Polisolokaty nie pomogą już ominąć podatku Belki

Plany Ministerstwa Finansów dotyczące objęcia podatkiem dochodowym zysków z tzw. polisolokat zmniejszą ich atrakcyjność w oczach klientów. - Polisolokaty są produktem, który konsumenci cenią sobie właśnie z powodu jego uprzywilejowania podatkowego - mówi Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń. Jak podkreśla, na skutek obniżek stóp procentowych, już teraz sprzedaż tych produktów spada.

- Dzięki temu, że polisolokaty nie są objęte podatkiem od zysków kapitałowych, w przeciwieństwie choćby do zwykłych lokat bankowych, można z nich mieć wyższy zysk - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Marcin Tarczyński.

ranking lokat bankier.pl » Ranking lokat Bakier.pl - listopad 2013

Po tym jak z początkiem 2012 r. podatkiem od zysków kapitałowych, tzw. podatkiem Belki objęto też lokaty jednodniowe, polisolokaty, które łączą inwestycje z ubezpieczeniem na życie, stały się nowym sposobem na ominięcie fiskusa. Według przygotowywanego przez Ministerstwo Finansów projektu nowelizacji ustaw o CIT i PIT, zyski z polisolokat mają jednak zostać opodatkowane. Ma to na celu uszczelnienie systemu podatkowego.

  - Polisolokaty przypominają konstrukcją standardową lokatę bankową - mówi Tarczyński. - Są one korzystniejsze podatkowo i równie bezpieczne, co tradycyjna lokata bankowa. Jednak ich popularność jest zależna od wysokości stóp procentowych i sytuacji na giełdzie. -

Zdaniem Tarczyńskiego, obecny spadek zainteresowania klientów polisolokatami to wynik głównie niskich stóp procentowych i giełdowej hossy.

  - Jeśli mamy niskie stopy procentowe, ludzie mają większą skłonność do ryzykownych inwestycji, polisolokaty w tym momencie z rynku wypadają i to się dzieje zawsze, niezależnie od tego, czy się to reguluje, czy nie - twierdzi przedstawiciel PIU.

Opodatkowanie zysków z polisolokat miało w pierwotnej wersji zostać wprowadzone od 2014 r., jednak prawdopodobnie wejście w życie nowych przepisów podatkowych zostanie opóźnione co najmniej o kilka miesięcy.

/ newseria.pl

Polisolokaty nie pomogą już ominąć podatku Belki


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~wazik

A pamietacie ze Belka mial byc wprowadzony na chyba 2 lata, do czasu ustabilizowania budżetu?
Tak jak 23% VAT....
Ale na nagrody dla biurokratów by zabrakło...

! Odpowiedz
0 0 ~miro

No tak na zegarki musi byc . Ten belka i ta rada i cala ta PO to jedna wielka banda

! Odpowiedz
0 0 ~kolo

Nie sa nieatrakcyjne z tego powodu. Sa nieatrakcyjne glownie z tego powodu ze oszukuja klientow , sa cholernie drogie, nieelastyczne (ograniczona liczba funduszy czeste wycofania funduszy zmusza klientow do sprzedarzy funduszu ktory akurat stracil) patrz aegon, axa. Przestrzegam innych. Nie polecam zdecydowanie tego typu skomplikowanychvproduktow. najlepsze sa najprostrze rozwiazania a jak juz to supermarket funduszy inwestycyjnych

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~mm,m,m

"Polisolokaty są produktem, który konsumenci cenią sobie właśnie z powodu jego uprzywilejowania podatkowego"
a mi się zawsze wydawało, że to kura znosząca złote jaja, ale dla ubezpieczycieli...
zresztą co ja tam wiem, poczytajcie opinie "zadowolonych" klientów z jednego z takich wałów w białych rękawiczkach:
http://www.ubezpieczenie.com.pl/forum/superfundusz_compensa/0,32,0,0,4,20516.html

cytat:
"Podpisałem umowe na czas niekreślony z możliwością likwidacji po 2 latach. Mialem wplacac po 200 zł miesiecznie, przez 2 lata wplacilem prawie 5 tysięcy i okazało sie ze w razie likwidacji dostane z tej sumy jakies 1,300 zł."
cytat 2:
"Mam podobne doświadczenia, jak osoba pisząca o "super funduszu". PO dwóch latach płacenia składki w wys. 350 zł miesięcznie miałam, jak mnie zapewniał pracownik tej firmy,też znajomy, w każdej chwili mieć możliwość wycofania pieniędzy i rezygnacji z ubezpieczenia.Po dwóch latach zaproponowano mi wykup polisy za 500 PLN. Po konsultacjach z prawnikiem okazało się,że po 13 latach może odbiorę 3000 PLN,"

czy można sobie wyobrazić coś piękniejszego? ktoś wpłaca nam 5 tysięcy, zapewniano go, że po 2 latach może te pieniądze wypłacić, a okazuje się, że dostanie całe 1,3 tysiąca i to tylko jak będzie grzecznym chłopczykiem, ale zaleca mu się dalsze płacenie, bo z czego mają utrzymywać wieżowce w warszafffce i całą armię chołoty wciskającej kit ludziom.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~FK_

mylisz polisolokaty z polisami inwestycyjnymi...

! Odpowiedz
0 0 ~Old_X

"Są one korzystniejsze podatkowo i równie bezpieczne, co tradycyjna lokata bankowa."
G...o prawda panie redaktorze.
Miałem taki "produkt" na rok dałem się ogłupić (zgadnijcie w którym banku).
Dostałem po roku 2,1% (na lokacie po podatku belki miałbym 3,2%)
I jeszcze musiałem czekać 2 tygodnie na wypłatę - taki regulamin.
BEZPIECZEŃSTWO? Jakie bezpieczeństwo skoro polisę wystawia jakieś Towarzystwo Ubezpieczeniowe. A TU nie ma gwarancji BFG. Choć w moim przypadku TU było w 100% własnością banku. To w razie bankructwa TU polisolokata przepada w całości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~aku

A nie lepiej znieść tzw. "podatek Belki"? Był wprowadzony na jakiś czas, może już wystarczy. Nie mamy kryzysu, budujemy, remontujemy, likwidujemy OFE, dajmy ludziom oszczędzać na emeryturę.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne