Polaków zakaz handlu nie zniechęca

2/3 Polaków przyznaje, że zakaz handlu w niedzielę nie wpłynął na częstotliwość ich odwiedzin centrów handlowych, jedynie przesunął dzień zakupów – wynika z badania zleconego przez CBRE. Wskazano, że przy nieczynnej strefie handlowej, wybierają kino, strefę zabaw dla dzieci czy restauracje.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Z badania CBRE wynika, że dla 61 proc. osób zakaz handlu w niedzielę nie przyczynił się w żaden sposób do ograniczenia wizyt w centrach handlowych. Do redukcji czasu spędzanego w centrach handlowych przyznaje się 23 proc. zapytanych. 6 proc. konsumentów wskazało, że w związku z zakazem handlu w niedzielę, chodzą teraz na zakupy częściej - czytamy.

"Te wyniki nie zaskakują, jeżeli uwzględnimy, że już teraz centra handlowe to coś więcej niż tylko miejsce robienia zakupów" - wskazała, cytowana w komunikacie Magdalena Frątczak z CBRE. Dodała, że rozbudowane strefy gastronomiczne i rozrywkowe powodują, że klienci mogą przyjść do centrum handlowego w dowolnym momencie - nawet w niehandlowe niedziele. "Wówczas wybierają kino, strefę zabaw dla dzieci czy restauracje" - dodała.

W badaniu czytamy, że 38 proc. Polaków odwiedza głównie duże galerie handlowe w centrum miasta. Na mniejsze obiekty decyduje się 41 proc. badanych, natomiast 18 proc. zakupy robi w małych galeriach handlowych w centrum miasta, a 23 proc. wybiera mniejsze centra bliżej miejsca zamieszkania. Dodano, że parki handlowe – duże i małe – odwiedza co dziesiąty konsument.

Według autorów badania, rosnąca skłonność klientów do odwiedzin mniejszych centrów handlowych znajduje odzwierciedlenie w sektorze handlowym. "Ubiegły rok był dla handlu mniej intensywny pod względem przyrostu nowej powierzchni. Największym projektem oddanym do użytku była Galeria Młociny w Warszawie – aż 78,5 tys. mkw. Jednak to w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców odnotowano największą aktywność deweloperską. To właśnie tam, poza największymi aglomeracjami, powstaje obecnie 21 nowych projektów, podczas gdy w największych miastach w budowie znajduje się 10" - podali.

Eksperci CBRE wskazują, że koncentracja deweloperów na mniejszych ośrodkach to wynik relatywnie wysokiego

wskaźnika nasycenia powierzchnią handlową w dużych miastach.

Badanie przeprowadzono w dniach 1-4 lutego 2020 r. na panelu Ariadna na grupie 1080 osób. Kwoty dobrano wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

CBRE to firma doradcza i inwestycyjna działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych.

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 gerth

"Wówczas wybierają kino, strefę zabaw dla dzieci czy restauracje"

Jak to? A niedzielne spotkanie z księdzem pedofilem? Wspólna modlitwa z biskupem (może być przytulanie ale tylko jeśli masz tak z 10-15 lat)

! Odpowiedz
1 4 antek10

Biskup z Krakowa przytuli - prokurator go nie sięga. Pislamski system prawny. Po to im sądy aby księży poedofilów chronić - tak jak do tej pory to ukrywali bezkarnie.

! Odpowiedz
2 12 antek10

PISALAM i jego zakazy. Dorosłym ludziom zabraniać kiedy mają iść do sklepu. PARANOJA!

! Odpowiedz
7 27 gronostaj

Dlaczego gminy same nie mogą decydować czy sklepy w niedziele/sobote/środę mogą być otwarte zamknięte?

Dlaczego Warszawa musi podejmować takie decyzje centralnie dla całego kraju jak na Białorusi?

! Odpowiedz
3 19 khh

A dlatego, ze obecna wladza w Polsce ma mentalnosc tej z Bialorusi. Dla nich narodowe = panstwowe, a jakakolwiek prywatna inicjatywa czy kapital poza ich kontrola budzi poploch, zas kazdy, kto osmieli sie cokolwiek skrytykowac jest wrogiem. Gdzie tu miejsce na taka swobode podejmowania decyzji?

! Odpowiedz
1 10 pazdzioch_indastries

bo to pionki.
pogódź się z tym
urodziłeś się niewolnikiem i umrzesz.
80% twojej pracy to podatki
80% twojego czasu poświęcasz na to żeby ten system istniał.
z roku na rok ten procent wzrasta

! Odpowiedz
0 6 mknowak odpowiada pazdzioch_indastries

Dlatego najlepsza robota to bezrobocie wtedy pracujesz 2 godziny dziennie w okienku MOPS albo innej instytucji a potem masz spokój i odpoczywasz. I to całkiem fajna robota i dobrze płatna.......

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne