Policjanci w Hongkongu dostali gigantyczne pieniądze za nadgodziny

Aż 950 mln dolarów hongkońskich (467 mln zł) wypłacono łącznie funkcjonariuszom policji w Hongkongu za nadgodziny przepracowane w ciągu ostatniego półrocza, czyli odkąd w regionie trwają masowe antyrządowe protesty – wynika z piątkowego sprawozdania władz.

(fot. Tyrone Siu / Reuters)

W każdym z ostatnich sześciu miesięcy dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych otrzymywało średnio 11 tys. policjantów – ujawniono w dokumencie, przekazanym w piątek komisji finansowej hongkońskiego parlamentu przez biuro bezpieczeństwa lokalnego rządu.

Oznacza to, że każdy z 11 tys. policjantów otrzymywał średnio ponad 14 tys. dolarów hongkońskich (6,8 tys. zł) miesięcznie za przepracowane nadgodziny - oblicza dziennik "South China Morning Post".

W komisji finansowej toczą się obecnie dyskusje na temat podwyżek płac dla liczącej 30 tys. funkcjonariuszy hongkońskiej policji. Zgodnie z planem rządu o ok. 5 proc. wzrosnąć mają pensje wszystkich pracowników służb, w tym policjantów – przypomina publiczna stacja RTHK.

Sprzeciwiają się temu przedstawiciele opozycji demokratycznej, którzy proponują wyłączenie policjantów z tego planu i przeprowadzenie osobnej debaty na temat wzrostu ich pensji. Argumentują to niezadowoleniem społecznym z działalności policji w związku z trwającymi w regionie prodemokratycznymi protestami.

Uczestnicy protestów i opozycyjni politycy zarzucają policji, że wielokrotnie nadużywała siły wobec demonstrantów i dopuszczała się niepotrzebnej przemocy. Jednym z głównych postulatów ruchu protestu jest przeprowadzenie niezależnego śledztwa w sprawie działań policji.

Szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam odrzuciła jednak ten postulat i wielokrotnie wyrażała poparcie dla policjantów.

Wielomiesięczne demonstracje stanowią tymczasem duże obciążenie dla hongkońskiej policji, która próbuje wzmacniać swoje szeregi, rekrutując do pomocy „specjalnych konstabli” z innych służb mundurowych, w tym strażników więziennych.

Lam przedstawiła plan podwyżek dla pracowników służby cywilnej w czerwcu. Z powodu protestów i ataku demonstrantów na siedzibę parlamentu z 1 lipca posłowie nie mieli jednak czasu przedyskutować proponowanych zmian przed letnią przerwą, a projekt wciąż znajduje się w komisji finansowej.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 forfun

ich własna kasą opłacają reżimowych funkcionariuszy

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.