Policja zarobi na fotoradarach

Co piąta złotówka ściągnięta z kierowców łamiących przepisy - złapanych na podstawie zdjęć z fotoradarów - ma trafiać na konto policji. Taki rewolucyjny pomysł znalazł się w projekcie nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, przygotowywanym przez MSWiA.

Dobra zmiana w fotoradarach
Dobra zmiana w fotoradarach (fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

Pieniądze mają zasilić specjalny fundusz, z którego policjanci kupują samochody, paliwo, sprzęt a nawet remontują budynki i wypłacają sobie nagrody - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Sądząc z obecnych wpływów z mandatów, wystawionych na podstawie zdjęć z fotoradarów, można ocenić, że będzie to przynajmniej kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.

Zgodnie z obecnymi przepisami 100 proc. pieniędzy z grzywien za przekroczenie prędkości czy przejazd na czerwonym świetle, trafia do Krajowego Funduszu Drogowego. Pozostałe mandaty stanowią dochód budżetu państwa.

Zdaniem opozycji MSWiA proponuje groźny mechanizm - im więcej mandatów policja wlepi, tym więcej pieniędzy dostanie. PiS przypomina, że rząd PO odgórnie planował wpływy z fotoradarów oraz że pieniądze te rozpływały się w budżecie.

MSWiA na razie nie komentuje pomysłu. (PAP)

jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~AntyPO

Złodziejstwo większe niż za Tuska

! Odpowiedz
0 5 ~TP

Fotoradary powinny być tylko tam, gdzie występuje nadmierna ilość wypadków drogowych. I tylko tam. Suszarki powinny wogóle zniknąć.
Natomiast mandaty z radarów powinny wspomóc jakiś fundusz ludzi poszkodowanych w wypadkach drogowych (nie z ich winy).

! Odpowiedz
8 2 ~pis_na_wieki

wreszcie cos sensownego, niech słuzby, które bdają o bezpieczeństwo wreszcie coś z tego mają, a nie tylko na socjal ma iść koszt ludzkiej głupoty, not to na plus :)

! Odpowiedz
0 0 ~ks505

a jaki policjant i w jaki sposób dba o bezpieczeństwo

! Odpowiedz
2 7 ~zez

Pomysł wyjątkowo głupi i doprowadzi do tego, że policja jeszcze bardziej niż teraz będzie ustawiać fotoradary nie tam gdzie jest naprawdę niebezpiecznie ale tam gdzie można zarobić na tych fotoradarach najwięcej

! Odpowiedz
1 1 ~hehe

Rodziny pobierające świadczenia z programu 500+ będą zwolnione z obowiązku płacenia mandatów.

! Odpowiedz
0 1 ~Hioba

Niemiecka drogówki zrobiła by w miesiąc roczny limit

! Odpowiedz
0 4 ~niepelnosprawny_org

"Zdaniem opozycji MSWiA proponuje groźny mechanizm - im więcej mandatów policja wlepi, tym więcej pieniędzy dostanie" - czyzby zachecanie do wymuszeń?

! Odpowiedz
1 10 ~goEmil

No taa to znowu się zacznie polowanie na jelenie i rozstawianie fotoradarów po krzakach... Emil łowca fotoradarów chyba musi wrócić z emerytury...

! Odpowiedz
1 14 ~apost

Oprócz tego, że jestem za, jedno ale:
czy to, że część kasy z mandatów będzie wpadać do kasy policji, nie spowoduje, że zacznie się znowu ustawianie fotoradarów w miejscach bezpiecznych o zaniżonej dopuszczalnej prędkości? Żeby pompować wspólną policyjną kabzę? Nie wiem, stawiam tezę.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia