Polacy nie radzą sobie z kwestiami finansowymi

Dwie trzecie polskiego społeczeństwa nie radzi sobie z takimi kwestiami, jak wybór kredytu czy porównanie produktów depozytowych. Współcześnie natomiast żyjemy w świecie, w którym mamy do czynienia z dużą ilością skomplikowanych produktów finansowych. Poruszaniu się w świecie finansowym nie ułatwiają na pewno skomplikowane umowy, które podpisuje się z usługodawcami. Czy uproszczenie sposobu prezentowania informacji przyczyniłoby się do lepszego zrozumienia kwestii finansów? Czy to w ogóle możliwe?

Tu powinien być odtwarzacz. Jeżeli go nie masz, wyłączyłeś Javascript albo masz inne ograniczenia włączone w komputerze...

- Polacy sami twierdzą, że wiedzą za mało. 1/3 Przebadanych przez TNS twierdzi, że ich wiedza na temat finansów jest bardzo podstawowa, kolejna 1/3, że jest to wiedza minimalna. Oczywiście jest to zależne od poziomu wykształcenia, tzn . osoby z wykształceniem wyższym lepiej oceniają swoją świadomość - mówi Michał Kisiel, analityk Bankier.pl.

- Dostrzegamy zależność między wiedzą o finansach a popadaniem w życiowe kłopoty. Wiemy, że jeśli nie orientujemy się, jak działa kredyt, może to skutkować popadaniem w nadmierne zadłużenie. Widać też, że chcemy wiedzieć więcej - dodaje analityk.

- Istnieją sposoby, wykorzystywane w innych krajach, by przedstawić klientom jasno np. ich sytuację finansową. Natomiast umowy zawsze będą pisane językiem prawniczym, bo po pierwsze, banki zabezpieczają się w ten sposób przed ryzykiem, po drugie - wiele zapisów wynika z wymogów prawa bankowego - twierdzi Michał Kisiel.

Bankier.plŹródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne