Polacy chętniej wybierają raje podatkowe

W 2016 r. Polacy mieli za granicą majątek wart 32 mld euro. Budżet stracił na tym 1,4 mld euro w postaci niezapłaconych podatków - czytamy w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

(Trivago)

"DGP" podaje, że to wniosek z najnowszego raportu przygotowanego przez Fundację CASE Komisji Europejskiej.

Autorzy podliczyli statystyki dotyczące tego, jak wyglądała ucieczka osób prywatnych do rajów podatkowych w całej UE w latach 2001–2016. W tym niechlubnym zestawieniu prym wiodą Niemcy, którzy w badanym okresie mieli za granicą średnio ok. 381 mld euro. Polski wynik to średnio 14 mld euro. W regionie więcej od nas ukrywali za granicą przed fiskusem jedynie Czesi – przeciętnie 17 mld euro. W przypadku Węgier to 6,5 mld euro, dla Słowacji – 3,2 mld euro.

Z raportu wynika, że z roku na rok zjawisko ucieczki polskich podatników do rajów podatkowych przybierało na sile. Nie tylko wartość majątku ukrytego przed fiskusem w 2016 r. była ponad dwukrotnie większa od średniej z całego badanego okresu, ale też wyraźnie wzrosły straty fiskusa z tego tytułu: z ok. 150 mln euro rocznie do 1,4 mld euro. Ucieczka do raju to w rzeczywistości ukrycie bieżącego dochodu przed podatkiem, ale wiąże się również z nieopodatkowaniem zysków osiąganych z wytransferowanego już kapitału.

"Najczęstszą formą transferu jest po prostu wywóz gotówki. Inny popularny sposób to przeniesienie majątku przez sieć specjalnie powołanych do tego celu firm na podstawie fałszywych rachunków czy faktur za usługi, których nigdy nie było" - powiedział gazecie Grzegorz Poniatowski, dyrektor naukowy do spraw polityki fiskalnej w Fundacji CASE.

Niemniej na tle innych krajów UE Polska na ukrywaniu dochodów traci niewiele.

nmk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
23 16 karbinadel

Przecież mieliśmy gonić Niemcy, więc o co chodzi ? :-)

! Odpowiedz
24 10 grzegorzkubik

Dobre info. Gospodarka światowa w dół a polska w górę. Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższa ocenę naszej gospodarki.
https://www.fronda.pl/a/mfw-gospodarka-swiatowa-w-dol-a-polska-w-gore-to-cud-gospodarczy,134730.html

! Odpowiedz
26 17 wjagus

Dla osób preferujących etat polecam Wiedeń

! Odpowiedz
3 78 antek10

Niech rząd obniży podatki to nikt z kasa nie ucieknie. Gwarantuje.

! Odpowiedz
53 51 trooper

PIS ma obniżyć podatki? buahhaa

! Odpowiedz
60 47 grzegorzkubik odpowiada trooper

Tak. PIS już obniżyło podatki. PIT 0% dla młodych i PIT z 18 na 17%. Przypomnę. PO przez 8 lat nie obniżyła podatków. Teraz PIS nadal będzie obniżało podatki.

! Odpowiedz
15 19 antek10 odpowiada grzegorzkubik

Masz racje limit ryczałtu też PIS zwiekszyło ze 150tys do 200 tys zł rocznie. Po tym wskakujesz w VAT. PO wmawiało że UE im nakazuje trzymac ten limit na takim poziomie. W tym przypadku brawo dla PIS - chociaz ich nie popieram.

! Odpowiedz
20 11 tmp odpowiada grzegorzkubik

A czy to nie bylo przypadkiem tak ze to PO wprowadzilo podatek liniowy? Gdyby nie liniowy duzo, oj duzo wiecej osob szukaloby optymalizacji podatkowych w przyjazniejszych krajach.

! Odpowiedz
58 66 awenturyn1

Przy tak rosnącej inflacji i rozdawnictwie na niespotykanych poziomach trudno się dziwić. Poza tym, gdzie tu zainwestować???? Może w lokatę na 1% przy inflacji 8%???? Może w fundusze akcyjne , które zdzierają 5% samych opłat??? To nie ludzie uciekają, to rząd wygania kapitał z kraju....i dobrze mu idzie.

! Odpowiedz
58 45 cowabunga

hahah to dopiero początek. Jak ktoś ma small business to proponuje zacząć od przeniesienia firmy do Estonii...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.