ZBP: Polacy bardziej zainteresowani kredytami niż produktami oszczędnościowymi

Produkty kredytowe cieszą się wśród klientów banków większą popularnością niż produkty oszczędnościowe, a w porównaniu do ubiegłego roku zainteresowanie to wzrosło o 8 pkt. proc. do 60 proc. Zadłużenie Polaków rośnie, ale wciąż jest jednym z najniższych w Europie - wynika z badania przeprowadzonego wśród bankowców przez ZBP.

(YAY Foto)

„Życie +na kredyt+ jest wciąż popularniejsze niż oszczędzanie – Polacy nadal w ofercie banków bardziej poszukują dodatkowego zastrzyku gotówki niż produktów oszczędnościowych” – napisano w najnowszej edycji raportu InfoKREDYT opublikowanego przez Związek Banków Polskich.

„W porównaniu do badania z ubiegłego roku zainteresowanie to wzrosło o 8 p.p. (…) Jest to o tyle ciekawe, że co do zasady podczas okresu koniunktury i niskiego bezrobocia produkty oszczędnościowe powinny stanowić naturalny obszar naszego zainteresowania” – dodano.

Jak wynika z badania 72 proc. respondentów deklaruje, że najbardziej popularnym produktem kredytowym jest kredyt gotówkowy. Na drugim miejscu znalazły się kredyty hipoteczne, na które wskazało 17 proc. badanych. Jeszcze mniejszą popularnością wśród Polaków, według pracowników banków, cieszą się linie kredytowe na rachunkach bieżących, czy karty kredytowe.

„Wyniki te są zbliżone do ubiegłorocznych wskazań bankowców, którzy również umieścili kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne i linię kredytową na trzech pierwszych miejscach pod względem popularności wśród konsumentów” – napisano w raporcie.

Z raportu wynika, że najczęstszym powodem negatywnej decyzji kredytowej jest według bankowców brak zdolności kredytowej (wskazania 66 proc. ankietowanych), z kolei 29 proc. pytanych bankowców podkreśla, iż główną przyczyną odmowy uzyskania kredytu jest negatywna historia kredytowa.

Z danych ZBP wynika, że na przestrzeni ostatnich 10 lat, Polacy zwiększyli trzykrotnie wartość zaciągniętych zobowiązań kredytowych, ale dzięki rosnącym dochodom, średnio spłacają swój kredyt mieszkaniowy szybciej i to o ponad 3 lata, niż miało to miejsce dekadę temu.

Wartość wszystkich zobowiązań gospodarstw domowych w Polsce na koniec 2018 r. wyniosła 708,4 mld zł. Niespełna 2/3 tej kwoty przypada na kredyty mieszkaniowe, których Polacy mają w swoich portfelach 421,4 mld zł.

Z danych przytoczonych w raporcie poziom zadłużenia krajowych gospodarstw domowych w relacji do PKB wynosi 35 proc. i jest jednym z najniższych w Europie. (PAP Biznes)

seb/ gor/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 13 do_niczego

Jak to,przecież DONALD TUSK kiedyś mówił w spotach wyborczych,wchodzimy do UE" BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ"i jaki dobrobyt mamy dzięki UE,niskie płace w ZACHODNICH fabrykach i wysoko oprocentowane KREDYTY w zachodnich bankach by kupić ZACHODNI samochód typu AUDI,BMW WOLSWAGEN dla LANSU. Tylko Polak jest tak GŁUPI że pozwoli zniszczyć swój przemysł motoryzacyjny dla dobra Niemców. GŁUPICH NIE SIEJĄ SAMI SIĘ RODZĄ.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 smallsaver

Ty się dobrze czujesz? Jaki polski przemysł motoryzacyjny? Ten co produkował małe fiaty i polonezy?

! Odpowiedz
1 26 wizytator

Przeciętna lokata na 3-6 miesięcy to 1,5%, przeciętny kredyt gotówkowy to 11-15% RRSO. Czy to jest normalne czy mi się wydaje że ktoś nas dyma?

! Odpowiedz
4 17 admiral1

Kredyty biorą ludzie bogaci, biednego nie stać na płacenie odsetek.

! Odpowiedz
7 33 open_mind

Ludzie są wręcz palantami w dziale ekonomi i finansów do pierdylionowe potęgi.: Kiedyś na spotkaniu wybuchła dyskusja, że jak banki niby tak dodrukowują i poluźniają system monetarny to dlaczego po prostu nie zadrukują tego długu świata. Boshe nie tylko ręce opadają.

! Odpowiedz
3 33 open_mind

Człowiek – naród – Świat rozkoszujący się w zaciąganiu długu jest w euforii i zbyt szczęśliwy i zadowolony z teraźniejszości, by rozwodzić się nad przyszłością.

! Odpowiedz
4 13 open_mind

Większość komentatorów traci czas na to, by napisać to o czym im się wydaje że pozostali nie wiedzą. Tymczasem prawdziwą sztuką jest napisać tak aby czytelnik odkrył to czego nie wie i był wstanie to zrozumieć.

! Odpowiedz
1 65 loosac

To proste: "produkty oszczędnościowe" to kpina z klientów. Niech sobie banki wsadzą w d... oprocentowanie rzędu 2-3%/rok

! Odpowiedz
1 7 zenonn

Lepsze obligacje.
Szczególnie niemieckie obligacje
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Niemieckie-obligacje-ryzyko-bez-zysku-7359283.html

! Odpowiedz
5 40 antybolszewik

Ci, którzy oszczędzali w Polsce niestety srodze się zawiedli. Państwo nastawione jest na łupienie wszelkich dochodów do zera. Polacy, którzy posiadają większe środki dość łatwo przy pomocy revoluta czy krypto przerzucają je do krajów pozwalających na mnożenie oszczędności

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne