REKLAMA

Polacy popierają zwężanie jezdni w centrum Warszawy [Sondaż]

2021-06-14 06:47
publikacja
2021-06-14 06:47
Polacy popierają zwężanie jezdni w centrum Warszawy [Sondaż]
Polacy popierają zwężanie jezdni w centrum Warszawy [Sondaż]
fot. Romas_Photo / / Shutterstock

Polacy uważają, że przebudowa centrów miast to dobry kierunek – podaje w poniedziałek "Rzeczpospolita", powołując się na sondaż przeprowadzony na jej zlecenie. Wynika z niego, że prawie połowa ankietowanych uważa, że propozycja zwężenia jezdni w centrum Warszawy to dobry pomysł.

"Rzeczpospolita" przypomina, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawił propozycję zmian komunikacyjnych w stolicy, polegającą m.in. na zwężeniu jezdni w centrum.

"Trzaskowski chce, żeby w wyniku zmian było tam więcej zieleni, szerokie chodniki i drogi rowerowe. Zmiany dotyczyłyby m.in. Alej Jerozolimskich. Na odcinku od Marszałkowskiej do Nowego Światu kierowcy mieliby korzystać tylko z jednego pasa ruchu w każdą stronę, co wzbudziło gorącą debatę w mediach społecznościowych. Według sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" (przeprowadzonego 4–5 czerwca 2021 r.) aż 49 proc. ankietowanych uważa, że propozycja przebudowy to dobry pomysł, a zmiany tego typu powinny być kontynuowane" - podaje dziennik.

Z sondażu dla "Rz" wynika też, że 17 proc. ankietowanych jest przekonanych, że to pomysł idący we właściwym kierunku, ale w centrum miasta nie powinno w ogóle być samochodów. Tylko 16 proc. twierdzi, że zmiany, które zaproponował prezydent Warszawy, oznaczają dyskryminację kierowców. A 18 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania.

"To badanie pokazuje, że kończy się pewna epoka, w której politycy mogą się tłumaczyć strachem, że wyborcy nie zaakceptują zmian takich, jakie proponuje Trzaskowski: ograniczania ruchu aut, zazieleniania ulic, stawiania na rowery. Te zmiany nie tylko mają jak widać powszechne poparcie, ale też część ludzi uważa, że są wręcz za mało idące – mówi "Rzeczpospolitej" Jan Mencwel, prezes warszawskiego stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze". "To pokazuje, że chodzi tu nie tylko o Warszawę, że zmiany mentalności zachodzą w całej Polsce" – dodaje Mencwel.

"Tak gorąca dyskusja o nowym centrum Warszawy i jego przebudowie nie jest przypadkowa. Jak mają wyglądać polskie miasta, a zwłaszcza ich centra, to pytanie, z którym muszą teraz szczególnie często mierzyć się samorządowcy, zwłaszcza w kontekście zmian wywołanych pandemią, która była – co sami często przyznają – katalizatorem zmian i przemian w miastach. Zwłaszcza jeśli chodzi o zieleń, drogi rowerowe i szeroko pojętą jakość życia" - ocenia gazeta

"Okazało się, że przestrzeń zielona w mieście, infrastruktura do spędzania czasu wolnego poza domem, są kluczowe do tego, żeby miasto funkcjonowało, żeby ludzie chcieli w nim żyć – mówił w rozmowie z "Rz" pierwszy wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik. (PAP)

krz/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (36)

dodaj komentarz
jko55
my warszawiacy panom z pcimia dziekujemy za porady
i prosze nie przyjeżdzajcie do nas
abcx
Gorąco popieram, zważyć tym łobuzom z Warszawy ulice do zera, niech się męczą i mają za swoje. Brawo Panie Trzaskowski, koronkowa robota - tu podwyżka tam zwężenie... ;)
jenak
Znowu zaczynają się sondaże typu Brexit i Trump. Czyli zaklinanie rzeczywistości przez sondaże. Kto w nie wierze, ten sam sobie winien.
adrian76
Faktycznie należy się poważnie zastanowić na wyprowadzeniem tranzytu osobowego ze śródmieścia. W zasadzie to jedyny obszar, gdzie nie można swobodnie poruszać się rowerem. Niemniej sam pomysł zwężenia musi być powiązany z rozbudową obwodnic.
jko55
własnie - dlaczego nie-warszawiacy wypowiadają sie o zwężaniu ulic w warszaiwe??
to tak jakbym ja sie mądrzył że w pcimiu maja byc czerwone latarnie:):):)
rafal0177
"Polacy popierają zwężanie jezdni w centrum Warszawy"

A co na to Warszawiacy?
jko55
zrób sondaż
ale nie wśród troli :):):)
qart
Warszawiacy jeszcze nie wiedzą. Czekają na oficjalne stanowisko Faktów w TVN. Wtedy będą wiedzieli co mają myśleć.
jko55
powtarzam - 16% uważa że to jest zle
reszta ma inne zdanie
wola suwerena - tak mówi od 7 lat wódz wasz
robi-max
Byłem ostatnio w warszawce u rodziny - na szczęście nieprędko będę tam drugi raz. Nie żal mi was warszowioki że stoicie w tych korkach i macie takiego RAFAU'A. Ja bym wam po jednym pasie jezdni zostawił...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki