Polacy niewiele wiedzą o zielonych domach

Nasz kraj jest na szarym końcu rankingu wiedzy o niskoemisyjnym budownictwie — wynika z raportu RenoValue.

Zgodnie z unijnymi dyrektywami, do końca 2018 r. wszystkie nowe europejskie budynki zajmowane przez władze publiczne powinny mieć niemal zerowe zużycie energii.

Do 2020 r. ten sam warunek mają spełniać wszystkie nowe budowle. Ambitny plan trudno będzie zrealizować, bo w wielu krajach Starego Kontynentu wiedza dotycząca niskoemisyjnego budownictwa jest znikoma. W ogonie są Włosi, Belgowie i Polacy — wynika z raportu RenoValue, dotyczącego efektywności energetycznej budownictwa. Z badania wynika, że prymusami w zakresie wspierania zielonego budownictwa są Brytyjczycy i Niemcy. Autorzy raportu twierdzą jednak, że wszyscy w Europie mają wiele do zrobienia.

Według unijnych wyliczeń, rozwój gospodarki niskowęglowej ma doprowadzić do zredukowania emisji gazów cieplarnianych o 40-50 proc. do 2030 r. i aż o 90 proc. do 2050 r.

Z danych Krajowej Agencji Poszanowania Energii wynika, że koszty budowy i utrzymania domów energooszczędnych w 20-letnim cyklu eksploatacji są o 37 proc. niższe niż w budownictwie standardowym. W Polsce, mimo ekodopłat, inwestowanie w zielone budynki nie cieszy się jednak popularnością.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oferuje do 50 tys. zł dofinansowania kredytu na budowę domu pasywnego albo energooszczędnego, a wartość programu dopłat na lata 2013-18 sięga 300 mln zł. Dotychczas sfinansowano z niego tylko 91 projektów wartości zaledwie 3 mln zł. Na świecie budynki mieszkalne z certyfikatami stawia się znacznie częściej.

Czytaj więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu"

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 14 ~Kotka

Jak patrzę na swój nowy biurowiec w Warszawie w którym pracuję i jak jako właściciel równiez domu widzę tą jego niskoemisyjnoć w porównaniu z moim to płakać mi się chce.
Klima huczy przez cały rok, przez duże szyby w zimie ciągle zimno a w lecie ciągle gorąco i stad ta klima, ciepła woda z prądu a nie z sieci.
Zużycie prądu na ogrzanie i chłodzenie GIGANTYCZNE.
Ciekawym rozwiązaniem ekologicznym modnym ostatnio jest stawianie w biurowcach na takich dużych tarasach drzew. Jakie to ekologiczne i od razu mamy zielony budynek zużywający mniej albo wcale energii. 15 piętrowy biurowiec zużywa prądu miesięcznie za 200 tys.!
To jest dopiero moc. Jak był ten upał to szło 850kW mocy. Niech się wypowie ktoś kto siedzi przy tych licznikach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Ka

Pracowałam w biurowcu, w którym większość ścian to były szyby, projektował go ktoś, kto chyba na oczy nie widział śniegu, automatycznie otwierające się drzwi uchylały się samoczynnie przy każdym podmuchu wiatru, nie było holu czy przedsionka, więc wiatr wyganiał ciepło z całego pomieszczenia natychmiast, nawet jak do budynku weszła jedna osoba.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 19 ~mgm

podobnie jak Polacy niewiele wiedzą o samochodach Bugatti, Ferrari czy Maserati - pewnie dlatego, że 95% z nich nie stać na takowe i nie będzie stać ich nigdy (więc po co im ta wiedza)

! Odpowiedz
6 0 ~tujka

Oczywiście Niemców, Brytyjczyków, Francuzów stać na te marki. W zasadzie trudno tam spotkać na ulicach coś innego.

! Odpowiedz
0 2 ~mgm odpowiada ~tujka

Moje porównanie do samochodów było po prostu pierwszym lepszym. Chodzi o to, że dom pasywny w Niemczech postawisz za 100 przeciętnych pensji, a w Polsce za 250. To "drobna" różnica.
P.S. w krajach, które wymieniłeś dawno nie uważa się posiadania dobrego auta za oznakę "statusu". W naszym pięknym kraju masz za to pełno ludzi, którzy kupią auto za 250.000 zł żeby sąsiedzi i reszta zobaczyli jacy z nich bogacze, a w domu w zimie mają 17 st. C, bo "oszczędzają" na ogrzewaniu i przecież nie zamontują porządnych urządzeń tylko palą śmieciami i mułem, bo "tak jest taniej"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 antonii

Ale budując dom pasywny wyjdzie ok 10% więcej niż budowa tradycyjnego domu. A po kilku latach to się zwraca, a następne lata to już jest oszczędzanie...

Większość nowych budynków w Austrii, Niemczech, czy Szwajcarii to obiekty o charakterze zeroenergetycznym. Ale ten segment budownictwa zyskuje na popularności również w Polsce.

U nas takim budownictwem zajmuje się biuro z Warszawy KONSOLA. Wiedzą wszystko o budynkach energooszczędnych, pasywnych, zdrowym budownictwie.

Jeśli macie wątpliwości co do kosztów, opłacalności - oni odpowiedzą na pytania z pewnością.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~as

No tak, wolą białe.

! Odpowiedz
0 9 ~xzbxb

Fundusze, dopłaty, sraty... Tylko żeby dostać dopłatę najpierw musisz się dać oskubać bankowi bo wszystkie dopłaty i ulgi są pod warunkiem kredytowania inwestycji w banku. Jeśli chciałbyś zbudować sobie dom za gotówkę to figę dostaniesz.

Polacy jeszcze do końca nie zgłupieli w odróżnieniu od polityków i potrafią liczyć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~dex

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 1 ~jolka

czlowiek musi sie nauczyc bardzo tanio zdobywac energie ze slonca z wiatru z powietrza , zarazem nie zanieczyszczajac przy tym srodowiska , jesli to bedzie postepowac w tym tempie co teraz to pewno potrzeba na to okolo 100 lat moze troche wiecej , no chyba ze narodzi sie jakis geniusz

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.