Polacy niechętnie przechodzą na emeryturę

Coraz więcej osób wstrzymuje się z decyzją o przejściu na emeryturę co najmniej o kilka miesięcy, gdyż dodatkowy rok pracy daje im podwyżkę świadczenia nawet o 10 proc. – donosi w środę „Rzeczpospolita”.

(fot. Cedric E / Shutterstock)

Jak czytamy, od 2018 r. o 30 proc. spadła liczba osób kończących pracę tuż po osiągnięciu wieku emerytalnego.

"Wszystko wskazuje, że coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z zasad, jakimi rządzi się system emerytalny, i jak wiele zależy od wydłużenia aktywności zawodowej przy wyliczeniu dożywotniej emerytury wypłacanej przez ZUS" - napisano.

Dodano, że z badań prowadzonych przez Zakład wynika, że z prawie 83 proc. w 2015 r. do 57 proc. w 2018 r. i 2019 r. spadła liczba osób, które przechodzą na emeryturę w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego.

Jak wskazuje gazeta, w ostatnich latach prawie co trzeci emeryt odwleka rezygnację z pracy. "Tylko w 2017 r., gdy w życie weszła reforma wieku emerytalnego i na świadczenie z ZUS przeszła rekordowa grupa emerytów, aż 88 proc. z nich wniosło o emeryturę tuż po uzyskaniu prawa do wypłaty z ZUS" - informuje "Rz". (PAP)

dka/ amac/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 gromowladna

Tyle lat pracy, mała emerytura i nadal Polacy muszą dorabiać

! Odpowiedz
0 11 andregru

A to dodatki miesięczne dla policjantów 50 letnich emerytów "Specjalne premie motywacyjne dla mundurowych z najdłuższym stażem, którzy mimo osiągnięcia uprawnień emerytalnych pozostaną na służbie, zapowiedział 18 grudnia na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych szef MSWiA Mariusz Kamiński. 1500 zł brutto dostaną ci, którzy już przepracowali 25 lat, natomiast osoby, których służba przekroczyła już 28,5 roku, dostaną co miesiąc 2500 zł. Dodatki mają być wypłacane prawdopodobnie od stycznia 2021 roku."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 23 jawor1

a podobno Polacy nie chcieli pracować do śmierci jak przekonywał pis.. Czyli jednak chcą..

! Odpowiedz
0 1 jozef-nowak

Ci co chcą OK ale nie muszą wszyscy nawet schorowani bo uzyskanie renty graniczy z cudem.

! Odpowiedz
3 23 kzabor

Wzrost emerytury o 10% z powodu pracy o pół roku dłużej? Aż tak chory mamy system emerytalny?

! Odpowiedz
0 3 jozef-nowak

10% to jest kaczka dziennikarska

! Odpowiedz
16 21 marcin321

Przykre, że ludzie muszą kombinować w ten sposób, aby mieć o parę złotych większa emeryturę po tylu latach pracy.

! Odpowiedz
7 3 _jasko

Po pierwsze. Nie wiesz ile faktycznie dana osoba pracowała (odprowadzała składki do ZUS).
Po drugie. Obecny wiek emerytalny został ustalony prawie 100 lat temu, międzyczasie długość życia coś nie coś wzrosła, prawda?

28 marca 1933 r. Sejm uchwalił ustawę o ubezpieczeniu społecznym, uzupełnioną rozporządzeniem prezydenta RP z 24 października 1934 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym.
Wiek emerytalny ustalono na 65 lat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.