REKLAMA

Polak ustanawia nowy rekord świata

2009-10-19 08:30
publikacja
2009-10-19 08:30
Leszek Czarnecki, wrocławski przedsiębiorca i pasjonat nurkowania w dniu 9 października 2009 roku pobił rekord świata w  najdłuższym nurkowaniu jaskiniowym. Po prawie 10 godzinach nurkowania pokonał ponad 17 kilometrów korytarzy DOS OJOS, kompleksu jaskiń położonych  w południowym Meksyku na Półwyspie Jukatan.
Nurkowanie jaskiniowe można porównać do wspinaczki wysokogórskiej, gdzie logistyka i zespołowa praca ma co najmniej takie znaczenie jak osobiste przygotowanie wspinacza. Tolerancja błędu, na jaką mogą liczyć nurkowie w jaskini jest zerowa. Każda taka wyprawa to ogromne przedsięwzięcie logistyczne i techniczne dlatego przygotowania do bicia rekordu trwały prawie dwa lata i objęły łącznie cztery dwutygodniowe wyprawy.Ze względu na rozległą i skomplikowaną  sieć korytarzy, nurek wraz z ekipą musi dokładnie przygotować plan trasy i zabezpieczyć odpowiednie zapasy tlenu do przepłynięcia całej trasy. W przygotowaniach do finalnego nurkowania solo Czarneckiemu pomagała grupa siedmiu nurków pomocniczych. Wśród nich był Krzysztof Starnawski, jeden z najbardziej doświadczonych nurków jaskiniowych w Polsce, z którym Leszek Czarnecki w 2005 roku pobił rekord świata przepływając między jaskiniami (cenotes) systemu Dos Ojos na Jukatanie ponad 14 km.

Dodatkowym utrudnieniem wyprawy był ograniczony dostęp do jaskiń, które mieszczą się w gęstym lesie tropikalnym Jukatanu. Cały sprzęt musiał być przetransportowany na miejsce przez członków ekipy bez możliwości wykorzystania transportu mechanicznego.

Leszek Czarnecki ma za sobą ponad 25 lat nurkowania, kilka lat pracy w charakterze zawodowego nurka klasycznego, uprawnienia instruktorskie CMAS i IANTD oraz tysiące godzin spędzonych pod wodą. W 2003 roku jako pierwszy polak zszedł na głębokość 194 m w jaskini Boesmansgat (Bushmansgat) w RPA ustanawiając wówczas rekord Polski w nurkowaniu jaskiniowym.  

Nowy rekord świata w długości nurkowania w jaskiniach:

Nurek: Leszek Czarnecki
Data: 9 października 2009 roku
Długosć: ponad 17 km
Czas trwania nurkowania: 9 godzin i 58 minut
Maksymalna głębokość: 72 metry
Ekipa nurków pomocniczych biorących udział w wyprawie:  
Krzysztof Starnawski, Remigiusz Baliński, Bogusław Ogrodnik, Mirosław Wolski, Patrick Widmann,  
Wsparcie techniczne: ProTec Diving Center
Sprzęt i system: nurkowanie na systemie otwartym, automaty Apel i Cyklon 5000, gazy: trymix 15/45, powietrze, nitrox EAN 50, EAN 40/ GETIN Holding
Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~cleomenes
dobrze, że chłop ma pasję, bo jak wiadomo, nie tylko o kasę w życiu chodzi
~linda
no i cool, lubi gosc adrenaline :-) pewnie fajnie tak czasem wyskoczyc z garnituru i pobic jakis rekord:-)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki