Polacy przy budowie domów nie liczą się z kosztami, zwracają uwagę na jakość materiałów

Przy budowie domów koszty przestają mieć decydujące znaczenie. Liczą się terminowość, fachowy wykonawca i właściwy dobór materiałów, który gwarantuje trwałość inwestycji - ocenia Bartosz Pilch z firmy SIG. Polacy mają też coraz większą wiedzę o materiałach budowlanych. Chętniej sięgają po ekologiczne rozwiązania i coraz więcej osób decyduje się na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Polacy wiedzą, że w dłuższej perspektywie użycie ekologicznych materiałów daje oszczędności w eksploatacji domów - dodaje.

(fot. Krzysztof Walczuk / Wikimedia Commons)

- W dużym stopniu to, czy Polacy budują na własną rękę, czy wolą gotowe domy lub mieszkania, zależy od miejsca ich zamieszkania. W dużych miastach dominuje budownictwo deweloperskie wielorodzinne, w związku z tym mamy większy wybór gotowych domów i mieszkań. Natomiast na terenach wiejskich budujemy przeważnie na własną rękę, bo inwestycji deweloperskich tam raczej nie ma - podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Bartosz Pilch, dyrektor ds. marketingu i e-commerce w SIG, firmie dystrybuującej materiały i systemy budowlane.

Z „Raportu o budowie domów w Polsce” przygotowanego przez serwis Oferteo.pl wynika, że większość osób (59 proc.) decyduje się na budowę domu według kupionego i gotowego projektu. Pozostali decydują się na projekt indywidualny. Najwięcej domów powstaje już od lat na terenach wiejskich i w średnich miastach.

- Zdecydowanie częściej decydujemy się oddać budowę w ręce fachowców. Budowa metodami gospodarczymi jeszcze występuje, ale w coraz większym stopniu jest wypierana przez profesjonalne ekipy - wskazuje Pilch.

Najczęściej szukamy jednej ekipy do budowy domu w stanie surowym, do pozostałych prac wybieramy wyspecjalizowane grupy. Choć rzadko sami decydujemy się na budowę własnymi siłami, większość z nas sama wybiera materiały budowlane.

- Polacy mają ogólną wiedzę na tematy budowlane. Wiemy co nieco o procedurach, procesach, mamy ogólną wiedzę na tematy związane z materiałami budowlanymi. Ale gdy wejdziemy nieco głębiej, wiedza okazuje się dosyć powierzchowna, np. przy izolacjach budowlanych klienci zwracają uwagę na jej grubość, a nie współczynnik przenikania ciepła - mówi ekspert firmy SIG.

Jeszcze kilka lat temu najważniejsza przy budowie domu była jak najkrótsza realizacja inwestycji i niska cena. Obecnie liczy się jakość wykonania, tak by dom był możliwie trwały.

- Do kluczowych obszarów na pewno należy terminowość wykonania inwestycji, fachowość wykonawcy, dobór właściwych materiałów. Natomiast cena nie jest już dominującym kryterium - ocenia Bartosz Pilch.

Zaczynamy zwracać uwagę na pochodzenie materiałów oraz ich wpływ na środowisko. Wybieramy takie produkty, które gwarantują solidność wykonania i większą energooszczędność. Wiąże się to z rozporządzeniem ministra infrastruktury. Do końca 2020 roku zgodnie z dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wszystkie powinny być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii.

- Polacy mają coraz większą świadomość istotności i wpływu na środowisko tych produktów, których używają. Zdają sobie sprawę z tego, że w dłuższej perspektywie użycie lepszych materiałów powoduje oszczędności w eksploatacji domów - wskazuje dyrektor ds. marketingu i e-commerce w SIG.

Pomocni w wyborze materiałów są doradcy w sklepach budowlanych czy porady podczas targów budowlanych. Często korzystamy z opinii zamieszczonych w internecie i porównywarki cen.

- Zwracamy uwagę na pochodzenie materiałów, na ich jakość, choć czasem nie do końca jesteśmy w stanie jej właściwie ocenić. W tym wypadku pomocą służy nam internet, gdzie można znaleźć informacje o produktach, ich dane techniczne, porównać je, a nawet kupić - podkreśla Pilch.

Polacy są przywiązani do tradycyjnych materiałów budowlanych, także przy wyborze systemów ogrzewania kierujemy się sprawdzonymi rozwiązaniami. Najpopularniejsze są ogrzewanie gazowe i elektryczne (40 proc.), materiały opałowe - przede wszystkim ekogroszek (30 proc.) czy podłączenie do sieci miejskiej. Coraz więcej osób decyduje się na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Szacuje się, że 15 proc. wybiera pompę ciepłą, a 7 proc. kolektory słoneczne.

- Wciąż najczęściej stosowanym typem ogrzewania jest ogrzewanie gazowe. Stosujemy również ogrzewanie np. na pelet oraz ogrzewanie elektryczne. Często łączymy to z pompami ciepła oraz coraz częściej z rekuperacją, która nie tylko pozwala nam odzyskiwać ciepło z wywietrzonego powietrza, lecz także zachować jego lepszą jakość wewnątrz domu - przekonuje Bartosz Pilch.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~RadekS

Kiedyś było takie powiedzenie, że nie stać nas na oszczędzanie. I chyba to ma największy sens w przypadku budownictwa. Nie zawsze można i wolno oszczędzić, bo przecież buduje się na kilkanaście lat. Szczególnie gdy buduje się z kredytem na 30 lat. W takim wypadku dom musi być trwały i z dobrych materiałów. Bo jak kupimy słabe, tanie zamienniki, to będziemy musieli szybko remontować. To nie ma sensu.
Sami właśnie wykańczamy dom i szukamy najlepszych rozwiązań. I nnie zawsze jest tak, że możemy każdą technologię mieć w domu, bo warunki nie zawsze na to pozwalają. Musimy się adaptować do tego co mamy. Przykład? Ogrzewanie. W okolicy nie ma gazu więc może piec na paliwo stałe? Węgiel czy pelet niby tanie, ale w czasie budowy muszę postawić komin (kilka tysięcy), odpowiednie miejsce (w przepisach chyba mowa o 7m2 kotłowni), do tego piec, instalacja itd. I na dzień dobry wychodzi ile? 20-25 tysięcy za to + odsetki za kredyt.
Policzyłem i moim zdaniem ekonomiczniej wyjdzie ogrzewać prądem (zakładając, że nowy dom jest dobrze ocieplony - tak jak w naszym przypadku. Taki system na panelach IR Eco Partner nie wychodzi tak drogo. A mając możliwość programowania grzania w odpowiednich porach dnia i korzystania z taryfy G12 (różne ceny zależne od pory dnia) można całkiem nieźle zaoszczędzić na kosztach.
Tak wybraliśmy. Zaoszczędziliśmy na dodatkowych instalacjach, niepotrzebnym pomieszczeniu a poszliśmy w wygodę i w nowsze rozwiązania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~uytgh

Tak. Dojna zmiana pozwala budowac za 500+

! Odpowiedz
0 6 ~rew

tytuł jest błędny - powinien brzmieć - Polacy przy budowie domów liczą się z kosztami ale
zwracają większą uwagę na jakość materiałów za czy idzie wyższa cena.

! Odpowiedz
3 4 ~malkontent

Dopóki budujecie za pożyczone, to przecież koszty nie grają roli. Dopóty nie pomyślicie, że spłacać będziecie ze swoich...

! Odpowiedz
1 10 ~haL

bla bla bla - "wskazuje dyrektor ds. marketingu i e-commerce w SIG" - ja pierd%le - bankier sięgnął dna

! Odpowiedz
2 7 ~niepelnosprawny_org

aha juz wiem, to ci co zarabiaja powyzej 10 k miesiecznie , mama rozumieć?...

! Odpowiedz
2 9 ~MS

Leżę :). Komu wy wodę z mózgu chcecie zrobić?

! Odpowiedz
8 8 ~Ewwww

Biorą pętlę na szyję. Dom po 30 latach będzie dopiero na własność,to się łudzą że za 30 lat ta kupa cegieł będzie w dobrym stanie, bo lepsze materiały dali...

! Odpowiedz
3 15 ~aa

Co wy tu pitolicie za brednie

! Odpowiedz
5 23 ~yanosik

REKALAMA ,REKALAMA PRANIE MÓZGU JUZ OD RANA !!!!!!!!

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl