REKLAMA

Polacy przestali bać się uchodźców

2021-02-22 06:40
publikacja
2021-02-22 06:40
Polacy przestali bać się uchodźców
Polacy przestali bać się uchodźców
fot. Michał Kość / / FORUM

77 proc. Polaków uważa, że nasz kraj powinien solidarnie wspierać tych, którzy uciekają z powodu wojny lub prześladowania ze swojej ojczyzny - wynika z sondażu Kantar dla polskiego oddziału Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), o którym pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Gazeta podkreśla, że na przestrzeni kilku ostatnich lat znacząco zmieniły się postawy Polaków wobec uchodźców, na co wskazują sondaże. W czerwcu 2018 r. w sondażu IBRiS na pytanie, czy Polska powinna przyjmować uchodźców, 53 proc. badanych odpowiedziało, że nie. W 2017 r. uchodźców nie chciało w Polsce ponad 60 proc. respondentów.

Według najnowszego badania Kantar dla Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), 77 proc. Polaków uważa, że osobom uciekającym ze swojego kraju przed wojną i prześladowaniem należy pomagać. 62 proc. respondentów sądzi, że Polska powinna przyjmować uchodźców, bo nasi rodacy w podobnej sytuacji również chcieliby być dobrze traktowani. Z kolei 61 proc. twierdzi, że powinniśmy to robić, bo kiedyś także Polacy byli uchodźcami i inne kraje otworzyły przed nami granice - podaje "Rz".

"Nastąpiło pewne uspokojenie emocji i powrót do normalności. Uchodźcy przestali być tematem politycznym, wielu już u nas mieszka i po prostu przestaliśmy się bać" - powiedział dziennikowi prof. Sławomir Sowiński z UKSW.

Jak pisze "Rz", 47 proc. badanych nie boi się tego, że uchodźcy przyniosą nam choroby, przypominając, że straszył nimi m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przeciwnego zdania jest 36 proc. respondentów, a 15 proc. nie potrafi się jednoznacznie określić.

Polacy nie boją się też tego, że uchodźcy odbiorą im pracę – 62 proc. nie zgadza się z tym twierdzeniem. Są wręcz przekonani (63 proc.), że mogą zwiększyć siłę roboczą w naszym kraju, co w sytuacji, gdy społeczeństwo się starzeje, może być przydatne.

Najmniej problemów Polacy mają z sąsiadem o innym kolorze skóry. Gdyby taka osoba zamieszkała w bliskiej okolicy, zaakceptowałoby to w sumie 78 proc. badanych, przy czym 62 proc. zdecydowanie - czytamy w gazecie.(PAP)

kmz/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
grisza476
Nie boja sie HaHa HaHa. Dopiero by sie bali tak jak w niemczech francji czy anglii ale ich tu nie ma, tych złych uchodźcow narazie w takiej ilości a sa tacy w duzej ilości co by chcieli aby byli. :)
jacek-19
Polacy przestali bać się uchodźców - ja sie ich nie boje, bo od 1981 roku sam jestem uchodźcom. Zyje w innym kraju, ktory stal sie nowym Heimat(em) - (ucieczka, ostoja, drugą ojczyzną, drugim domem).
lipsk
Jeszcze chwilka i jak Polacy zobaczą ze nie ma dla nich pracy bo w sklepach czy hotelach połowa załogi mówi po ( sami się domyślcie) to będzie jak na wyspach nie tylko że się obawiają ale wręcz nawet nienawidzą przyjezdnych pracowników lub uchodźców między innymi nas Polaków . To samo jest w Holandii czy Francji Jeszcze chwilka i jak Polacy zobaczą ze nie ma dla nich pracy bo w sklepach czy hotelach połowa załogi mówi po ( sami się domyślcie) to będzie jak na wyspach nie tylko że się obawiają ale wręcz nawet nienawidzą przyjezdnych pracowników lub uchodźców między innymi nas Polaków . To samo jest w Holandii czy Francji ale w mniejszym stopniu .
jacek-19
Jak ktos ma czolo wysokie i niskie wyksztalcenie przy tym wymagania placowe jak IT inzynier to tak jest.
ryszard-taryfiarz
Uchodźców nikt się nigdy nie bał ale tzw. 'uchodźców' pod postacią roszczeniowych 'inżynierów' chętnych do brania zasiłków już tak
prs
Kolejny cytowany "profesurek" na potrzeby kretynskiego materialu..
zenonn
Znowu pomieszanie pojęć. Pytany znał definicję uchodźcy?
W polskich realiach uchodźcą może być wyłącznie Ukrainiec z terenów objętych działaniami wojennymi. Nie jest uchodźcą Ukrainiec przybyły do Polski za pracą, ani żaden mieszkaniec Azji czy Afryki. Jeśli u innego sąsiada Polski będzie wojna, to stamtąd
Znowu pomieszanie pojęć. Pytany znał definicję uchodźcy?
W polskich realiach uchodźcą może być wyłącznie Ukrainiec z terenów objętych działaniami wojennymi. Nie jest uchodźcą Ukrainiec przybyły do Polski za pracą, ani żaden mieszkaniec Azji czy Afryki. Jeśli u innego sąsiada Polski będzie wojna, to stamtąd mogą przybyć kolejni uchodźcy.
pancerowany
"Uchodźców" ? Jakaś definicja która obrazuje wyobrażenie pytającego ?
Uchodźcą jest kolega z Ukrainy zarabiający ciężką praco pieniążki dla swojej rodziny, jak również uchodźcą jest obcy kulturowo afrykański islamista żądający pieniędzy od niewiernych.
O kogo pytano ?
marsu121
Dziwne bo do mnie nikt nie dzwonił i pytał się o zdanie?!?! Badanie przeprowadzone na grupie 1000 osób i to maja być rzetelne media, które obwieszczają ze imigranci są Ok bo tak jakiś promil podał ze tak jest!

Powiązane: Imigranci w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki