Polacy uhonorowali Rosjan, a Rosjanie - Polaków

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość uhonorowania polskich naukowców wysokimi odznaczeniami, przyznanymi specjalnym dekretem prezydenta Rosji Władimira Putina.

Orderami Chwały odznaczono prezesa Polskiej Akademii Nauk profesora Adnrzeja Legockiego i wiceprezesa PAN profesora Andrzeja Nalborczyka. Ordery Przyjaźni przyjęli profesorowieJan Klamut , Mieczysław Mąkosza i Henryk Szymczak.

Nieoczekiwanie uhoronowano także wybitnych rosyjskich naukowców, odznaczonych przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego: Andrieja Sacharowa, Lwa Zielonego i Aleksandra Konowałowa.

Prezydent Kwaśniewski, który zmienił program uroczystości i osobiście przybył na Zamek Królewski, zaapelował do naukowców Polski i Rosji o nowy impuls w stosunkach między naszymi krajami.

"Apeluję do zgromadzonej tu elity intelektualnej naszych państw o pomoc w znalezieniu nowych idei i projektów, ważnych nie tylko w relacjach między naszymi krajami, ale szerzej, w relacjach Unii Europejskiej i Rosji, mówił prezydent.

Aleksander Kwaśniewski podkreślił, że ludzie nauki mogą działać w sposób bardziej odważny niż politycy, bo nieskrępowany polityczną i społeczną poprawnością.

Andriej Sacharow, uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, podkreślił w swoim wystąpieniu nowe podejście polskich i rosyjskich uczonych do historii naszych krajów. "Razem z polskimi historykami przezwyciężamy w naszych badaniach stereotypy, odchodzimy od ideologizacji historii. Robimy to na bazie wzajemnego szacunku i wiary w siłę nauki. To podejście spotyka się z uznaniem kierownictwa naszych państw", mówił Sacharow.

Uroczystość odznacznia polskich i rosyjskich naukowców zainaugurowała Dni Nauki Rosyjskiej w Polsce. Do Warszawy i Krakowa przyjechało 150 rosyjskich uczonych.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil