Polacy oczekują wysokiej inflacji

W styczniu oczekiwania inflacyjne polskich konsumentów utrzymały się blisko najwyższych poziomów od jesieni 2012 roku. Taka sytuacja rodzi ryzyko, że inflacja cenowa wymknie się spod kontroli Rady Polityki Pieniężnej.

Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych w styczniu osiągnął wartość 41,7 punktów – poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. To poziom o zaledwie 0,1 pkt. niższy niż w grudniu, gdy oczekiwania inflacyjne konsumentów osiągnęły najwyższą wartość od października 2012 roku.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

- Wskaźnik ten przyjmuje wartości od -100 do +100. Wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów przewidujących wzrost cen konsumenckich (towarów i usług konsumpcyjnych) nad konsumentami przewidującymi ich spadek, natomiast wartość ujemna oznacza przewagę liczebną konsumentów przewidujących spadek cen konsumpcyjnych nad konsumentami przewidującymi ich wzrost - wyjaśnia GUS.

Oczekiwania inflacyjne z reguły podążają w tym samym kierunku co obliczany przez GUS „wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych” (czyli inflacja CPI). W grudniu tak liczona inflacja cenowa zszokowała ekonomistów, przyspieszając z 2,6% do 3,4% i osiągając najwyższą wartość od października 2012 roku.

Z reguły to rosnące ceny dóbr kupowanych często (żywność, paliwa, energia) sprawiają, że konsumenci odczuwają inflację jako wysoką. Czasem nawet jako wyższą, niż jest faktycznie. Tym bardziej, że ostatni wzrost koszyka CPI jest w znacznym stopniu napędzany przez szybko drożejącą żywność (+6,9% rdr w grudniu), ale też przez galopujące ceny usług (wzrost aż o 6,1% rdr).

W najbliższych miesiącach oczekiwania inflacyjne konsumentów mogą utrzymać się na podwyższonym poziomie, choćby za sprawą wyższych cenników za energię elektryczna. Według ekonomistów Citi Handlowego na początku 2020 roku inflacja CPI przekroczy 4%. Wysokie oczekiwania inflacyjne mogą więc okazać się samospełniającą się przepowiednią i napędzić spiralę cenowo-płacową.

Tymczasem obecna Rada Polityki Pieniężnej jest w większości niewrażliwa na inflację cenową wyraźnie przekraczającą statutowy cel inflacyjny. Narodowy Bank Polski definiuje „stabilność cen” jako wzrost inflacji CPI o 2,5 proc. z dopuszczalnym odchyleniem o jeden punkt procentowy w obie strony. Prezes NBP Adam Glapiński uważa jednak, że wzrost inflacji jest przejściowy i nie ma powodów do podniesienia stóp procentowych rekordowo niskich stóp procentowych.

W ostatnich miesiącach inflacja stała się jednym z najgorętszych tematów ekonomicznych w polskiej debacie publicznej. Więcej o tym, w jaki sposób powstaje wskaźnik mierzony przez GUS przeczytasz w artykule "Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają".

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 7 grzegorzkubik

Ja oczekuję wysokich zarobków, wysokich wzrostów na spółkach w które zainwestowałem ładnego wykresu na północ na złocie. Ja nie przez przypadek zaglądam na Bankiera.

! Odpowiedz
6 38 dasbot

Mam podejrzenie graniczące z pewnością, że obecny prezes NBP i zawodnicy z RPP są tak samo kompetentni jak PIS-owcy spece od prawa i reformy sądownictwa..... Szczególnie magister prawa i nigdy nie piastujący stanowiska prokuratora, będący teraz prokuratorem wszechmogącym.......podobnie jak historyk premier ekspert od M&A i polityki gospodarczej, czy filozof, kumpel prokuratora wszechwładnego, minister nauki (zaraz będzie nowe święto!!!! WTF?), a w przeszłości "spec" od prawa w randze ministra........to jest dopiero "krynica mądrości"....... No same asy!!! Ale do ekonomii, prezes NBP i obecna RPP ("I łona be your baby, lalalalala............ ;-)".......o krzywej Philipsa pewnie nie słyszeli, a o wersji "tilted" to pewnie nawet nie wiedzą jak się tłumaczy z angielskiego.... może "byle jaki" ideowy student by pomógł? Za to chwalą się, jakie to niskie bezrobocie mamy i jak niską inflację............ tylko prawda jest zupełnie inna. Prawdziwa inflacja jest bliżej 7-10%, a bezrobocie to nawet nie wiadomo jakie, bo nie znalazł się jeszcze spec, który znalazł sposób na policzenie skali nierejestrowanego bezrobocia. Ale co tam! Suweren ciemny, pasjonuje się serialami i skokami, nawet nie chce słyszeć o tych wszystkich problemach, bo ma na wszystko wywalone..........Do czasu....... Pozdrawiam wszystkich myślących propagandzie się nie poddających

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 sammler

Ja się zasadniczo zgadzam. Ale wnioski powinny być inne. Oceń proszę równie szczegółowo kompetencje poprzedniego rządu z ramienia PO-PSL.

! Odpowiedz
14 29 jendreka

Oczekiwania Polaków są takie. Niska inflacją, wysoka pensja. A te wypociny u góry to brednie.

! Odpowiedz
23 13 incitatus

Dopóki wynagrodzenia beda rosły o kilka % więcej niz "oficjalna" inflacja (w cudzysłowie bo zanizona wobec realnej) nic wielkiego sie nie stanie. Banki tez nie padna bo akcja kredytowa pojdzie pod sufit - i prawidlowo bo nie było do tej pory lepszego okresu na rozsadne zadłużanie sie niz teraz (powtarzam rozsądne, nie pod korek zdolności kredytowej). Każdy spadek wzrostu wynagrodzeń poniżej 5% bądź wybicie inflacji powyżej 5% i zacznie robić sie ciekawie. Dodatkowo polecam dywersyfikowac waluty

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 20 daniel_1

Czekam na "zbieg okoliczności" gdy euro będzie po 6 PLN. Wtedy pojawi się ryży jako wybawiciel i wprowadzi nas do swojej strefy EUR!

! Odpowiedz
4 71 anty12

Co na to Glapa ? Nadal siedzi i bierze 50 k za nic ? Macie komunisci sumienie, bo zdrowego rozsadku na pewno nie.

! Odpowiedz
34 9 daniel_1

Wysyłaj Swoje CV.

! Odpowiedz
4 57 szeregowy_forumowicz

Wszelkiej maści socjaliści, narodowi czy komuniści sumienia nie mają. To mieszanina życiowych nieudaczników oraz perfidnych cyników.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil