REKLAMA

Polenergia zakłada wzrost EBITDA w '17 dzięki inwestycjom wiatrowym o 280 mln zł (wywiad)

2014-11-19 15:33
publikacja
2014-11-19 15:33

Polenergia zakłada, że dzięki planowanym inwestycjom w farmy wiatrowe w 2017 roku EBITDA spółki wzrośnie o ok. 280 mln zł - poinformował PAP Zbigniew Prokopowicz, prezes spółki.

"Trwa budowa farmy wiatrowej Skurpie o mocy 37 MW. Jej uruchomienie przewidujemy na IV kwartał przyszłego roku, co przyczyni się do znacznego wzrostu naszych wyników. Dwie farmy uruchomione w tym roku (o mocy 67 MW - przyp. PAP) powinny dać w 2015 roku ok. 50 mln zł dodatkowej EBITDA. Wszystkie trzy w 2016 roku powinny poprawić EBITDA spółki o 85 mln zł" - powiedział PAP Prokopowicz.

Spółka przygotowuje również do budowy kolejne cztery farmy wiatrowe oraz rozbudowę farmy Gawłowice i farmy Skurpie.

"Moce powinny wzrosnąć o ok. 200 MW, ich uruchomienie przewidujemy na połowę 2016 roku, pełny efekt będzie widoczny w 2017 roku" - powiedział Prokopowicz.

"Łączny efekt realizowanego planu inwestycyjnego powinniśmy w pełni zobaczyć w 2017 roku. Planujemy wzrost EBITDA o około 280 mln zł" - dodał.

Wskazał, że kluczową sprawą przy dalszej rozbudowie mocy (o 200 MW) będzie wprowadzenie w ustawie o OZE okresu przejściowego, który pozwoliłby jeszcze w systemie zielonych certyfikatów wybudować i uruchomić farmy w 2016 roku.

"Kluczową sprawą dla naszego programu jest zatwierdzenie ustawy w I kwartale 2015 roku, co pozwoli na realizację inwestycji z wyłączeniem luki inwestycyjnej. Bez okresu przejściowego może ona wynieść nawet dwa lata. Decyzje już nie są podejmowane, jest zbyt krótki czas, by wybudować i uruchomić farmę do końca 2015 roku. Jeśli nie będzie okresu przejściowego, nie będzie decyzji inwestycyjnych praktycznie do pierwszej aukcji, która nastąpi nie wcześniej niż w połowie 2016 roku" - ocenił Prokopowicz.

"Wtedy dopiero będą podejmowane kolejne decyzje inwestycyjne, w związku z tym dodatkowe moce wynikające z systemu aukcyjnego należy przewidywać dopiero na koniec 2017 roku, może początek 2018 roku" - dodał.

Polenergia chce uruchomić kolejne 500 MW farm wiatrowych już w nowym systemie aukcyjnym.

"Uważamy, że mamy obiekty konkurencyjne, które mają duże szanse powodzenia w aukcjach. Projekty z naszego portfela mają dobre charakterystyki wietrzności. Ich lokalizacja w stosunku do przyłączenia jest atrakcyjna" - ocenił prezes Polenergii.

EMISJA AKCJI O WARTOŚCI 420 MLN ZŁ W I/II KW. '15

Spółka szacuje, że nakłady inwestycyjne na budowę farmy wiatrowej to około 6,5 mln zł za 1 MW, ok. 500 euro za MWh.

Do realizacji strategii i programu inwestycyjnego rozwoju farm wiatrowych na lądzie do 2016 roku Polenergia potrzebuje 660 mln zł kapitału własnego.

Spółka pozyskała już 240 mln zł od funduszu CEE Equity Partners, który objął jej akcje stanowiące 16 proc. kapitału.

"Brakującą kwotę 420 mln zł planujemy pozyskać z emisji akcji, którą przewidujemy na przełom pierwszego i drugiego kwartału. Prospekt złożyliśmy już do KNF. Spodziewamy się, że na początku 2015 zostanie zatwierdzony" - powiedział prezes.

Dodał, że spółka przewiduje też finansowanie długiem bankowym.

WKRÓTCE WNIOSKI O DECYZJĘ ŚRODOWISKOWĄ DLA FARM NA MORZU

Polenergia chce też kontynuować przygotowania do budowy pierwszych farm wiatrowych na morzu.

"Podpisaliśmy umowę przyłączeniową na 1200 MW. Zakończyliśmy badania środowiskowe, odbieramy raporty z tych badań. Dla pierwszej farmy 600 MW zamierzamy złożyć wniosek o decyzję środowiskową do końca tego roku, a dla drugiej do połowy przyszłego roku. Spodziewamy się, że dla pierwszej decyzje otrzymamy na przełomie 2015/16 roku, a dla drugiej w połowie 2016 roku. Zakładamy, że w połowie 2016 roku będziemy posiadać decyzje środowiskowe na 1200 MW, co jest podstawową kwestią przy dalszej inwestycji" - powiedział Prokopowicz.

"Dalsze inwestycje zależeć będą od wsparcia dla tego rodzaju inwestycji. To będzie wymagało decyzji na poziomie rządowym, wierzymy, że nastąpią. Jest możliwość wybudowania pierwszej polskiej farmy wiatrowej na morzu w 2020-2021 roku, gdy technologia będzie zdecydowanie tańsza" - dodał.

Spółka chciałaby realizować ten projekt z partnerami zewnętrznymi.

"Gdy będziemy mieć gotowy projekt do budowy, z pozwoleniem na budowę albo w zawansowanej fazie pozyskiwania pozwolenia na budowę, z decyzją środowiskową i systemem wsparcia, to będzie najlepszy moment, by szukać partnera, bo pozwoli on na zrealizowanie premii za development. Sprzedaż projektu to kwestia 2016-17 roku" - powiedział prezes.

Strategia Polenergii zakłada też inwestycje w infrastrukturę gazową.

"Spółka wraz z grupą rozwija projekt korytarza Zachód-Wschód, z jednej strony rurociąg Bernau-Szczecin, który daje możliwość wprowadzenia do systemu 5 mld m sześc. gazu z Niemiec, a z drugiej, rurociąg łączący Polskę z Ukrainą. Taki korytarz to dobre uzupełnienie tego co realizuje Gaz-System, pozwala na wprowadzenie do Polski niezależnych mocy i integruje Ukrainę w europejskim systemie energetycznym" - powiedział Prokopowicz.

Spółka podtrzymuje, że projekt budowy Elektrowni Północ może być realizowany, jeśli wystąpią odpowiednie sygnały rynkowe.

"Status projektu Elektrowni Północ się nie zmienił. Kluczowa jest przede wszystkim realizacja jednego z dwóch scenariuszy: albo ceny rynkowe będą na wystarczająco wysokim poziomie, by móc zabezpieczyć długoterminową umowę sprzedaży energii albo powstanie system wsparcia dla takich projektów, np. rynek mocy. Rząd musi coś robić przede wszystkim dla rozwoju takich aktywów w Polsce. W innym przypadku takie projekty konwencjonalne są nieopłacalne" - powiedział Prokopowicz.

"Wydaje się, że rynek mocy to kwestia 2016-17 roku, dlatego do 2016 roku koncentrujemy się na rozwoju farm wiatrowych na lądzie, a potem będzie czas inwestycji na morzu i potencjalnie w Elektrowni Północ" - dodał.

Grupa Polenergia jest prywatną, pionowo zintegrowaną grupą energetyczną. Powstała na skutek połączenia aktywów Polish Energy Partners i Polenergia Holding. Należy do Kulczyk Investments.

Anna Pełka (PAP)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki