Polacy sceptyczni wobec nowych technologii

Polacy są w większości sceptyczni wobec nowych technologii. Taką postawę przyjmuje około 60 proc. badanych - pisze w czwartek "Rzeczpospolita", powołując się na raport "Technologia w służbie społeczeństwa. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?", przygotowany przez fundację Digital Poland i PwC.

(YAY Foto)
W rozmowie z gazetą dr hab. Urszula Soler, która jest współautorką badania, wyjaśniła, że nastawienie do nowinek technicznych jest bardzo związane z wiekiem, miejscem zamieszkania i statusem materialnym. Największymi entuzjastami są ludzie młodzi lub w średnim wieku, ale z wykształceniem wyższym i dobrze zarabiający. Technosceptycy mają natomiast zwykle ponad 55 lat i średnie wykształcenie.

Jak pisze gazeta, są też jednak nowe technologie, z których większość Polaków chce korzystać. Są to m.in. panele słoneczne na dachu (94 proc. pytanych), wiatraki prądotwórcze (86 proc.), aplikacja wskazująca wolne miejsce parkingowe (86 proc.), elektryczny samochód (81 proc.), nauka i szkolenie przez internet (79 proc.) czy opaska monitorująca stan zdrowia (77 proc.).

Natomiast sceptycznie ankietowani są nastawieni do podróży autonomicznym autobusem (odbyłoby ją tylko 29 proc. badanych) czy robota, który miałby zastąpić chirurga (31 proc. pozwoliłoby, żeby robot wyciął im wyrostek). A poza tym tylko 32 proc. respondentów byłoby skłonnych jeść roślinne zamienniki mięsa.

nmk/ wus/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 5 old_timer

Najlepsze są uzasadnienia dla 5G - no bo doktor bedzie mógł w piżamie operować z domu..
I na tym koniec zalet (oficjalnych...) Jak się od tego ustrojstwa zaroi to najwięcej stracą właściciele mieszkań w centrum miast pewnie.

! Odpowiedz
0 7 dziki_losos

Akurat 5G w niczym nie pomoże doktorowi. Operacja przez sieć bezprzewodową to zły pomysł - takie coś wymaga:
* Gwarantowanej przepustowości transferu
* Niskich opóźnień
* Redundancji łącza (co najmniej 2 trasy do celu)

Sieci bezprzewodowe, i w ogóle sieci konsumenckie (UPC, Vectra, Inea) tego nijak nie zapewniają. To wymaga dedykowanych, specjalistycznych rozwiązań telekomunikacyjnych, które można wprawdzie kupić od firm na rynku, ale nijak się mają do 5G.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 nowerozdanie

dlaczego nie ma badań czy Polacy chcą 5g?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.