Polacy w szpicy NATO. Żołnierze będą w stałej gotowości

Nasze wojsko po raz pierwszy będzie pełniło roczny dyżur bojowy w sojuszu północnoatlantyckim - poinformowała w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolita". Dyżur będzie trwał przez cały 2020 r. Żołnierze będą w gotowości 24 godziny na dobę.

(MON)

Jednostką ramową, czyli najważniejszą w tym dyżurze bojowym Sił Odpowiedzi NATO, będzie 21. Brygada Strzelców Podhalańskich.

Gazeta zaznacza, że w przypadku podjęcia decyzji o rozpoczęciu operacji wojskowej lub wysłaniu żołnierzy do likwidacji klęski żywiołowej wydzielone jednostki będą miały od dwóch do pięciu dni na podjęcie działań. Mogą zostać przerzucone do każdego kraju NATO, a nawet kilka tysięcy kilometrów od granic państw wchodzących w skład sojuszu.

Według cytowanego przez "Rz" dowódcę 21. Brygady gen. bryg. Dariusza Lewandowskiego to z pewnością największe wyzwanie dla Polski w zakresie budowania międzynarodowej struktury bojowej od wejścia do NATO. Do tej pory mieliśmy do czynienia tylko z grupami bojowymi Unii Europejskiej - zaznaczył generał.

Dziennik podał, że dyżur w szpicy NATO będzie pełnić 6 tys. żołnierzy, z czego 4 tys. z Polski. Oprócz 21 Brygady w rocznym dyżurze mają brać udział nasi żołnierze z 12. Dywizji Zmechanizowanej, dwóch brygad logistycznych, 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, specjaliści od wykrywania skażeń, reagowania epidemiologicznego oraz z Centralnej Grupy Działań Psychologicznych i Żandarmeria Wojskowa.

Poza Polską swoje jednostki wydzielą też do szpicy armie Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Czech, Litwy, Łotwy, Portugalii, Rumunii i Albanii - podano w artykule.

Oprócz tego nasi komandosi po raz drugi będą odgrywali rolę państwa ramowego międzynarodowego komponentu sił specjalnych, a dowódcy wojsk specjalnych będą głównym trzonem natowskiego Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych - podała Rzeczpospolita. Sztab Generalny Wojska Polskiego ze względu na tajemnicę wojskową nie podał "Rz" ilu będzie to żołnierzy.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 and00

Czyli, jak wybuchnie wojna, to jednostki o najwyższej gotowosci juz za niecałe 5 dni będę gotowe rozpoczac obronę.
Klawo, od razu poczulem sie bezpieczniej

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil