REKLAMA

Polacy przyzwyczaili się do niedziel wolnych od handlu

2020-10-13 06:58
publikacja
2020-10-13 06:58
fot. Michał Kość / FORUM

Zakaz handlu w niedzielę zmienia coraz głębiej zwyczaje zakupowe. Nawet gdy jest możliwość kupowania w ten dzień, coraz mniej osób z niej korzysta, coraz częściej wybierając inne dni - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita".

Według danych Selectivv, firmy analizującej dane o użytkownikach urządzeń mobilnych, konsumenci odwiedzający centra handlowe przesuwają zakupy na inne dni tygodnia, również z soboty. Jeszcze w 2018 r. niedziela odpowiadała za 14,5 proc. tygodniowego ruchu klientów w centrach handlowych, zaś w 2020 r. handlowe niedziele to już tylko 11,1 proc.

"Polacy przyzwyczaili się do niedziel wolnych od handlu i nawet gdy istnieje możliwość odwiedzenia galerii handlowych w te dni, to wybierają inne formy spędzania czasu" – powiedział "Rz" dyrektor w Selectivv, Marcin Augustyniak.

Dużo popularniejsze stało się kupowanie w poniedziałek czy piątek. "W dużych miastach wiele osób nadal pracuje w systemie zdalnym, co powoduje, że zakupy można planować inaczej, niż miało to miejsce przed pandemią. Dlatego widać przesunięcia na dni inne niż weekendowe" – zauważył Andrzej Faliński, prezes Forum Dialogu Gospodarczego.

Gazeta zwraca uwagę, że w związku z pandemią pojawiło się nowe ograniczenie w handlu: godziny dla seniorów. "Powoduje to dla sklepów straty, dlatego tym bardziej powinien zostać zniesiony zakaz handlu w niedzielę, aby móc te straty niwelować" – oceniła Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.(PAP)

kmz/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
antek10
Jest internet - po co sklepy stacjonarne . Do koscioła i tak nie pójdziemy.
jpelerj
I wcale nie zaczęli tłumnie wracać do kościołów.
karbinadel
"Nawet gdy jest możliwość kupowania w ten dzień, coraz mniej osób z niej korzysta" - bo po prostu o tym nie wiedzą...
zamknackw
Nieprawda, nie przyzwyczaili się. Ja się nie przyzwyczaiłem, i chcę powrotu niedziel handlowych.
samsza
Przyzwyczaili się zakrywać usta i nos, trzeba im to zamontować na stałe.

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki