REKLAMA

Rosną wydatki na alkohol. Winna wyższa akcyza

2022-09-26 06:52
publikacja
2022-09-26 06:52

W ubiegłym roku padł rekord pod względem wartości sprzedanego alkoholu w Polsce; Polacy wydali na niego niemal 45 mld zł, o 9,6 proc. więcej w porównaniu z 2020 r. – wynika z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, na które powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna".

Rosną wydatki na alkohol. Winna wyższa akcyza
Rosną wydatki na alkohol. Winna wyższa akcyza
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Gazeta podkreśla, że ostatni tak duży przyrost sprzedaży miał miejsce w 2014 r., kiedy to rynek urósł o 10 proc., oraz w 2015 r. – 9,6 proc.

Zdaniem ekspertów w zeszłym roku, podobnie jak przed laty, przyrost wydatków to efekt wzrostu cen. Z tą jednak różnicą, że w 2014 r. był on efektem podwyżki akcyzy o 15 proc., natomiast w 2021 r. został spowodowany inflacją i wzrostem kosztów działalności - czytamy w "DGP".

Dziennik wskazuje, że kolejnym powodem wzrostu wartości rynku jest kupowanie trunków z coraz wyższej półki, a więc i droższych, zwłaszcza w kategorii mocnych alkoholi.

Z danych PARPA wynika też, że mieliśmy w ubiegłym roku do czynienia z delikatnym wzrostem konsumpcji. W przeliczeniu na 100 proc. alkoholu średnie spożycie na mieszkańca wyniosło 9,7 l wobec 9,62 l w 2020 r. To zasługa wyrobów spirytusowych, których wypiliśmy w ubiegłym roku 3,8 l na osobę, najwięcej od 1994 r., oraz wina i miodów pitnych – 0,8 l, najwięcej od 2010 r. Sprzedaż piwa bowiem po raz kolejny spadła - pisze "DGP". Zdaniem ekspertów w dużym stopniu do tej sytuacji przyczyniła się pandemia. Odwołane imprezy masowe, ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych nie sprzyjały spożywaniu nisko procentowych trunków - zauważa dziennik. (PAP)

kmz/ itm/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (7)

dodaj komentarz
men24a
"Podwyżki akcyzy mają zapewnić rzekę pieniędzy płynącą do budżetu co roku coraz szerszym strumieniem. Tylko z alkoholu i papierosów rząd chce ściągnąć dodatkowe 103,7 mld zł w 10 lat. Wszystko opakowane jest naturalnie dbaniem o zdrowie Polaków. Co więcej, głośna ostatnio akcyza na paliwa oznacza wpływy do budżetu rzędu 7 mld "Podwyżki akcyzy mają zapewnić rzekę pieniędzy płynącą do budżetu co roku coraz szerszym strumieniem. Tylko z alkoholu i papierosów rząd chce ściągnąć dodatkowe 103,7 mld zł w 10 lat. Wszystko opakowane jest naturalnie dbaniem o zdrowie Polaków. Co więcej, głośna ostatnio akcyza na paliwa oznacza wpływy do budżetu rzędu 7 mld zł rocznie."
nerwiczny
Widać, że poza tęgimi alkusami, to ludzie piją mniej i piją droższe napoje. Ja sam ograniczam piwo i częściej wybieram mocniejsze alkohole.
chudopacholek
Polak będzie jadł same ziemniaki i cebulę byle na tą małpkę starczyło, inaczej jak ma iść do pracy? Ten błysk w oku przy kasie, że jednak starczy na małpkę, to jedyny moment szczęścia w dniu Polaka.
kacz-jong-un
Bieżąca sytuacja wprowadza nas w alkohol i religię
eldaelath
To że płacimy więcej, nie znaczy, że więcej pijemy...
niepejsiaty_polak
Jak tu nie pić w tym kraju...?! Inaczej zwariować by przyszło. Lepiej jakąś tarczę oslonową dla pijących by wprowadzili ...
1as
No wreszcie jakiś głos rozsądku!

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki