt dotyczący obowiązkowych badań profilaktycznych.

"DGP" przekazała, że Pakt podpisali: minister Łukasz Szumowski (z upoważnienia premiera Mateusza Morawieckiego), kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef sztabu wyborczego SLD Robert Biedroń. (PAP)

aop/ krap/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 eagleeye

Oni by Pakt z Diabłem podpisali byle by dorwać się do żłobu :-)

! Odpowiedz
0 1 samsza

"utworzenie specjalnego funduszu opiekuńczego" + archiwalny PKB do wyliczeń => tajemnica "sukcesu" osiągnięcia średniej unijnej w leczeniu. Czyli wszystko po staremu, ale przez wrzucenie opieki socjalnej i zaniżanie PKB wg. którego liczymy "osiągamy" wydatki na zdrowie statystycznie jakie nam potrzeba.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 10 jerloz210935

Wreszcie .Taki pakty winny być też dla;Polityki Zagranicznej,Sił Zbrojnych.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil