Polacy najrzadziej robią zakupy w niedziele, najczęściej w soboty

Najrzadziej zakupy Polacy robią w niedzielę - 23 proc. wskazań, wynika z badania Payback Opinion Poll. Ponad połowa badanych kupuje produkty pierwszej potrzeby w sobotę - 54 proc. oraz w piątek - 49 proc.

(FORUM)

"Niedzielne zakupy to bardziej jedna z form spędzania wolnego czasu niż konieczność. Sklepy tego dnia odwiedza jedynie 23 proc. ankietowanych, co stanowi najmniejszy procent wskazań w porównaniu do innych dni tygodnia" - czytamy w komunikacie. 

Ponadto ankieta wykazała, że 42 proc. uczestników na bieżąco uzupełnia braki podczas codziennych zakupów, a 39 proc. robi to 2 razy w tygodniu. Raz w tygodniu na zakupy chodzi 15 proc. ankietowanych, rzadziej jedynie 4 proc.

"Mimo że niedziela wypadła najgorzej jako dzień przeznaczony na zakupy, nie ma wątpliwości, że dla części Polaków zakaz handlu w wybrane niedziele jest problematyczny. Aby zminimalizować ten dyskomfort, niektóre sieci i centra handlowe zdecydowały się na wydłużenie godzin pracy i otwarcie większej liczby kas do obsługi klientów w piątki i soboty poprzedzające niehandlowe niedziele" - powiedział classic business director w Payback Polska Tomasz Głos cytowany w materiale.

Badanie wykazuje, że 37 proc. respondentów widzi problem w braku możliwości zrobienia zakupów w niedzielę i wynika to z ich przyzwyczajeń (15 proc.) lub z faktu, że niedziela jest jedynym dniem, kiedy mogą spokojnie wybrać się na zakupy z rodziną (10 proc.).

Natomiast 38 proc. respondentów uważa, że zamknięte sklepy w niedziele nie są dla nich utrudnieniem. 

"Uczestnicy badania Payback zapytani, na co poświęcą swój wolny czas w zamian za niedzielne zakupy, odpowiadali, że najchętniej spędzą ten dzień z rodziną i przyjaciółmi (43 proc.). Co piąta osoba planuje spacery lub wycieczki, a 5 proc. respondentów – wyjścia do kina, muzeum lub teatru. Tylko 3 proc. zamierza chodzić do restauracji lub kawiarni" - podano także.

Badanie zostało przeprowadzone na uczestnikach programu Payback w dniach 5-8 marca 2018 r. metodą ankiety online na grupie 1 145 osób. Grupa badawcza w wieku 16-65 lat dobrana została tak, aby odpowiadać strukturze demograficznej kraju.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 rttyuiop

w poniedziałki zakupy robi jeszcze mniej ludzi, tak ze dwa może trzy razy mniej niż w niedziele, dlaczego więc nie zakazać handlu w poniedziałek?

! Odpowiedz
5 22 antek10

W niedziele sklepy są zamknięte.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne