Polaków nie stać na papierosy. Budżet cierpi

Drastycznie spada sprzedaż legalnych papierosów. Nawet po kilkanaście procent w ciągu roku - informuje Gazeta Wyborcza. Niestety, nie oznacza to, że Polacy zmądrzeli i rzucają palenie. Masowo przerzucają się na nielegalne papierosy.

Wpływy do budżetu z akcyzy za wyroby tytoniowe spadły z 18,6 do 18,2 mld zł (SXC)

W ciągu ostatnich 10 lat cena paczki papierosów premium wzrosła o 129 proc., zaś tej z najniższego segmentu cenowego o 215 proc. Przekłada się to na spadek legalnej sprzedaży papierosów. W 2013 r. skurczyła się ona o 10 proc. w porównaniu z 2012 r.

W efekcie wpływy do budżetu z akcyzy za wyroby tytoniowe spadły z 18,6 do 18,2 mld zł.

Polacy masowo przerzucają się na nielegalne papierosy. Szara strefa na rynku tytoniowym szacowana jest dziś już nawet na 25 proc. Wnioski wyciąga Ministerstwo Finansów. W przyszłym roku po raz pierwszy od lat nie będzie podwyżki akcyzy na papierosy. (PAP)

mp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~kalipso

Nie palę normalnych fajek od 3 lat - nie było mnie stać to jedno, ale miałem też przy okazji problemy ze zdrowiem. Przeszedłem na elektronicznego, teraz palę Vilty, smakowe. Z perspektywy czasu sam się sobie dziwię, jak mogłem to palić, ale cóż...

! Odpowiedz
0 0 ~Grażyna

Jacy łaskawcy. Dziękujemy Królewskim Mościom. Ale przecież coś podwyższyć trzeba. To może ... sobie pensje? A papierosy? Nie znam wśród palaczy nikogo, kto systematycznie kupowałby tylko te z akcyzą. No i dobrze. Jakoś żyć trzeba.

! Odpowiedz
0 1 ~autor

polaków ogólnie na niewiele stac niestety

! Odpowiedz
3 3 ~Hatsu

A wpadliście na to że jest też cuś takiego jak "E papieros"? ;>

! Odpowiedz
2 16 ~HarryLublin

Polaków nie stać na nic! Zarabiając 1200-1500 zł m-c to na co może być stać? Ja mam dziś iść na wybory? Na kogo mam głosować? Na kogoś kto będzie mi obiecywał coś czego nigdy nie zrealizuje? NIE!!!

! Odpowiedz
2 16 ~artur

Pier....lenie kotkaa za pomocą młotka.Ile zarabiamy?Pona połowa,większa połowa zarabia minimum,unia,wybory,i kolejne świnie do koryta,nie bylem na wyborach,i niech mi nikt nie mowi ze to zle,nienawem bedziecie płacic podatek od wielkosci kupy jaką zrobicie,dozwolone dwa bobki,jesli wiecej,podatek od przepelnionych oczyszczalni, albo u fyrzjera,biedny fryzjer,co ona ma potem zrobic z tymi wlosami,bedziecie placic utylizacyjy podatek,i tak mozna wymieniać ...Jak sądzicie,dlaczego ONI wszyscy pchają sie ,do sejmu,senatu itp itd?Po to zeby Wam było dobrze?!!!Pamietam moje pierwsze wybory,poszedłem,młody,malo co rozumiejący czlowiek,poszedlem,teraz mam 40 lat na karku,i jak myslicie,czy cos sie zmienilo?Pomoge Wam,nic.20 lat temu zarabialem wiecej nizeli teraz,rząd nas okrada z czego tylko może,a prawo jest tk zrobione ze moze to robic kazdy,mam na mysli pseudo pracodawców,80 % spoleczenstwa zyje w biedzie,ledwo dociągająć do konca miesiąca.Budujemy stadiony,pomagamy w innych krajach,bo sami sobie nie jestesmy w stanie pomoc.I NIKT Z NAS NIE JEST W STANIE NIC ZROBIC.Pozdrawiam,artur.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~Gal_Anonim

KNP.

! Odpowiedz
1 9 ~w35

za pensje 15 tyś netto yntelygenci po różnych ekonomicznych super akademiach nie wiedzą, że podatki w górę = popyt w dół i szukanie alternatyw. Za takie pensje takich mundrali mamy. Gratulować.

! Odpowiedz
2 6 ~Rich

Bzdury.Coraz więcej palaczy wapuje e-papierosy.Ja też.

! Odpowiedz
6 7 ~sasdas

Dziwne ,że polaków na nic nie stać ,a ciągle łażą do sklepów .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil