REKLAMA

BADANIEPolacy zaciskają pasa przez inflację i trudną sytuację gospodarczą. Z tego rezygnujemy, a na tym nie oszczędzamy

2023-03-18 08:01
publikacja
2023-03-18 08:01

83 proc. Polaków oszczędza z uwagi na wysoką inflację oraz trudną sytuację gospodarczą – wynika z badania Tutore Poland. 53 proc. ankietowanych nie oszczędza na edukacji – zaznaczono.

Polacy zaciskają pasa przez inflację i trudną sytuację gospodarczą. Z tego rezygnujemy, a na tym nie oszczędzamy
Polacy zaciskają pasa przez inflację i trudną sytuację gospodarczą. Z tego rezygnujemy, a na tym nie oszczędzamy
/ Pexels

83 proc. Polaków oszczędza z uwagi na wysoką inflację oraz trudną sytuację gospodarczą – wynika z badania Tutore Poland. Ograniczanie wydatków z tego powodu zadeklarowało 86 proc. kobiet oraz 79 proc. mężczyzn. Najczęściej oszczędzają osoby z wykształceniem wyższym (87 proc. badanych), 81 proc. z wykształceniem średnim i 80 proc. z podstawowym – przekazano.

Zgodnie z raportem Polacy najczęściej oszczędzają na ubraniach (24 proc.) i rozrywce w postaci książek, biletów do kina czy teatru (21 proc.) 18 proc. ogranicza wydatki na podróże, 16 proc. na gadżety i elektronikę, 8 proc. na jedzenie, a 5 proc. na kosmetyki.

Reklama

66 proc. respondentów by zaoszczędzić gotuje w domu i ogranicza wyjście do restauracji, 53 proc. kontroluje zużycie wody i prądu, 51 proc. kupuje na wyprzedażach, 48 proc. decyduje się na zakupy online, ponieważ jest taniej, a 43 proc. planuje większe wydatki z wyprzedzeniem – stwierdzono.

Jak wynika z badania, 53 proc. ankietowanych nie oszczędza na edukacji, 25 proc. ogranicza wydatki związane z edukacją, a 22 proc. nie ma zdania. Zaznaczono, że największymi zwolennikami kształcenia są osoby z wyższym wykształceniem – 60 proc. respondentów z tej grupy nie oszczędza na edukacji.

"Nie żałujemy pieniędzy na edukację, bo wiemy, że kształcenie w dłuższej perspektywie pomoże nam powiększyć kompetencje czy uzyskać zupełnie nowe umiejętności. Te z kolei są niezmiernie ważne w kontekście awansu, przebranżowienia czy zmiany pracy. Z naszych analiz wynika, że co trzeci badany Polak inwestuje w swoją edukację, właśnie po to, by zmienić miejsce zatrudnienia" – przekazał prezes Tutore Poland Marcin Grzelak.

Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej grupie Polaków w wieku 20-55 lat metodą DIY na platformie Omnisurv w styczniu 2023 r. (PAP)

ra/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (15)

dodaj komentarz
polonu
zbliża się koniec kapitalizmu amerykańskiego .
grzegorzkubik
Najwyżej mniej wyposażoną Dacię Duster w salonach kupują. To jest całe zaciskanie pasa.
lukaszslask
Rzad tego nie widzi i nie zobaczy,bo wplywy do budzetu sie zgadzaja....cierpia male i srednie firmy,ktore traca Klientow lub probuja nadrabiac cenami i kroic jeszcze tych co maja....
taki przyklad mam 10 tys,placilem 5 tys za gaz i mialem do rownego 100 na plac zabaw Dziecka,100 kino,100 silownia,100 restauracja,100 Fryz itp itd
od
Rzad tego nie widzi i nie zobaczy,bo wplywy do budzetu sie zgadzaja....cierpia male i srednie firmy,ktore traca Klientow lub probuja nadrabiac cenami i kroic jeszcze tych co maja....
taki przyklad mam 10 tys,placilem 5 tys za gaz i mialem do rownego 100 na plac zabaw Dziecka,100 kino,100 silownia,100 restauracja,100 Fryz itp itd
od tych 10 tys wpadlo 23% vatu i od tamtych,w kasie Panstwa sie zgadza
tyle tylko,ze teraz zaplace 10 tys za gaz i nie skorzystam juz z tej reszty uslug,gdzie placi sie dodatkowo oprocz vatu,zusy,pity,gazy,prady,wynajmy,a to juz Rzad zauwazy,ale po roku dwoch,narazie te firmy maja oszczednosci lub probuja sie ratowac dzwiganiem cen i probie zarobku na tych co jeszcze maja......
jqa82
Porównanie ceny pomidorów UK i PL, z osobistego kupna tych małych
jqa82
Coś ucięli komentarz...
Małe pomidory Wrocław ALDI 275g? - 9.99zł, takie same w UK ASDA 300g - 1 funt.
W Polsce zapłaciłem 2 x tyle, co W UK za ten sam produkt. W UK ALDI i LIDL uchodzą za najtańsze sieci.
pakamera
na niczym oszczędzać nie muszę,bo mam emeryturę z UE
vacarius
Edukacja akurat im najmniej potrzebna bo i tak zagłosują na PIS dla socjali. A robić komu nie będzie w najprostszych zawodach po zawodówce. Już nie ma ale jeszcze bardziej nie będzie. Bo każdy chce być wykształciuchem i nic nie robić tylko innymi kierować a robić nie ma komu. Tak się smieją ze szkół zawodowych ale w takiej zawodówce Edukacja akurat im najmniej potrzebna bo i tak zagłosują na PIS dla socjali. A robić komu nie będzie w najprostszych zawodach po zawodówce. Już nie ma ale jeszcze bardziej nie będzie. Bo każdy chce być wykształciuchem i nic nie robić tylko innymi kierować a robić nie ma komu. Tak się smieją ze szkół zawodowych ale w takiej zawodówce np na elektryka uczą wszystkego co wiedział Tesla i nawet więcej. Gdyby ktoś po takiej szkole cofnął się w czasie to Tesla byłby jego uczniem.
luckyrich
Wszystko drożeje. Skończyły się czasy beztroskiego wydawania pieniędzy. Wiele osób prowadzi życie na pokaz. Za dużo wydajemy na bzdety i gadżety, które tracą na wartości.. No ale jak chce się mieć najnowsze modele, być modnym i cool, to trzeba płacić. Szkoda że często na kredyt. Co innego, gdy nas stać, ale od małego kształtowany Wszystko drożeje. Skończyły się czasy beztroskiego wydawania pieniędzy. Wiele osób prowadzi życie na pokaz. Za dużo wydajemy na bzdety i gadżety, które tracą na wartości.. No ale jak chce się mieć najnowsze modele, być modnym i cool, to trzeba płacić. Szkoda że często na kredyt. Co innego, gdy nas stać, ale od małego kształtowany jest konsumpcjonizm, rywalizacja na ubrania, wczasy, samochody, telefony…. Na pokaz wystawne wesela, chrzciny, komunie… Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Jasno wyjaśnia się tam jak kupno pseudopotrzebnych nam rzeczy wpływa destrukcyjnie na nasz majątek ale też jak osiągnąć finansową wolność.
trolley
Ponad 60% ankietowanych firm nie zamierza podnosić wypłat. Przy prawie 20% inflacji. Wielkie oszczędzanie to dopiero będzie a nie że już jest. Bida przez duże B. Pisowska sekta jak obiecała kraj w ruinie tak i zrobiła...

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki