Polacy spodziewają się dalszego wzrostu cen nieruchomości

Coraz więcej Polaków spodziewa się, że ceny nieruchomości w Polsce wzrosną lub bardzo wzrosną w ciągu najbliższych 12 miesięcy - wynika z badania "Finansowy Barometr ING". W ocenie ING prawdopodobne wydaje się jednak spowolnienie wzrostu cen nieruchomości.

(Shutterstock)

Z badania wynika, że 79 proc. dorosłych Polaków spodziewa się, że ceny nieruchomości wzrosną lub bardzo wzrosną w ciągu najbliższych 12 miesięcy - to o 15 punktów proc. więcej niż rok temu i oznacza największy wzrost spośród wszystkich 15 krajów objętych badaniem.

"Tak silne przesunięcie oczekiwań na wzrost cen nieruchomości rodzi obawę, że Polacy będą częściej kupować mieszkania w pośpiechu (+taniej nie będzie+) oraz w celach spekulacyjnych. Zwłaszcza że brakuje obecnie atrakcyjnych alternatyw, jeśli chodzi o lokowanie pieniędzy. Jednak można już przypuszczać, że okres rozkwitu rynku nieruchomości zbliża się do końca" - powiedział, cytowany w komunikacie, ekonomista ING Karol Pogorzelski.

Jego zdaniem spowolnienie w polskiej gospodarce będzie stopniowo przekładać się na słabszy popyt na mieszkania.

"Podaż mieszkań będzie jednak wciąż wysoka, gdyż do sprzedaży zostanie wprowadzony duży wolumen rozpoczętych niedawno inwestycji. Dlatego prawdopodobne wydaje się spowolnienie wzrostu cen nieruchomości w Polsce w horyzoncie najbliższego roku" - powiedział Pogorzelski.

Z badania ING wynika, że w 2019 r. po raz trzeci z rzędu Polacy byli najbardziej optymistyczni co do kierunku rozwoju sytuacji mieszkaniowej w swoim kraju, spośród wszystkich 15 państw objętych badaniem.

Oceny Polaków z każdym rokiem nieznacznie się pogarszają. O ile odsetek optymistów pozostaje mniej więcej na zbliżonym poziomie (ok. 40 proc.), o tyle odsetek osób podzielających pogląd, że sytuacja mieszkaniowa zmierza w niewłaściwym kierunku systematycznie rośnie (o 5 pp rocznie).

Z badania wynika, że koszty mieszkania (zarówno najmu, jak i spłata rat kredytu hipotecznego) są coraz mniejszym obciążeniem dla Polaków. Z roku na rok zwiększa się odsetek osób deklarujących, że przychodzi im to łatwo lub bardzo łatwo.

"Finansowy Barometr ING" to cykliczne badanie grupy ING, badające zachowania i postawy konsumentów wobec zagadnień finansowych w Polsce i na świecie. Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu 2019 r. w 15 krajach: Polska, Austria, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Rumunia, Turcja, Wielka Brytania, Włochy, USA, Australia. W badaniu wzięło udział 15.246 respondentów, w tym 1.015 z Polski.

seb/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 27 bankier_david

Skoro ceny nieruchomości rosną od 10 lat to czego mają spodziewać? Badanie z kategorii, odkryliśmy, że ziemia nie jest płaska :-) Nie trzeba robić żadnej ankiety, żeby wiedzieć jakie są nastroje w tym temacie wśród Polaków.

! Odpowiedz
20 6 jasiek2017

a to oznacza, ze bez wzgledu na ekspertow (takze tych z komentarzy pod artykulami na bankierze) Polacy dalej beda kupowac nieruchomosci.

! Odpowiedz
6 34 jsunday odpowiada jasiek2017

i tak samo jak w 2008 roku, potem będą je sprzedawać w popłochu....

! Odpowiedz
21 12 jsunday

Biorąc pod uwagę niską świadomośc ekonomiczną Polaków to nic nowego. Polacy zwłaszcza wierzą w to co obejrzą w TVP i przeczytają w Fakcie. Najbardziej wierzą w to co im się wydaje. Zwłaszcza ci, kórzy mają mieszkania spółdzielcze i doświadczyli wzrostu cen nieruchomości związanego z wejściem do UE. Przecież ceny nieruchomości rosną ZAWSZE,w 2008 roku tez tak mówili....


Ponad połowa Polaków nie zdaje sobie sprawy, że przez inflację pieniądze tracą na wartości. Co drugi badany przyznaje się do bezradności w kwestiach związanymi z podatkami, wychodzeniem z długów, ubezpieczeniami, korzystaniem z kredytów i pożyczek, czy inwestowaniem pieniędzy.

https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/611026,polacy-pieniadze-wiedza-ekonomiczna.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 23 jsunday odpowiada jasiek2017

I tak jak w Japonii ceny nieruchomości ZAWSZE będą rosły!!!!

! Odpowiedz
4 4 jsunday

Ceny nieruchomości nie rosną od 10 lat ;-) Wykres zawsze prawdę Ci powie,https://alebank.pl/rekordowe-ceny-mieszkan-placimy-juz-wiecej-niz-przed-kryzysem/

! Odpowiedz
4 10 silvio_gesell

Nic nadzwyczajnego, dołki realnych cen nieruchomości zgodnie z 18 letnim cyklem Kuznetza, wypadają w latach: 1968-1986-2004-2022.

! Odpowiedz
35 12 jasiek2017

czyli przez 2-3 lata ceny wzrosna np o 20% a pozniej spadna np o 10%. I tyle bedzie po bance.

! Odpowiedz
30 41 jsunday odpowiada jasiek2017

Ceny już nie wzrosną, a spadek cen będzie 20%. I tyle będzie po wzrostach.

! Odpowiedz
1 1 zenonka

Potwierdza to rzuk oka na OECD House Price Index, gdzie widać tę górkę gdzieś za 3-4 lata, później oczekiwany zjazd w dół.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne