REKLAMA

Polacy nie dbają o swoją przyszłość na emeryturze

2013-02-28 14:51
publikacja
2013-02-28 14:51
Polacy niechętnie oszczędzają na emeryturę w trzecim, nieobowiązkowym filarze ubezpieczeń. Z badań wynika, że robi to tylko 10 procent z nas.

Jedną z przyczyn jest brak świadomości, że ZUS i Otwarte Fundusze Emerytalne nie dadzą gwarancji dostatniej emerytury - podkreśla Adam Sankowski, prezes Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych Dodaje, że polski system emerytalny opiera się w dużej mierze na finansowaniu bieżących emerytur przez pokolenia aktywne zawodowo. Na skutek zmian demograficznych coraz mniej osób wchodzi na rynek pracy, a coraz więcej pobiera emerytury.

Przeciętna stopa zastąpienia wynagrodzenia, czyli proporcja między średnim wynagrodzeniem a emeryturą wyniesie zaledwie 40 do 50 procent. Tymczasem ani Indywidualne Konta Emerytalne, ani też Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego nie wzbudzają zainteresowania naszych rodaków - podkreśla Adam Sankowski. Wyjaśnia, iż zakładano, że z IKE, który ruszył w 2004 roku, skorzysta 6 - 7 milionów osób. Tymczasem dzisiaj aktywnych kont jest tam 250 tysięcy.

Nie sprawdziły się też IKZE wprowadzone w ubiegłym roku. Zakładano, że minimalnie skorzysta z nich 10 procent uprawnionych czyli milion sześćset tysięcy Polaków. Jednak kont, na które ta składka wpłynęła bardzo, bardzo niewiele.

Według Adama Sankowskiego przyczyną braku zainteresowania Polaków oszczędzaniem na przykład w IKZE jest brak prawdziwej ulgi w III Filarze. Ulga w podatku PIT z racji oszczędzania na IKZE, jest w rzeczywistości kredytem podatkowym z ryzykiem zapłacenia wyższego podatku na wyjściu. Dlatego tego podatku nie powinno być - podkreśla Adam Sankowski.

Ważne jest również, by ulga była nie procentowa a kwotowa. Dzisiaj zarabiający na przykład 100 tysięcy złotych rocznie, może odpisać 4 tysiące złotych od podstawy opodatkowania. Osoba zarabiająca średnią krajową tysiąc kilkaset złotych.

Trzeba to zmienić - mówi prezes Sankowski. Przypomina, że

prace w Sejmie nad projektem w tej sprawie powinny ruszyć pod koniec marca a najdalej w kwietniu. Wyraził nadzieję, że nowe przepisy wejdą w życie1 stycznia przyszłego roku.Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/dj
Źródło:IAR
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~PRZYSZLY EMERYT
Człowiek myślący sam zadba o swoją przyszłość na emeryturze. Ja kupuję co miesiąc 1 gr złota i 1 uncję srebra + ok 200 zł na konto oszczędnościowe i co ? złe zabezpieczenie emerytalne ? i nie ponoszę żadnych dodatkowych kosztów obsługi swojej przyszłej emerytury. Ludzie myśleć samemu, a lemingi niech podążają Człowiek myślący sam zadba o swoją przyszłość na emeryturze. Ja kupuję co miesiąc 1 gr złota i 1 uncję srebra + ok 200 zł na konto oszczędnościowe i co ? złe zabezpieczenie emerytalne ? i nie ponoszę żadnych dodatkowych kosztów obsługi swojej przyszłej emerytury. Ludzie myśleć samemu, a lemingi niech podążają drogą wskazaną przez cwaniaków. Szkoda ze cwaniaki nie wskazują lemingom takich możliwości.

pozdr
~em96
Zły tytuł...
"Polacy nie dbają o emerytury dla rządzących"... - tak powinno być...
- Nie dbają, zresztą z wzajemnością...
A na emeryturę trzeba będzie się uzbroić i szukać u tych, którzy ją ukradli...
~jerzy
Co za idiota to pisze.Ja jak i rządzący nie wierzę w wartość mojej emerytury z ZUS więc nie odkładam w innym filarze tylko sam przygotowuję się kupując antyki.
~pegasuss
najpierw trzeba mieć pieniądze , a później zaufanie do polityków i urzędników ,że niw wykręcą nam numeru jak to już nie raz zrobili :kapitał początkowy w ZUS , czy ktoś o nim ostatnio słyszał , numer z OFE nawet , jeśli generował straty jak to podaje super-minister od księgowania winien- ma , to były to umowy najpierw trzeba mieć pieniądze , a później zaufanie do polityków i urzędników ,że niw wykręcą nam numeru jak to już nie raz zrobili :kapitał początkowy w ZUS , czy ktoś o nim ostatnio słyszał , numer z OFE nawet , jeśli generował straty jak to podaje super-minister od księgowania winien- ma , to były to umowy obywateli z własnym krajem , nie rządem , gwarantowała to konstytucja , ale Tusk nam pokazał , gdzie ma konstytucję i umowy społeczne , więc się ludziom nie dziwię , bo może się znowu okazać ,że pieniądze obywateli , zniknęły jak te z OFE , nie ma ich ani w OFE , ani w ZUS . Mam apel do Polaków" Pamiętajcie dobrze ludziska , kto nam to wszystko zgotował , przy kolejnych wyborach zróbmy wszystko aby to całe dno z PO szukało pracy , nie bądźmy jak Włosi , co wybrali powtórnie pajaców , bo jak pokazuje życie prawie robi różnicę .
~kuba
dbają , dbają tylko złodziejom się nie daje.!!!!!

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki