Polacy wybudowali mniej domów niż rok temu [Wykres dnia]

Inwestorzy indywidualni wybudowali w ubiegłym roku ponad 10 mln mkw. domów na użytek własny. Siłą napędową wzrostu budownictwa byli jednak deweloperzy – liczba inwestycji oddanych do użytku z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem wzrosła o ok. 25 proc. w relacji 2016 do 2015 roku.

(fot. Fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

W 2016 r. oddano do użytkowania 163 394 mieszkania, tj. o 15 683 mieszkania (o 10,6 proc.) więcej niż w 2015 roku – czytamy w najnowszym raporcie Głównego Urzędu Statystycznego „Budownictwo mieszkaniowe I-IV kwartał 2016”. Samych domów na własnych użytek wybudowano mniej niż w 2015 roku – powstało ich o 1661 mniej. Wtedy też w strukturze budownictwa mieszkaniowego wiodły prym względem mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem.

Domów indywidualnych oddano do użytku w sumie w całym ubiegłym roku 78 097. Łączna powierzchnia użytkowa wyniosła 10,5 mln mkw. Przeciętna wielkość w przeliczeniu na jedną inwestycję wyniosła 134,5 mkw. i nie była to duża zmiana względem 2015 r. – wtedy budowano mieszkania o średniej powierzchni 135,45 mkw.

Wzrost liczby oddanych do użytku inwestycji mieszkaniowych poza sektorem deweloperskim wystąpił także w przypadku budownictwa spółdzielczego, społecznego czynszowego i komunalnego. Przeciętna powierzchnia w pierwszych dwóch kategoriach wyniosła ok. 50 mkw. Nieco mniejsze były mieszkania komunalne – średnio 42 mkw.

Mateusz Gawin

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ~niepelnosprawny_org

tak, tylko powstało znacznie wiecej mieszkań w blokach, co niweluje negatywną tą statystykę w branży, tu prywatni, ale czesciej moze i nie, a mieszkania nie prywatni, koszt domów rośnie lawinowo, wprowadza sie zakazy uzywania pieców różnych rodzajów, nakazuje sie budowę ścian takiej i nie innej grubości i nie dopuszcza różnych materiałów, sejm chce chyba regulować nawet zycie prywatne Polsków...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 6 ~len

W korkach rano do miasta i w korkach wieczorem w drugą stronę . Jak kto lubi i ma kasę na paliwo to Ok. Ja tam jestem za leniwy poza tym ten smog z kominków i pieców . Nie dla mnie.

! Odpowiedz
1 3 ~gość

Przejazd ze skrajnych dzielnic dużych miast może trwać więcej niż wyjazd z miasta samochodem czy koleją. Z tym smogiem w miejscowościach podmiejskich to przesada, a spaliny, hałas i kurz w mieście masz cały okrągły rok. Nie bez powodu ludzie wyjeżdżali z dziećmi na letniska, czy co bogatsi budowali dacze czy bardziej okazałe letnie rezydencje. :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 13 ~qwerty

z domami będzie kiepsko, stare domy - 25-35 letnie pójdą za bezcen, w zasadzie za cenę działki, nikt nie liczy już budowy i kosztu, młodych coraz mniej, w końcu przyjdzie kryzys, w ,,domach ,, już powoli się zarysowuje ,już cala masa domów jest pustych albo mieszka jedna lub dwoje starych ludzi, jeszcze rodziny, dzieci trzymają ,,te stare domy,, licząc- no właśnie na co..???.jak oprzytomnieją i zaczną sprzedawać - będzie zalew na rynku starych domów ....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 ~Stifler

Ogólnie zgoda - ale napisz, że chodzi Ci głównie o domy w kiepskich lokalizacjach, domy przesadnie duże, domy w miastach poniżej 200.000 mieszkańców, domy w rejonach, gdzie nie istnieje rynek wynajmu domów itp. W miarę bezpiecznie mogą czuć się tylko największe miasta i aglomeracje.

! Odpowiedz
1 3 ~qwerty odpowiada ~Stifler

generalnie zgoda, myślałem o takich miastach właśnie, sam z takiego pochodzę i widzę co się dzieje....

! Odpowiedz
3 16 ~majster_bieda

A kto ma w tym mieszkac ???

Te 5 milionów mlodych Polaków z emigracji ? I 80% mlodych, którzy chca wyjechac ???
+ powierzchnie "galerii handlowych" sa o 50% wyzsze niz na "zachodzie".

Dac mlodym zyc w Polsce - to sie "rozmnoza", kupia chaty i beda pustoszyc handel....

! Odpowiedz
0 6 ~zenek_szpachelka

+ mlodzi beda placic w PL podatki, budowac, bawic sie (knajpy, sport...), uczyc, leczyc - a i TIRówki wiecej zarobia :)

Czy leci z nami pilot, czy atrapa od 1989 roku gledzaca mantre "a co ja mogie" ???

! Odpowiedz
11 10 ~ekonom

Zmieniają się aspiracje i styl życia. Domek pod miastem nie jest już szczytem marzeń. Również ze względów praktycznych. Chodzi mi głównie o dojazdy i uzależnienie całej rodziny, włącznie z dziećmi od samochodu.
Ucieczka z przedmieść czy podmiejskiej wiochy jest bardzo trudna ze wzgl. na brak chętnych na najczęściej wielkie domiska budowane przez marzycieli. Zwróćcie uwagę, że jak podaje artykuł średnia pow. obecnie budowanych domów to rozsądne ~130m2.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 34 ~Koniuch

130 to nadal duzeo mieszkanie. Po co 2 osobom dom 130m? Dzieci ida na studia i nie wracaja, rodzice zostaja z 130m do ogrzania i utrzymania. 90m to optymalna wielkosc domu. No wla wiem co myslicie: "90m? o nie, co sasiedzi i znajomi powiedza ze mam taki maly dom" - typowa Polska logika

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne