Polacy niewiele wiedzą o zielonych domach

Nasz kraj jest na szarym końcu rankingu wiedzy o niskoemisyjnym budownictwie — wynika z raportu RenoValue.

Zgodnie z unijnymi dyrektywami, do końca 2018 r. wszystkie nowe europejskie budynki zajmowane przez władze publiczne powinny mieć niemal zerowe zużycie energii.

Do 2020 r. ten sam warunek mają spełniać wszystkie nowe budowle. Ambitny plan trudno będzie zrealizować, bo w wielu krajach Starego Kontynentu wiedza dotycząca niskoemisyjnego budownictwa jest znikoma. W ogonie są Włosi, Belgowie i Polacy — wynika z raportu RenoValue, dotyczącego efektywności energetycznej budownictwa. Z badania wynika, że prymusami w zakresie wspierania zielonego budownictwa są Brytyjczycy i Niemcy. Autorzy raportu twierdzą jednak, że wszyscy w Europie mają wiele do zrobienia.

Według unijnych wyliczeń, rozwój gospodarki niskowęglowej ma doprowadzić do zredukowania emisji gazów cieplarnianych o 40-50 proc. do 2030 r. i aż o 90 proc. do 2050 r.

Z danych Krajowej Agencji Poszanowania Energii wynika, że koszty budowy i utrzymania domów energooszczędnych w 20-letnim cyklu eksploatacji są o 37 proc. niższe niż w budownictwie standardowym. W Polsce, mimo ekodopłat, inwestowanie w zielone budynki nie cieszy się jednak popularnością.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oferuje do 50 tys. zł dofinansowania kredytu na budowę domu pasywnego albo energooszczędnego, a wartość programu dopłat na lata 2013-18 sięga 300 mln zł. Dotychczas sfinansowano z niego tylko 91 projektów wartości zaledwie 3 mln zł. Na świecie budynki mieszkalne z certyfikatami stawia się znacznie częściej.

Czytaj więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu"

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~azet

Za to wiedzą wszystko o zielonej wyspie. Doświadczenie to powoduje, że widzą świat w czarnych barwach, zatem zielone domy nie cieszą się powodzeniem.

! Odpowiedz
0 2 ~maja

Z zarobkami Polacy też na szarym końcu. Po prostu POlandia.

! Odpowiedz
3 1 ~jolka

czlowiek musi sie nauczyc bardzo tanio zdobywac energie ze slonca z wiatru z powietrza , zarazem nie zanieczyszczajac przy tym srodowiska , jesli to bedzie postepowac w tym tempie co teraz to pewno potrzeba na to okolo 100 lat moze troche wiecej , no chyba ze narodzi sie jakis geniusz

! Odpowiedz
0 3 ~gość

Póki co buduje się domy bez okien i potem je sztucznie doświetla. Coraz więcej bloków mieszkalnych ma ciemne klatki schodowe, wymagające sztucznego oświetlenia i sztucznej wentylacji. W sklepach jest podobnie. Nawet te sklepy, które mają okna, mają je pozasłaniane. Poprzez zagęszczanie zabudowy dużych miast, zniszczono naturalną ich wentylację, nagrzane powietrze, przesycone, kurzem i spalinami wisi sobie, bo wiatr nie ma możliwości przesunąć go poza aglomerację.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Gucio

Wystarczy rozwijać energetykę jądrową...

! Odpowiedz
0 0 ~dex

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 9 ~xzbxb

Fundusze, dopłaty, sraty... Tylko żeby dostać dopłatę najpierw musisz się dać oskubać bankowi bo wszystkie dopłaty i ulgi są pod warunkiem kredytowania inwestycji w banku. Jeśli chciałbyś zbudować sobie dom za gotówkę to figę dostaniesz.

Polacy jeszcze do końca nie zgłupieli w odróżnieniu od polityków i potrafią liczyć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~as

No tak, wolą białe.

! Odpowiedz
0 19 ~mgm

podobnie jak Polacy niewiele wiedzą o samochodach Bugatti, Ferrari czy Maserati - pewnie dlatego, że 95% z nich nie stać na takowe i nie będzie stać ich nigdy (więc po co im ta wiedza)

! Odpowiedz
6 0 ~tujka

Oczywiście Niemców, Brytyjczyków, Francuzów stać na te marki. W zasadzie trudno tam spotkać na ulicach coś innego.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.