WAŻNE

Polaków nie stać na wołowinę

2011-08-25 06:25
publikacja
2011-08-25 06:25
"Puls Biznesu" pisze, że w ciągu ostatnich lat załamała się w Polsce konsumpcja wołowiny. Głównym powodem są coraz wyższe ceny tego mięsa.

Gazeta dodaje, że spożycie wołowiny w ciągu ostatnich 20 lat w naszym kraju spadło z 17 do zaledwie 3 kilogramów rocznie na osobę. We Francji jest to nawet 25 kilogramów na osobę, a w Niemczech - 12 kilogramów. Spożycie wołowiny jest u nas 8-krotnie mniejsze od średniej dla 25 krajów Unii Europejskiej.

Eksperci tłumaczą "Pulsowi Biznesu", że spadek konsumpcji wołowiny w Polsce to skutek dużego wzrostu jej cen, jaki nastąpił w ostatnich latach. Rosnące ceny mięsa wołowego to zaś skutek potężnego wzrostu jego eksportu, rozpoczętego na dużą skalę po naszym wejściu do Unii Europejskiej, która jest rynkiem deficytowym w przypadku wołowiny. Tym samym wołowina stała się mięsem ekskluzywnym, drogim jak na polskie realia w stosunku do wieprzowiny czy drobiu.

Z tym zjawiskiem chce walczyć Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, które podjęło wiele działań mających przywrócić wołowinę na polskie stoły.

Więcej na ten temat - w "Pulsie Biznesu".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Puls Biznesu"/kry/dabr
Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki