Polacy piją więcej i częściej sięgają po luksusowe trunki

W ciągu ostatniego roku Polacy wydali w sklepach o 6,1 proc. więcej pieniędzy na alkohol i wybierali trunki droższe niż wcześniej – wynika z danych Nielsena dla "Rzeczpospolitej".

(fot. Jacek Lagowski / FORUM)

Gazeta poinformowała w czwartkowym wydaniu, że nie tylko Polacy kupują "lepsze" alkohole, jak whisky czy gin, ale też sięgamy po marki luksusowe, czyli na przykład piwa rzemieślnicze zamiast przemysłowych lagerów. Chętniej kupujemy też wódki klasy premium.

Akcyza w górę o 10 proc. Rząd przyjął nowelę ustawy

Akcyza w górę o 10 proc. Rząd przyjął nowelę ustawy

Rząd przyjął nowelę ustawy akcyzowej zakładającą wzrost stawek o 10 proc. na alkohole i tytoń. Zakładane dodatkowe wpływy z tego tytułu w 2020 roku wyniosą 1,7 mld zł - podano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Rzeczpospolita" zauważyła, że "alkohole, zwłaszcza te drogie, zyskują na dobrej sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych". Z danych Nielsena wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy, do końca września, Polacy wydali w sklepach z alkoholem aż 36,2 mld zł, czyli o 6,1 proc. więcej niż przed rokiem.

"Rz" podała, że od nowego roku ceny napojów wyskokowych wzrosną. Producenci tłumaczą to podwyżką akcyzy o 10 proc., wyższą płacą minimalną i droższą energią.

ktl/ jann/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 2kbb

O PIS i 500 + nie ma się już co martwić... Dobrze wiedzą rządzący że wygrają spokojnie kolejną kadencję w 2023 roku... Postkomuna jeszcze nie wie że jej czas się skończył. Polacy powoli podnoszą głowy...

! Odpowiedz
7 37 silvio_gesell

Błędny tytuł. To, że wydają więcej na alkohol nie znaczy, że „Polacy piją więcej”. Od 10 lat spożycie na osobę jest 10 litrów spirytusu etylowego na rok.

! Odpowiedz
19 43 1as

Najwięcej piją żule i kolesie z kasą, niekoniecznie z rodzinami i dziećmi.
Rodzice pracujący nie mają na to czasu i możliwości.
Więc proszę nie skamleć o 500+.

! Odpowiedz
9 40 zenonn

Płacą więcej za alkohol o 6%. Wielu kupuje alkohol kilkakrotnie droższy od najtańszego.
Wniosek ,że Polacy piją więcej dyskwalifikuje autora tej tezy.

! Odpowiedz
47 21 bolekilolek

500 plus w całej okazałości

! Odpowiedz
1 13 sammler

Zaryzykuję hipotezę, że 500+ zwiększyłoby raczej ILOŚCIOWO sprzedaż taniego alkoholu. A widzimy trend odmienny: wzrost sprzedaży droższych trunków. I jest to - moim zdaniem - zjawisko naturalne.

Przecież badania struktury popytu nie opierają się (stety, niestety) na panelu. Nie da się więc porównać bezpośrednio najnowszego raportu z tym sprzed 10 czy 15 lat. To są inne pokolenia, a więc i różne zupełnie gusty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
33 23 sztos1

Ja pije coraz mniej .

! Odpowiedz
3 56 sammler

Tylko się nie odwodnij.

! Odpowiedz
3 31 oko1

Wiadomo jak coś schodzi trzeba podnieść cenę zamiast na odwrót nasz rząd doprowadzi do pędzenia bimbru i importu spirytusu nie wiadomego pochodzenia ze wschodnich krajów przez mrówki ale przecież to już było.....

! Odpowiedz
6 10 carlito1

Akurat rząd bardzo mądrze podnosi akcyzę... po troszeczku... żeby spożycie nie spadło, podwyższona cena jeszcze nie spowoduje zwiększenia szarej strefy, ludzie szybko się przyzwyczają...i jedynie wpływ do budżetu się zwiększą. Żeby było na "pieniądze które się po prostu należą
"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne