Polacy wolą być ekspertami niż menedżerami

Osoby dopiero wchodzące na rynek pracy chcą być doceniane i poświęcają czas prywatny na rzecz kariery, a te, które mają więcej niż 55 lat, są bardziej skłonne do przekwalifikowania niż do zmiany pracodawcy. Podwyżkę za priorytet uważają dwie środkowe generacje — Y i X, czyli osoby w wieku 25-39 oraz 40-55 lat. 

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Dobra atmosfera to klucz to zatrzymania na stanowisku pokolenia baby boomers (56 lat i więcej) - dla nich ma to większe znaczenie niż zarobki. Dla pozostałych istotne jest przede wszystkim wynagrodzenie. Badanie przeprowadzone przez Pracuj.pl "Generacja dobrej kariery" pokazuje również, że znaczenie stabilności i bezpieczeństwa jest zależne od wieku. 56 proc. przedstawicieli najstarszego pokolenia uważa, że jest bardzo ważny czynnik w przeciwieństwie do pokolenia Z. 

Najważniejsze aspekty życia zawodowego według generacji 
Generacja Z (18-24 lata) Generacja Y (25-39) Generacja X (40-55) Baby boomers (56+)
Atrakcyjne wynagrodzenie 70 proc. 67 proc. 70 proc. 65 proc.
Dobra atmosfera w pracy 67 proc. 61 proc. 66 proc. 72 proc.
Stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia 34 proc. 42 proc. 53 proc. 56 proc.
Bliskość/dogodny dojazd do pracy 44 proc. 37 proc. 41 proc.

46 proc.

Docenianie efektów pracy 51 proc. 35 proc. 40 proc.

45 proc.

Regularne podwyżki 23 proc. 35 proc. 34 proc.

26 proc.

Dobre relacje z przełożonym 30 proc. 26 proc. 32 proc.

39 proc.

Ciekawy zakres obowiązków 31 proc. 24 proc. 21 proc.

23 proc.

Możliwość awansu na wyższe stanowisko 25 proc. 24 proc. 16 proc.

12 proc.

Źródło: badanie Pracuj.pl "Generacja dobrej kariery", N 1520

Co ciekawe, tylko 50 proc. badanych wskazała, że kariera jest dla nich mało ważna. 36 proc. określiło, że jest ona istotna i poświęca się jej z poszanowaniem czasu prywatnego, a 14 proc. uznało karierę za bardzo ważną, jeśli trzeba, poświęcają wolny czas. 

Polacy wybierają również znacznie częściej ścieżkę ekspercką jako drogę doskonalenia kariery. Rolę menedżera wybierał co czwarty badany (27 proc.). Przedstawiciele najmłodszych pokoleń byli najbardziej skłonni do obrania ścieżki menedżerskiej (generacja Z i Y po 33 proc.). Najmniej chętni do zarządzania innymi osobami byli przedstawiciele najstarszego pokolenia - tylko 19 proc. baby boomersów chciało tak pracować. 

Dodatkowo, jak wynika z badania, zdecydowanie wolimy zmienić kwalifikacje niż miejsce pracy. "Mimo funkcjonującego obecnie w wielu branżach rynku pracownika, aż 2/3 ogółu badanych (65 proc.) nie zmieniłoby miejsca pracy, tylko podjęło próbę przekwalifikowania się. Co szczególnie interesujące, gotowi do takiego kroku są częściej baby boomers (66 proc.) i generacja X (67 proc.), czyli starsi pracownicy, a rzadziej – generacja Z (60 proc.) i generacja Y (63 proc.)" czytamy w opracowaniu. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 9 tak_sobie_pisze

drodzy redaktorzy Bankiera, ostatnie artykuły: Polacy wola używane rzeczy i nie chcą być managerami.... w sumie to naprawdę biedni jesteście....

! Odpowiedz
2 16 andre_van_danswijk

To "wschodnie", zhierarchizowane spojrzenie - kierownik ma rację i zna się lepiej. Taki model nie ma możliwości działania przy pracy wysoko wykwalifikowanej, gdzie podwładni są specjalistami w wąskich dziedzinach a tę ekspertyzę pogłębiali długimi latami. Nim gospodarka produkuje bardziej zaawansowane produkty, tym rola kierownika jest coraz mniejsza i redukuje się do organizowania zdrowego środowiska pracy zespołu i planowania. Często taki kierownik niższego szczebla zarabia mniej od swoich podwładnych, bo jest łatwo zastępowalny - można wziąć kierownika z pokrewnej branży i przenieść na nowe miejsce. Jak z grubsza się poduczy w nowej dziedzinie to może organizować pracę zespołu. Jest fajne hasło to opisujące, kierowane do osób pociągających za sznurki: "if you're the smartest person in the room you're in the wrong room".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 andre_van_danswijk odpowiada andre_van_danswijk

Oj, napisałem to w złym wątku.

! Odpowiedz
13 33 nostsherlock

Sprawa jest prosta, nie można być dobrym managerem jeśli nie jest się ekspertem w zakresie, w którym się "manageruje". Trzeba mieć pojęcie o procesie, którym się zarzadza

! Odpowiedz
20 7 trollmaster

guzik prawda, wystarczy wiedza ogólna.

! Odpowiedz
9 14 newconnect

Chyba że jesteś z PiSu to wtedy można!

! Odpowiedz
1 25 nostsherlock odpowiada trollmaster

Wtedy nie jesteś dobrym managerem a co najwyżej zwykłym, czterech liter nie urywa

! Odpowiedz
0 16 wizytator odpowiada trollmaster

Tak wiedza ogólna też wystarczy. Głównie do tego, żeby nie wychodzić poza ramy, nie wychylać się. Siedzieć na stołeczku, poklepać się po plecach z kolesiami. Ot takie: "dajcie mi ludzi, a ja to zrobię".

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne