Policja rozbiła gang fałszywych komorników

2013-10-14 13:41
publikacja
2013-10-14 13:41

Łódzcy policjanci zatrzymali pięciu mężczyzn podających się za komorników. Wyłudzali oni pieniądze, oferując na fikcyjnych aukcjach internetowych m.in. samochody, sprzęt rtv i agd rzekomo zajęte dłużnikom. Grożą im kary do ośmiu lat więzienia.

Fałszywych komorników łódzcy policjanci zatrzymali na Śląsku. "Podejrzani w wieku od 18 do 26 lat wpadli w hotelowym pokoju, w trakcie zawierania kolejnej internetowej transakcji" - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka łódzkiej policji podinsp. Joanna Kącka.

Jak ustalono, oszuści, działając w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzali pieniądze, oferując po atrakcyjnych cenach na portalach internetowych m.in. samochody, sprzęt rtv oraz agd rzekomo zajęte dłużnikom. Dla uwiarygodnienia transakcji podawali dane istniejących biur komorniczych.


»Czy warto kupić mieszkanie od komornika?

Sprawa miała początek we wrześniu tego roku. Mieszkanka podłódzkiej miejscowości wyszukała na portalu internetowym bardzo atrakcyjną ofertę dotyczącą sprzedaży volkswagena golfa wycenionego na 2600 zł. Skontaktowała się telefonicznie ze sprzedawcą.

Według policji rozmówca przedstawił się z imienia i nazwiska. Powiedział, że jest komornikiem w Łasku, a auto zostało zajęte wierzycielom. Po umówieniu szczegółów transakcji pokrzywdzona wpłaciła ustaloną kwotę na wskazany numer konta.

Ponieważ kobieta nie miała całej kwoty, wpłaciła 2200 zł, a pozostałe pieniądze miała zawieźć do biura w Łasku. Wtedy u prawdziwego komornika dowiedziała się, że taki pojazd nie był wystawiony przez niego do sprzedaży, i z całą pewnością on z nią nie rozmawiał.

Pokrzywdzona zgłosiła oszustwo, a policyjne ustalenia doprowadziły na Śląsk - na teren powiatów: rybnickiego i wodzisławskiego.

Czterech oszustów ujęto na gorącym uczynku, gdy siedzieli w hotelowym pokoju przy stole zastawionym laptopami, na których wyświetlały się oferty sprzedaży pojazdów. Podczas przeszukania policjanci znaleźli m.in. zapiski dotyczące przestępczej działalności, kilkanaście telefonów i kart SIM wykorzystywanych do przestępczego procederu. W innym pokoju zatrzymano 18-latka.

Wszyscy podejrzani byli już notowani za konflikty z prawem. Usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa i decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani. Za oszustwo grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Według śledczych gang działał na terenie całej Polski i prawdopodobnie jest to tylko wierzchołek góry lodowej tego przestępczego procederu.

"Oszuści, czyniąc sobie z tego procederu źródło dochodu, działali na terenie całego kraju od co najmniej kilku miesięcy. W tym czasie mogli metodą +na komornika+ wyłudzić pieniądze na szkodę wielu pokrzywdzonych" - zaznaczyła Kącka.

Prowadząca śledztwo Prokuratura Rejonowa w Łasku będzie analizować wszystkie podobne przypadki. Policja jednocześnie ostrzega i apeluje o więcej ostrożności.

"W przypadku tej metody wystarczyło skontaktować się z komornikiem na podany oficjalnie na stronach internetowych numer telefonu do biura i upewnić się, z kim tak naprawdę mamy do czynienia" - podkreśliła Kącka. (PAP)

szu/ abr/ as/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~ziutek
jak ich odoznili ? wyczyny prawdziwych czesto sa takie ze wyzej opisane to dziecinada

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki