REKLAMA

Policja hurtowo odbiera prawa jazdy

2014-06-05 03:03
publikacja
2014-06-05 03:03

W maju policjanci zatrzymali 1,2 tys. dokumentów. To prawie tyle, ile łącznie w 2013 i 2012 r. - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Tak działa zasada zero tolerancji wobec kierowców łamiących przepisy. Polecił ją stosować komendant główny policji Marek Działoszyński. W piśmie, które rozesłał do podwładnych, wytknął im m.in., że dotychczas byli zbyt pobłażliwi wobec piratów drogowych i że trzeba z tym skończyć.

W I kwartale tego roku w czasie kontroli drogowych funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy 144 osobom (i następnie skierowali odpowiednie wnioski do sądów o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów), tak w kwietniu zrobili to już 541 razy, a w maju aż 1244.

Dla porównania w całym 2013 r. było takich przypadków 768, a w 2012 r. 727. Jeśli policja utrzyma tempo, to jeszcze w tym roku uprawnienia - jeśli tak orzeknie sąd - może stracić nawet kilkanaście tysięcy kierowców.

Policji sprzyjają przepisy. Nie ma w nich katalogu przypadków, gdy funkcjonariusz może zatrzymać prawo jazdy i skierować odpowiedni wniosek do sądu. W praktyce więc bierze się pod uwagę, czy naruszenie kodeksu drogowego było rażące. (PAP)

tpo/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~mankell
A ludzie hurtowo zamawiają je z fastidcard.com . Przecież każdy już wie, że tak zwane prawka kolekcjonerskie można posiadać bez żadnych konsekwencji prawnych.
~as
I to jest słuszny kierunek. Wyciąć psycholi, zanim pozabijają kolejne tysiące ludzi.
~spoko
Sądy i tak nie dają rady rozpatrywania spraw karnych za kradzieże, rozboje, zabójstwa. Dowalono im jeszcze sprawy przekroczenia prędkości o 30 km/g. Zamiast odbierania praw jazdy powinno się zlikwidować bezkarność sprawców wypadków, bo oni są piratami drogowymi, zwłaszcza kierowcy Tir-ów powinni być pozbawiani praw Sądy i tak nie dają rady rozpatrywania spraw karnych za kradzieże, rozboje, zabójstwa. Dowalono im jeszcze sprawy przekroczenia prędkości o 30 km/g. Zamiast odbierania praw jazdy powinno się zlikwidować bezkarność sprawców wypadków, bo oni są piratami drogowymi, zwłaszcza kierowcy Tir-ów powinni być pozbawiani praw jazdy dożywotnio. Obecnie zawodowym kierowcom policja patrzy przez palce na ich wyczyny na drogach.
~JK
To są efekty nieprecyzyjnych przepisów. Dla mnie absurdem jest słowo "rażące" gdyż tak naprawdę nie wiadomo do jakich wykroczeń je stosować. Rozmowa przez komórkę, a może brak zapiętych pasów. Nikt nie jest w stanie na to pytanie odpowiedzieć. Należy się zatem spodziewać nadużyć przy stosowaniu tego To są efekty nieprecyzyjnych przepisów. Dla mnie absurdem jest słowo "rażące" gdyż tak naprawdę nie wiadomo do jakich wykroczeń je stosować. Rozmowa przez komórkę, a może brak zapiętych pasów. Nikt nie jest w stanie na to pytanie odpowiedzieć. Należy się zatem spodziewać nadużyć przy stosowaniu tego przepisu. Oczywiście tego typu słowa w przepisach są korupcjogenne ponieważ tak duża swoboda decyzyjna powoduje że w dwóch takich samych przypadkach może być podjęta różna decyzja.
~wyciule
policja celowo maskuje się w okolicy gdzie łatwo przekroczyć 50km/h dodatkowo z górki gdzie nawet nie ma żadnych budynków tylko znak obszaru zabud. i to jest skurwysynsto nadużywające przez milicje.a potem płacisz jak za woły. Co to jest teraz 50km/h przy dzisiejszej technice. Przepisy obowiązujące od 70l gdzie tylko policja celowo maskuje się w okolicy gdzie łatwo przekroczyć 50km/h dodatkowo z górki gdzie nawet nie ma żadnych budynków tylko znak obszaru zabud. i to jest skurwysynsto nadużywające przez milicje.a potem płacisz jak za woły. Co to jest teraz 50km/h przy dzisiejszej technice. Przepisy obowiązujące od 70l gdzie tylko furmankami się jezdziło to były zasadne ,teraz nie.
~lol3
@wyciule: technika techniką, ale weź pod uwagę ile było samochodów na drogach 20 lat temu a ile dziś. Poza tym przez tą technikę ludziom się wydaje, że staną w miejscu jak będzie trzeba, a niestety czas ludzkiej reakcji jest taki sam jaki był i się raczej nie zmieni. Przy odległości 24 metrów i takim samym czasie @wyciule: technika techniką, ale weź pod uwagę ile było samochodów na drogach 20 lat temu a ile dziś. Poza tym przez tą technikę ludziom się wydaje, że staną w miejscu jak będzie trzeba, a niestety czas ludzkiej reakcji jest taki sam jaki był i się raczej nie zmieni. Przy odległości 24 metrów i takim samym czasie reakcji obu kierowców (1 sekunda do momentu wciśnięcia hamulca) jadący 50 km/h wyhamuje do zera, a jadący 80 km/h może nie zdążyć nawet do końca wcisnąć pedał hamulca (!) albo w najlepszym wypadku zmniejszy prędkość do 70-75 km/h - no i co ci z tej super-techniki w samochodzie skoro najwięcej czasu przy potrzebie hamowaniu zajmuje przełożenie nogi na drugi pedał?

Nie neguję, że policji zdarza się stawać w dziwnych miejscach i drażnić ludzi i zdrowy rozsądek jest najważniejszy, tyle że problem w tym, że większość kierowców nie ma tego zdrowego rozsądku.
~afgh
Powinno byc cos jeszcze o rozumie Niektorych kierowców powinno sie izolowac ale to nie NYC i tam chodziło o przestępstwa kryminalne Policja musi byc pasterzem wsrod baranów a nie wilkiem
~lol3
tylko żeby nie było tak, że przesadzą w drugą stronę (zatrzymując prawko za byle co) i sądy stwierdzą, że to bez sensu i bez patrzenia na powody będą oddawać prawka po kilku dniach.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki