REKLAMA

Polacy wybierają etat

2019-08-08 10:50
publikacja
2019-08-08 10:50

70 proc. Polaków wybiera pracę na pełen etat - wynika z nowego badania Manpower Group. 11 proc. deklaruje, że chciałoby pracować na pół etatu, a 7 proc. na kontrakcie. 

/ Pexels

Manpower przepytał 18 tys. kandydatów czynnych zawodowo z 24 rynków pracy na całym świecie z tego, co ma dla nich największe znaczenie podczas poszukiwania pracy. Co ciekawe, niemal połowa respondentów nie wybrałaby pracy na pełen etat. Wśród krajów europejskich jesteśmy pod tym kątem na drugim miejscu, większymi zwolennikami 40-godzinnego tygodnia pracy byli jedynie Francuzi (72 proc. deklarowało chęć pracy na pełen etat).

- Osoby pracujące na dobrze opłacanych stanowiskach, posiadające zaplecze finansowe, chętnie wybierają pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej. Na dzisiejszym rynku pracy obserwujemy także zainteresowanie pracą projektową. Praca na niepełny etat jest również chętnie wybierana przez osoby, które rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową jeszcze w okresie studiów i potrzebują czasu na dokończenie nauki. Elastyczność jest także ceniona przez osoby posiadające małe dzieci, które dzięki skróconym godzinom pracy, mogą więcej czasu poświęcić rodzinie i sprawom prywatnym komentuje wyniki raportu Katarzyna Pączkowska, dyrektor rekrutacji stałej z Manpower. 

Na kolejnych miejscach dotyczących preferencji zatrudnia Polaków znalazły się praca na pół etatu i praca na kontrakcie. Wśród pozostałych państw europejskich dominuje podobny podział z tą różnicą, że Czechy wyróżniają się na tle innych potrzebą pracy projektowej (29 proc. deklarowało zatrudnienie przy projekcie, a 50 proc. pracę na pełen etat). 

Mimo wszystko polscy pracodawcy również nie śpieszą się do alternatywnych form zatrudnienia. W kraju dostępność ofert w oparciu o te elastyczne formy wyniosła 24 proc., a popyt został określony na 27 proc. Największe dysproporcje były widoczne w Hiszpanii (28 kontra 46 proc.) oraz w Czechach (18 proc. kontra 45 proc.). 

WS

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
wojteqq
Najbardziej mi się podoba stwierdzenie, że Francuzi są zwolennikami 40-sto godzinnego tygodnia pracy. Zatem, drogi autorze WS, we Francji obowiązuje 35 godzin w tygodniu jako pełen etat. Wujek Google, pierwszy wynik wyszukiwania. Boże, co za warsztat.
degrengolada
umowa o pracę i śpisz spokojnie. Za wakacje zapłaci pracodawca. Gdy zachorujesz, nie zostaniesz bez pensji. Nikt cię nie wywali z byle powodu. Masz swoje prawa i kasę na koncie co miesiąc.
loosac
W IT to dziala w 2 strony. Jak jest niekomfortowo to klade papier i dziekuje za wspolprace. Nie wiaze mnie dluzsze wypowiedzenie niz to co ustale. Masz co wynegocjujesz w kontrakcie. Za moj urlop tez zaplaci zleceniodawca, uzgadniajac stawke licze sobie odpowiedni narzut na cele urlopowe.

A potem beczycie ze w b2b mamy podatek
W IT to dziala w 2 strony. Jak jest niekomfortowo to klade papier i dziekuje za wspolprace. Nie wiaze mnie dluzsze wypowiedzenie niz to co ustale. Masz co wynegocjujesz w kontrakcie. Za moj urlop tez zaplaci zleceniodawca, uzgadniajac stawke licze sobie odpowiedni narzut na cele urlopowe.

A potem beczycie ze w b2b mamy podatek liniowy. Cos za cos: moje ryzyko -lepsze podatki. Skoro oddajesz ryzyko pracodawcy i panstwu to oni sobie tez to naliczaja i w efekcie masz gorsze pieniadze.
bankster123
Jasne ,za tę swoja pewność zarobki masz jakie masz.Nie ma nic za darmo..
ziombojmadafaka
ROBOTA W KORPORACJI I KARTA Z DEBETEM

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki