REKLAMA

"Połączenie GPW z giełdą wiedeńską byłoby interesujące"

2013-10-23 11:42
publikacja
2013-10-23 11:42

Pomysł ewentualnego połączenia giełdy warszawskiej z giełdą wiedeńską oceniamy jako interesujący, ale jest to obecnie jedna z opcji dla GPW i to nie jedyna - powiedział wiceminister skarbu Rafał Baniak. Dodał, że GPW prowadzi rozmowy z giełdą w Wiedniu.

"Jeśli chodzi o sam pomysł aliansu z parkietem wiedeńskim, to oceniamy go jako interesujący. Jest to dzisiaj jedna z opcji dla Giełdy Papierów Wartościowych, ale nie jedyna. Pozostaje oczywiście w sferze rozważań, natomiast nie ma w tym kierunku żadnego przesądzenia. Nadal możemy stawiać na rozwój organiczny, szukać partnera dla giełdy" - powiedział w środę Baniak, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów dotyczące ewentualnej konsolidacji giełdy warszawskiej z giełdą wiedeńską.

Baniak podkreślił, że dużą zaletą parkietu wiedeńskiego jest obecność dużych firm.

"Jeżeli jednak chcemy rozważać współpracę, musimy pomyśleć o synergiach, w tym o synergiach kosztowych. Ale prosiłbym zwolnić z obowiązku poddawania dzisiaj analizie tychże synergii - niech to będzie zadaniem specjalistów wynajętych do tego celu, niech to będzie zadaniem samej spółki" - zaznaczył wiceminister.

Dodał jednak, że ewentualna fuzja może przynieść korzyści w postaci synergii kosztowych. "I to w zasadzie jest najpoważniejszy powód ewentualnej transakcji. Gdyby szukać efektów synergii, to właśnie leży ona po stronie kosztowej"- wskazał wiceminister.

Jak poinformował Baniak, warszawska giełda prowadzi rozmowy z giełdą wiedeńską. "Ostateczne decyzje będą podejmowane na poziomie właścicielskim. Dzisiaj nie ma jeszcze (...) odpowiedzi na to pytanie. Współpraca z giełdą jest na pewno opcją, która wymaga poważnego rozważenia, ale cały czas z tyłu głowy mamy główną ideę, czyli budowanie właśnie w Warszawie centrum kapitałowego dla naszego regionu, przy zachowaniu tych wszystkich walorów, jakie GPW dzisiaj posiada" - podkreślił.

Jego zdaniem główne pytanie, na jakie obecnie należy odpowiedzieć, to co zrobić, żeby zachować te walory, które do tej pory odróżniały warszawski parkiet od pozostałych rynków, a także co zrobić, aby był on dalej atrakcyjny m.in. dla inwestorów.

Baniak przypomniał, że warszawska Giełda Papierów Wartościowych jest największą krajową giełdą instrumentów finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a także jedną z najszybciej rozwijających się giełd w Europie. Dodał, że z danych na koniec ub.r. wynika, iż warszawska giełda była liderem w tym regionie Europy pod względem kapitalizacji notowanych spółek i wartości obrotów akcjami.

"Misją ministra skarbu jest kontynuacja budowy polskiego rynku kapitałowego w taki sposób, by wzmacniać polską gospodarkę, aby GPW również w przyszłości była mechanizmem służącym w największym stopniu mobilizacji kapitału dla przedsiębiorstw" - podkreślił wiceminister. (PAP)

aop/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
fiend
to tak jakby murzynów subsaharyjskich łączyć z nordyczkami - gó**o z tego wyjdzie :D
~lol
Całkowicie bezrozumne jest to ciągłe sklejanie na siłę GPW z jakimiś zupełnie nie liczącymi się kraikami jak Austria... .
~jhk
jeszcze większe rozwodnienie kapitału akcyjnego.. genialne. interesujące ( z punktu widzenia rekinów na pewno.. łatwiej będzie okraść)
~edf
"wspomóc polską gospodarkę" w kręgach tych co pastwią się nad tym krajem i dążą do naszego unicestwienia oznacza to po prostu kolejny mały krok do utracenia suwerenności,nie mówiąc już o jakiejkolwiek samowystarczalności do której dąży większość krajów w których rządy sprawują rodowici mieszkańcy "wspomóc polską gospodarkę" w kręgach tych co pastwią się nad tym krajem i dążą do naszego unicestwienia oznacza to po prostu kolejny mały krok do utracenia suwerenności,nie mówiąc już o jakiejkolwiek samowystarczalności do której dąży większość krajów w których rządy sprawują rodowici mieszkańcy tych krajów czyli patrioci tak zwani mężowie stanu.
~weglarz
więcej kapitału dla polskich spółek
~jarecki
Dnia 2013-10-23 o godz. 12:49 ~weglarz napisał(a):
> więcej kapitału dla polskich spółek W wiedniu jest niby ten kapitał? Rozbawiają mnie takie teksty.
~kevinek
a ja się zastanawiam w jaki sposób przejęcie GPW przez giełdę Wiedeńską, zwane ładnie połączeniem, miałoby "wspomóc polską gospodarkę" ?
Pojęcia nie mam...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki