REKLAMA

Politico: Przed szczytem w Genewie Biały Dom wstrzymał pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

2021-06-18 22:05
publikacja
2021-06-18 22:05
Politico: Przed szczytem w Genewie Biały Dom wstrzymał pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy
Politico: Przed szczytem w Genewie Biały Dom wstrzymał pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy
fot. Mikhail Metzel / / TASS

Przed spotkaniem Biden-Putin w Genewie Biały Dom wstrzymał wysłanie wartej 100 mln dol. broni dla Ukrainy - informuje w piątek portal Politico. Pakiet miał być reakcją na koncentrację rosyjskich wojsk u granic Ukrainy. "Ktoś mógłby powiedzieć, że to polityka oparta na appeasemencie Rosji" - mówi rozmówca PAP w Kongresie USA.

Według portalu, który powołuje się na źródła w administracji Joe Bidena, w ramach pomocy wojskowej Waszyngton miał wysłać systemy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu, broń przeciwpancerną i broń ręczną. Pakiet został przygotowany i był gotowy do wysłania, jednak ostatecznie wstrzymano go decyzją Rady Bezpieczeństwa Narodowego przed spotkaniem w Genewie i po częściowym wycofaniu wojsk przez Rosję. Dokładna data podjęcia decyzji nie została podana.

Jak zauważa portal, mimo oświadczenia Moskwy w maju o wycofaniu wojsk, duża część przywiezionego przez Rosję sprzętu i sił wysłanych w rejony przygraniczne i na Krym pozostała na miejscu, prawdopodobnie w związku z zaplanowanymi na jesień ćwiczeniami Zapad-21.

Przed szczytem w Genewie działania administracji Bidena skrytykowali kongresmeni z grupy parlamentarnej ds. Ukrainy, którzy wyrazili zaniepokojenie zmniejszeniem o 25 mln dol. innego pakietu pomocy dla Kijowa, wartego 250 mln. Kilka dni później, na dzień przed szczytem, Pentagon zaaprobował nowy pakiet pomocy obronnej o wartości 150 mln, który jednak nie zawierał broni ofensywnej. Zamiast tego wysłane zostaną m.in. radary do śledzenia pocisków artyleryjskich i dronów.

"Ten wstrzymany pakiet byłby dodatkiem do inicjatywy pomocy Ukrainy w sprawie bezpieczeństwa, która obejmowała głównie nieśmiercionośny sprzęt. Myślę, że ta decyzja mówi nam, że administracja kalibruje swoją politykę w sprawie Ukrainy, bazując na zachowaniu Rosji. Ktoś mógłby powiedzieć, że to polityka oparta na appeasemencie Rosji" - mówi PAP jeden z doradców kongresmenów Demokratów z grupy parlamentarnej ds. Ukrainy. "Wysłanie śmiercionośnej broni zawsze było trudnym tematem dla ludzi (byłego demokratycznego prezydenta USA Baracka) Obamy, więc to wygląda na powrót do tej polityki" - dodaje.

Sprawa pomocy wojskowej dla Ukrainy - wówczas chodziło m.in. o przeciwpancerne pociski Javelin - była też w centrum afery, która doprowadziła do impeachmentu poprzednika Bidena, Donalda Trumpa. Miał on wówczas nakazać wstrzymanie wysyłki broni, naciskając na Kijów, by wszczął śledztwa ws. Joe Bidena i jego syna Huntera.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
tristans
Biden musi się najpierw spytać Putina czy może wysłac broń. Strefy wpływów należy szanować.
300_pala
„Jak zapewne słyszałeś, jestem twoim wielkim fanem" - pisał Trump do Putina
drabio
Polacy nie znają Rosji i mają tendencję do demonizowania tego kraju. Chciałbym aby wreszcie ktoś inaczej spojrzał na wojnę na Ukrainie bo ta wojna ma przyczyny i charakter mocno etniczny a polityka ukraińska na terenach rosyjsko języcznych przypomina to co działo się w Wielkopolsce w drugiej połowie XIX wieku czy carska Polacy nie znają Rosji i mają tendencję do demonizowania tego kraju. Chciałbym aby wreszcie ktoś inaczej spojrzał na wojnę na Ukrainie bo ta wojna ma przyczyny i charakter mocno etniczny a polityka ukraińska na terenach rosyjsko języcznych przypomina to co działo się w Wielkopolsce w drugiej połowie XIX wieku czy carska rusufikacje na Polakach. Przykład np. lwowska gazeta wysoki zamek rozpisuje się jaki to piękny jest język ukraiński i jak chętnie uczą się go Rosjanie nawet ci urodzeni na Uralu, to popatrzcie dalej nawet kościół prawosławny rzad Ukrainy podzielił doprowadzając do sytuacji podobnej jak władze carskie w Pratulinie. Nie Zapominajcie że bezpośrednią przyczyną wybuchu wojny na wschodzie była ustawa o języku wprowadzona przez ukraiński parlament.

Wątpię czy Rosja odpuści ten temat skazując miliony Rosjan na Ukrainie na banicję czy dyskryminację czy przymusowe Ukrainizowanie. Nie kwestionuje tego że Ukraina ma prawo do istnienia ale agresja jaką kieruje się kijów jest bardzo silna a język nienawiści słychać w mediach na każdym kroku a nawet jeszcze silniej w rozmowach prostych ludzi. Powiem dalej: do Polski przyjeżdżają ludzie z rodzinami i 10 letnie dziecko potrafi już byc zaszczepione nienawiścią i szowinizmem jednocześnie siejąc go wśród młodych ludzi w szkole w Polsce(musiałem odbyć rozmowę z synem na ten temat).

Oczywiście Rosja też jest zanurzona w tym konflikcie tylko silne naciski Europy i USA powstrzymują ja od twardej wojny. Sam Putin zapewne ma kalkulacje geopolityczne wobec Ukrainy grając rosyjską mniejszością jak pionkami, ale tam "w tle" są Rosjanie żyjący z opuszczoną głową na Ukrainie i mieszane rodziny i ci najchętniej na stałe opuszczają Ukrainę.... Ku uciesze Kijowa który uważa tych ludzi za najeźdźców (cytat z rozmowy prywatnej). Czasami myślę czy nie jest to celowe działanie?

Ciągnięcie tego konfliktu w takim kształcie to przepis na zagładę i współodpowiedzialność za ofiary i niestabilność jaka targa Ukrainą. Tutaj konieczne jest rozwiązanie umożliwiające funkcjonowanie rosyjskiej mniejszości na wschodzie Ukrainy co pozwoliłoby Ukrainie na rozwój kraju jako całości(to jest w rękach Kijowa tylko że każdy wypchnięty milion "najeźdźców" to dla tych ludzi postrzegany jest jako sukces).w obecnym stanie to wojna, bieda, korupcja, szowinizm po obu stronach będą ciągnąć się latami i z biegiem lat staną się częścią świadomości i kultury obu zamieszkujących ten kraj grup etnicznych (ten konflikt określi stan umysłu zamieszkujących tam ludzi).

Brudna to wojna....
ajwaj_
Nie dawaj malpie brzytwy,bo naszkodzi albo sprzeda" > Konfucjusz
Na akcje jest reakcja:
_________________
""Kompleks Aktywnej Obrony Arena-M (ADC) jest w stanie "zabić" amerykańskie przeciwpancerne systemy rakietowe (ATMS) FGM-148F Javelin. Bekhan Ozdoyev, dyrektor przemysłowy kompleksu zbrojeniowego
Nie dawaj malpie brzytwy,bo naszkodzi albo sprzeda" > Konfucjusz
Na akcje jest reakcja:
_________________
""Kompleks Aktywnej Obrony Arena-M (ADC) jest w stanie "zabić" amerykańskie przeciwpancerne systemy rakietowe (ATMS) FGM-148F Javelin. Bekhan Ozdoyev, dyrektor przemysłowy kompleksu zbrojeniowego Rostec, opowiedział agencji RIA Novosti o możliwościach rosyjskiej broni.

Według niego, Arena-M, stworzona w państwowej korporacji, pozwala "przechwycić wszystkie nowoczesne przeciwpancerne pociski kierowane, w tym znane Javelin i Spike, atakujące z góry." "Kompleks jest zbudowany na bazie nowoczesnych elementów, jego charakterystyka taktyczna i techniczna jest znacznie zwiększona. Jest w stanie trafić w amunicję lecącą z dowolnego kierunku""
ajwaj_
A Ukraincy boja sie powazniejszego, BialyDom, BLM, Antifa ma alergie na Azovy, OUN itd.
Sytuacja moze-bedzie sie zmieniac
________
""We współczesnym świecie nie jest konieczne wprowadzanie wojska, aby przejąć kontrolę nad terytorium. Dlatego Polska nie będzie musiała wysyłać jednostek, aby przejąć kontrolę
A Ukraincy boja sie powazniejszego, BialyDom, BLM, Antifa ma alergie na Azovy, OUN itd.
Sytuacja moze-bedzie sie zmieniac
________
""We współczesnym świecie nie jest konieczne wprowadzanie wojska, aby przejąć kontrolę nad terytorium. Dlatego Polska nie będzie musiała wysyłać jednostek, aby przejąć kontrolę nad Galicją w przypadku chaosu na Ukrainie. Oleg Havich, ekspert ds. Zachodniej Ukrainy, powiedział o tym w wywiadzie dla Ukraina.ru

W 1990 roku powstała pierwsza oficjalna struktura separatystyczna - "Zgromadzenie Galicji", czyli związek rad obwodowych Lwowa, Iwano-Frankiwska i Tarnopola. Ponad 30 lat później szefowie rad obwodowych Iwano-Frankowska i Tarnopola rozmawiali o podpisaniu memorandum o współpracy między dwoma sąsiednimi obwodami i realizacji projektów międzyregionalnych. Mówimy nie tylko o "Zgromadzeniu Galicji 2.0", ale o znacznie bardziej ambitnym procesie.
Ekspert wyjaśnił, że wystarczyłoby, aby Warszawa wysłała komendantów policji do wszystkich dzielnic, a lwowska policja natychmiast zmieniłaby koguty i zainstalowała flagi Unii Europejskiej.

"To nie jest tak, że oni przyjdą ze swoimi flagami. Przywiozą ze sobą flagi i naszywki UE. Wszystko będzie piękne. Niestety, jest to realne. Jest to o wiele bardziej realne niż jakiś związek obwodów lwowskiego, tarnopolskiego i iwano-frankowskiego" - stwierdził Havich.

Rozmówca tygodnika dodał, że teraz Zachód nie jest zainteresowany upadkiem Ukrainy, ale jeśli w kraju zacznie się wojna wszystkich przeciwko wszystkim o konkretne aktywa w przypadku degradacji gospodarczej i braku zasobów, zarówno Rosja, jak i kraje europejskie będą musiały wziąć pod kontrolę jej regiony.""
darius19
smuteczek. Rosja to kraj bandycki - niestety
marxs
jedyny bandycki kraj mi znany to PISlandesh
santoriusz
a czemu smuteczek? że w twoim łbie tylko ścinki sieczek? Najgorszym jest obecnie to że takie patany próbują być opiniotwórcze i czasem trafiają podobnie odmóżdżonych gotowych karmić się ta papką.
pomorzaninm
USA nam też by przycieła kody na swoją broń jakbysmy zaczeli wygrywac z Rosją albo jakby sie dogadali ze konflikt nie jest dla nich korztystny ... USA to nie jest nasz przyjaciel i nigdy nim nie był.

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki