Polacy piją więcej i częściej sięgają po luksusowe trunki

2019-11-21 06:34
publikacja
2019-11-21 06:34

W ciągu ostatniego roku Polacy wydali w sklepach o 6,1 proc. więcej pieniędzy na alkohol i wybierali trunki droższe niż wcześniej – wynika z danych Nielsena dla "Rzeczpospolitej".

/ fot. Jacek Lagowski / FORUM

Gazeta poinformowała w czwartkowym wydaniu, że nie tylko Polacy kupują "lepsze" alkohole, jak whisky czy gin, ale też sięgamy po marki luksusowe, czyli na przykład piwa rzemieślnicze zamiast przemysłowych lagerów. Chętniej kupujemy też wódki klasy premium.

Akcyza w górę o 10 proc. Rząd przyjął nowelę ustawy

Akcyza w górę o 10 proc. Rząd przyjął nowelę ustawy

Rząd przyjął nowelę ustawy akcyzowej zakładającą wzrost stawek o 10 proc. na alkohole i tytoń. Zakładane dodatkowe wpływy z tego tytułu w 2020 roku wyniosą 1,7 mld zł - podano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Rzeczpospolita" zauważyła, że "alkohole, zwłaszcza te drogie, zyskują na dobrej sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych". Z danych Nielsena wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy, do końca września, Polacy wydali w sklepach z alkoholem aż 36,2 mld zł, czyli o 6,1 proc. więcej niż przed rokiem.

"Rz" podała, że od nowego roku ceny napojów wyskokowych wzrosną. Producenci tłumaczą to podwyżką akcyzy o 10 proc., wyższą płacą minimalną i droższą energią.

ktl/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (12)

dodaj komentarz
2kbb
O PIS i 500 + nie ma się już co martwić... Dobrze wiedzą rządzący że wygrają spokojnie kolejną kadencję w 2023 roku... Postkomuna jeszcze nie wie że jej czas się skończył. Polacy powoli podnoszą głowy...
silvio_gesell
Błędny tytuł. To, że wydają więcej na alkohol nie znaczy, że „Polacy piją więcej”. Od 10 lat spożycie na osobę jest 10 litrów spirytusu etylowego na rok.
1as
Najwięcej piją żule i kolesie z kasą, niekoniecznie z rodzinami i dziećmi.
Rodzice pracujący nie mają na to czasu i możliwości.
Więc proszę nie skamleć o 500+.
zenonn
Płacą więcej za alkohol o 6%. Wielu kupuje alkohol kilkakrotnie droższy od najtańszego.
Wniosek ,że Polacy piją więcej dyskwalifikuje autora tej tezy.
bolekilolek
500 plus w całej okazałości
sammler
Zaryzykuję hipotezę, że 500+ zwiększyłoby raczej ILOŚCIOWO sprzedaż taniego alkoholu. A widzimy trend odmienny: wzrost sprzedaży droższych trunków. I jest to - moim zdaniem - zjawisko naturalne.

Przecież badania struktury popytu nie opierają się (stety, niestety) na panelu. Nie da się więc porównać bezpośrednio
Zaryzykuję hipotezę, że 500+ zwiększyłoby raczej ILOŚCIOWO sprzedaż taniego alkoholu. A widzimy trend odmienny: wzrost sprzedaży droższych trunków. I jest to - moim zdaniem - zjawisko naturalne.

Przecież badania struktury popytu nie opierają się (stety, niestety) na panelu. Nie da się więc porównać bezpośrednio najnowszego raportu z tym sprzed 10 czy 15 lat. To są inne pokolenia, a więc i różne zupełnie gusty.
oko1
Wiadomo jak coś schodzi trzeba podnieść cenę zamiast na odwrót nasz rząd doprowadzi do pędzenia bimbru i importu spirytusu nie wiadomego pochodzenia ze wschodnich krajów przez mrówki ale przecież to już było.....
carlito1
Akurat rząd bardzo mądrze podnosi akcyzę... po troszeczku... żeby spożycie nie spadło, podwyższona cena jeszcze nie spowoduje zwiększenia szarej strefy, ludzie szybko się przyzwyczają...i jedynie wpływ do budżetu się zwiększą. Żeby było na "pieniądze które się po prostu należą
"

Powiązane: Podwyżka akcyzy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki