REKLAMA

Policja prosi o wzrost dodatków służbowych i funkcyjnych w związku z epidemią

2020-10-26 14:42
publikacja
2020-10-26 14:42
Policja

Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski wystąpił do szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego z wnioskiem o wzrost dodatków służbowych i funkcyjnych dla funkcjonariuszy zaangażowanych w przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się epidemii Covid-19.

Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski wystąpił do Ministra Mariusza Kamińskiego z wnioskiem o uruchomienie dodatkowych środków przeznaczonych na okresowy wzrost dodatków służbowych i funkcyjnych dla policjantów bezpośrednio zaangażowanych w przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się epidemii Covid-19 oraz działających bezpośrednio w sytuacji zagrożenia zakażeniem.

"Obecnie funkcjonariusze służą w warunkach nasilającej się absencji chorobowej spowodowanej wykonywaniem zadań związanych z epidemią. Na funkcjonariuszy spada coraz większa ilość obowiązków służbowych wynikających z rozprzestrzeniania się wirusa, ale też dodatkowo realizacja zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom różnego rodzaju zgromadzeń i demonstracji, które bezpośrednio narażają zdrowie policjantów" – napisał we wniosku umieszczonym na stronie internetowej Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski

Dodał w nim, że policjanci mają bezpośredni kontakt z osobami i grupami osób nieprzestrzegającymi rygorów sanitarnych. "Mam świadomość, że zadania te realizują również inne służby, jednak to właśnie Policja odgrywa tu pierwszoplanową rolę, i to właśnie policjanci obciążeni są w największym stopniu ryzykiem zakażenia koronawirusem" – czytamy we wniosku Przewodniczącego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Jankowski wystosował też apel do protestujących ws. czwartkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. "Policjanci są również obywatelami naszego kraju. Zmagają się z takimi samymi codziennymi problemami jak wszyscy Polacy. Mają swoje przekonania religijne i sympatie polityczne. Jedni są bardziej prawicowi, inni lewicowi. Mają swoje rodziny, wychowują dzieci, są częścią naszego społeczeństwa. Moje koleżanki ze służby spełniają się w rolach matek, żon. Mamy też swoje poglądy na różne sprawy, sprawę aborcji również. Światopogląd ludzi w niebieskich mundurach jest pewnie tak samo podzielony jak reszty społeczeństwa." - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Podkreślono w nim, że policjanci swoje przekonania zostawiają w domu, wychodząc na służbę. "Policja musi być apolityczna i neutralna światopoglądowo. I nie może być elementem wykorzystywanym w grze w zależności od potrzeb politycznych poszczególnych grup. Dlatego informuję, policjanci nie są niczyimi wrogami i przeciwnikami. Walka z policją jest drogą donikąd" - napisał Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Zaznaczył także, że policja stoi po stronie prawa. "My policjanci będziemy reagowali wszędzie tam gdzie prawo będzie łamane, bez względu czy będą je łamać protestujący przedsiębiorcy, zwolennicy aborcji czy kibole. Taka jest nasza rola. Jeśli jednak ktoś podniesie rękę na polskiego policjanta powinien ponieść surowe konsekwencje bez względu na intencje, dla których wyszedł na ulicę" - czytamy w apelu do protestujących.

Od czwartkowej nocy w całej Polsce trwają protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego. To skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Po ogłoszeniu wyroku rozpoczęły się protesty w całej Polsce organizowane m.in. przez "Strajk kobiet". Manifestujący przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego protestowali m.in. pod domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie oraz na ulicach wielu miast w Polsce. W niedzielę w całej Polsce trwają protesty przed kościołami oraz w kościołach w różnych miastach.

Autorka: Aleksandra Kuźniar

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (20)

dodaj komentarz
r4k
A kiedy likwidacja przywilejów emerytalnych dla mundurówki?
betanddontcare
Nigdy, pozdrawiam.
HardMetal
Niech mnie Pan komendant nie rozśmiesza słowami ze policja stoi na straży prawa. Art 58 o policji mówi wyraźnie:
Policjant obowiązany jest odmówić wykonania rozkazu lub polecenia przełożonego, a także polecenia prokuratora, organu administracji państwowej lub samorządu terytorialnego, jeśli wykonanie rozkazu lub
Niech mnie Pan komendant nie rozśmiesza słowami ze policja stoi na straży prawa. Art 58 o policji mówi wyraźnie:
Policjant obowiązany jest odmówić wykonania rozkazu lub polecenia przełożonego, a także polecenia prokuratora, organu administracji państwowej lub samorządu terytorialnego, jeśli wykonanie rozkazu lub polecenia łączyłoby się z popełnieniem przestępstwa.

Na jakiej więc podstawie wręczają mandaty za brak maseczek? To tylko jeden malutki przykład kiedy policja łamie prawo a odwołuje się do prawa xD (co za kuriozum). Dajecie się wykorzystywać politykom więc nie liczcie na to że naród wam w czymś pomoże.
secundus
jak się poda takiego policjanta do sądu za zmuszanie do postępowania niezgodnego z prawem to jest zawieszony, ma dużo niższe wynagrodzenie a jak uznają jego winę, wylatuje ze służby

nawet jak w ustawie wpiszą maski, to od marca trochę mandatów na wystawiali a to znacznie przetrzebi szeregi policji
pstrzezek
55 minusów w 30 min? Chłopaki jestem pod wrażeniem
Macie algorytm na mojego usera czy zgoniliście wszystkich e-merytów ze wsi?
dlaczego_nie
Ze wsi do stoczni w Radomniu
dlaczego_nie
Tak. Żandarmeria wojskowa wychodzi na ulice, wyprowadzana przez Błaszczaka. Zaprawdę powiadam Alicjo, szykują nam piekło.
itso_konstytucja_nie_urzadza
za co żeby było przyjemniej obywatela kopać to zwykli sadyści
minirekin
Pomimo pandemii dostali podwyżki w tym roku od stycznia średnio po 550 zł. Dodatkowo dostali dodatki po 1500 zł po 25 latach służby i aż 2500 po 28 latach służby. W głowach im się poprzewracało. Jak się nie podobają uposażenia to niech się zwolnią i znajdą lepsze zajęcie. Poza tym w epidemii pracowali po 6 godzin Pomimo pandemii dostali podwyżki w tym roku od stycznia średnio po 550 zł. Dodatkowo dostali dodatki po 1500 zł po 25 latach służby i aż 2500 po 28 latach służby. W głowach im się poprzewracało. Jak się nie podobają uposażenia to niech się zwolnią i znajdą lepsze zajęcie. Poza tym w epidemii pracowali po 6 godzin dziennie bez obniżki wynagrodzenia. A w innych firmach proporcjonalne obniżenie pensji do wymiaru czasu pracy. Korzystają z przywilejów emerytalnych i dodatkowych urlopów oprócz 26 dni urlopu mają również dodatkowy w wymiarze 13 dni.
wgc
Niestety ale Policja przez najbliższe lata nic nie dostanie bo w skarbcu pustka po tych wszystkich tarczach. A jak się pojawi tam jakiś grosz to pójdzie na lekarzy i ratowników medycznych. No chyba że władzy żależy żeby naród okładać pałami i trzymać za twarz to wtedy pieniądze się znajdą. By the way jak tam pałowanie Niestety ale Policja przez najbliższe lata nic nie dostanie bo w skarbcu pustka po tych wszystkich tarczach. A jak się pojawi tam jakiś grosz to pójdzie na lekarzy i ratowników medycznych. No chyba że władzy żależy żeby naród okładać pałami i trzymać za twarz to wtedy pieniądze się znajdą. By the way jak tam pałowanie kobiet idzie?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki